Kabinet verhoogt kinderopvangtoeslag toch iets meer om inflatie
DEN HAAG (ANP) - Werkende ouders die hun kinderen naar de opvang brengen, kunnen hier volgend jaar toch wat meer toeslag voor krijgen. Het kabinet verhoogt de maximale uurtarieven waarvoor toeslag mag worden aangevraagd, bovenop de stijging door de indexatie (de toeslag groeit dan mee met de prijzen).
Omdat de prijzen uiteindelijk verder stegen dan in eerdere ramingen was vastgelegd, groeide de kinderopvangtoeslag nog niet helemaal mee. Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) wil dit toch doen, mede op aandringen van de Kamer. Het verhogen van de tarieven is volgens haar belangrijk "om ouders tegemoet te komen voor de hogere inflatie over 2022".
De maximum uurprijs voor toeslag voor de dagopvang en buitenschoolse opvang gaat daarom verder omhoog van 5,6 procent naar ruim 6,5 procent. Het maximum uurtarief voor de dagopvang wordt daarmee ruim 9 euro, voor buitenschoolse opvang 7,80 euro. Het tarief voor gastouderopvang gaat niet met 3,2 procent, maar met bijna 4,3 procent omhoog naar 6,80 euro.
Essentieel belang
Van Gennip benadrukt dat kinderopvang "van essentieel belang is voor ouders om werk en de zorg voor hun kind(eren) te kunnen combineren. Daarom wil ik dat de kinderopvang toegankelijk en betaalbaar blijft. Zeker nu veel sectoren personeelstekorten kennen. De extra verhoging van de maximum uurprijs gaat daarbij helpen".
Bovenop de 225 miljoen die de indexatie al zou kosten, moet het kabinet hier nog eens 57 miljoen euro voor uittrekken. Het is nog niet duidelijk per wanneer de extra verhoging voor 2023 wordt uitgekeerd. Het ministerie van Sociale Zaken zal dit samen met Toeslagen bekijken - en met terugwerkende kracht - doorvoeren. Daardoor zal het uitgekeerde bedrag eenmalig hoger worden dan in de maanden erna.
Winsten
GroenLinks vindt het goed dat de tarieven alsnog worden aangepast, laat Tweede Kamerlid Senna Maatoug weten. Ook vindt Maatoug dat kinderopvangbedrijven een maatschappelijke verantwoordelijkheid hebben. "We zien grote verschillen in de kinderopvang en er zitten bedrijven tussen die schaamteloos de prijs voor ouders snoeihard verhogen. Het past niet als ze hun winsten ten koste van de samenleving opschroeven", aldus Maatoug.
Er loopt een onderzoek naar de winsten in de sector. Van Gennip gaat daar komend voorjaar over in gesprek met de kinderopvangorganisaties.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar zijn 250 Nederlanders verdronken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder; in 2024 verdronken in totaal 245 mensen. In de afgelopen vijf jaar ging het jaarlijks om gemiddeld 235 mensen.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar meer geweld gebruikt dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers die woensdag bekend zijn gemaakt. Agenten werden vorig jaar ruim 2,6 miljoen keer ingezet. Bij 25.163 van deze incidenten gebruikte de politie geweld, een stijging van bijna 9 procent. Die is volgens de politie deels te verklaren door de toename van het aantal inzetten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen met een simpele blindedarmontsteking herstellen in de meeste gevallen goed als ze antibiotica krijgen. Een operatie om de blindedarm te verwijderen is dan niet nodig, concluderen onderzoekers van Amsterdam UMC na een studie onder driehonderd kinderen die werden behandeld in vijftien Nederlandse ziekenhuizen. De ene helft werd direct geopereerd, zoals tot nog toe standaard is, de andere helft kreeg antibiotica.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Tien Britse staatsburgers uit afgelegen eilandgebieden, waaronder passagiers van het cruiseschip m/v Hondius, worden naar het Verenigd Koninkrijk overgebracht voor preventieve isolatie. Dat meldt het Britse agentschap voor gezondheidsveiligheid (UKHSA).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.
7 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.
8 uur geleden