Kabinet verhoogt drempel voor Jemenieten om asiel te krijgen
DEN HAAG (ANP) - Asielminister David van Weel verhoogt de drempel voor Jemenieten om asiel te krijgen in Nederland, meldt hij in een Kamerbrief. De VVD-bewindsman heeft besloten dat drie provincies veilig genoeg zijn dat vluchtelingen geen beroep meer kunnen doen op het Europese wetsartikel dat voorschrijft dat ze recht hebben op bescherming door het risico op willekeurig geweld. Van vijf provincies stelt Van Weel dat dit risico nog steeds bestaat, maar wel kleiner is geworden.
In deze provincies is volgens de demissionaire bewindsman sprake van de derde en laagste gradatie van willekeurig geweld. Hoe hoger de gradatie, hoe hoger de kans op asiel, afhankelijk ook van de omstandigheden van de vluchteling. In veertien provincies is volgens de minister nog steeds sprake van de tweede gradatie van willekeurig geweld. Tot nu toe zat heel Jemen in deze categorie.
Bij vluchtelingen uit al deze bij elkaar opgeteld negentien provincies zal eerst worden bekeken of zij onderdak kunnen vinden in de provincies die Van Weel veiliger vindt.
VluchtelingenWerk vindt het nieuwe beleid "geen recht doen" aan de situatie in Jemen. "Er moet worden erkend dat iedereen die teruggestuurd wordt naar Jemen risico loopt op een behandeling in strijd met internationale mensenrechtenverdragen, tenzij men over de middelen beschikt om hier niet aan blootgesteld te worden." Ook moet volgens VluchtelingenWerk in de beoordeling van asielaanvragen rekening worden gehouden met oplaaiend willekeurig geweld.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel hoopt dat Albert Heijn alsnog aangifte doet van een vermoedelijke hackpoging begin deze week. Donderdagavond werd bekend dat het supermarktbedrijf, dat nog altijd kampt met de naweeën van het beveiligingsincident, dat nog niet heeft gedaan. Het bedrijf heeft ook nog niet verteld wat er precies is voorgevallen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.
1 dag geleden