Kabinet verbiedt loden leidingen voor huurwoningen en scholen
DEN HAAG (ANP) - Er komt een verbod op het gebruik van loden leidingen voor drinkwater in huurwoningen, basisscholen en kinderopvangcentra, schrijft minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). De Gezondheidsraad had hiertoe eerder geadviseerd omdat lood in drinkwater schadelijk is bij dagelijks gebruik, vooral voor baby's en kinderen. Het is nog niet bekend wanneer het verbod ingaat.
Het verbod gaat gelden voor deze locaties, omdat kinderen en huurders daar afhankelijk zijn van gebouweigenaren, aldus De Jonge. "Dit zorgt voor een stok achter de deur om deze leidingen te verwijderen."
Er komt geen algemeen verbod. Eigenaren en bewoners hebben een eigen verantwoordelijkheid voor het al dan niet vervangen van loden leidingen, vindt het kabinet. "Wel worden eigenaren en bewoners goed geïnformeerd over de risico’s, nadrukkelijk ook op het moment van aankoop", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
In 2020 meldde het kabinet al dat de norm voor lood in drinkwater vanaf eind 2022 met de helft verlaagd moet zijn. Vooral in oude huizen zijn de leidingen nog van lood. Sinds 1960 worden er geen loden leidingen meer gebruikt bij de bouw van nieuwe gebouwen.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De luchtmacht zet Chinook-transporthelikopters in om te helpen bij de bestrijding van de grote natuurbrand bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando op X. De brand brak woensdag rond het middaguur uit op een militair oefenterrein op de Veluwe en breidt zich snel uit.
29 minuten geledenZUTPHEN (ANP) - De gemeente Zutphen creëert nu geen noodopvanglocaties voor asielzoekers, maakte zij woensdag bekend. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) had daarom gevraagd, maar het college volgt de gemeenteraad, die had verzocht om het verzoek af te wijzen.
47 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Op het terrein van het Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is woensdag rond het middaguur een grote natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Meerdere brandweereenheden zijn naar de brand gestuurd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de aanhoudende droogte geldt in vrijwel heel Nederland inmiddels een verhoogd risico op natuurbranden. Nadat deze en vorige week al in 20 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht werd, is nu ook in Friesland, Drenthe en Groningen het hoogste waarschuwingsniveau afgegeven. Twee regio's, Amsterdam-Amstelland en Zaanstreek-Waterland, registreren het actuele natuurbrandrisico niet via deze methode.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Om 11.00 uur had 10 procent van alle stemgerechtigden in Gorinchem een stem uitgebracht voor de herverkiezing van de gemeenteraad. Dat was net iets minder dan de opkomst rond dat tijdstip bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Een meerderheid van de gemeenteraad besloot tot een herstemming, omdat er vermoedens van stemfraude waren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is nog veel onduidelijk over de steekpartij op de avond van Koningsdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De politie is op zoek naar beelden van het incident en vraagt getuigen zich te melden.
3 uur geleden