Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet trekt zich rapport fraudebeleid aan, onderschrijft niet

Kabinet trekt zich rapport fraudebeleid aan, onderschrijft niet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt zich de conclusies van de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek deed naar het fraudebeleid bij onder meer sociale zekerheid en toeslagen zeer aan. Maar het laat in een kabinetsreactie na die expliciet te onderschrijven, zoals de Tweede Kamer eerder wel deed. Ook worden niet alle aanbevelingen van de commissie opgevolgd.

De enquêtecommissie concludeerde in haar rapport onder meer dat de overheid blind was, en nog altijd is, voor mensen en hun rechten. De conclusie dat daardoor een schandaal als dat rond de kinderopvangtoeslag "morgen weer kan gebeuren", noemden de commissieleden "misschien wel de meest indringende" uit hun verslag. Het kabinet gaat daar in zijn officiële reactie niet specifiek op in.

"De overheid dient altijd oog te hebben voor mens en recht", schrijven minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) en staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën) in de kabinetsreactie. "Elke staatsmacht is er voor de burger en niet andersom. Het kabinet wil het geschonden vertrouwen van de burger daarom herstellen en patronen doorbreken die ervoor kunnen zorgen dat burgers opnieuw onrecht wordt aangedaan."

Autoriteit Persoonsgegevens

In de kabinetsreactie beschrijven de twee NSC-bewindslieden met name welk beleid het kabinet al heeft ingezet om de scherpe kantjes van het fraudebeleid af te halen. Bijvoorbeeld dat mensen het recht krijgen zich te vergissen zonder dat dit meteen tot hoge boetes en terugvorderingen leidt. Ook noemen zij de voorgenomen vereenvoudiging van het kinderopvangstelsel.

Veel aanbevelingen worden op deze manier al (deels) opgevolgd. Maar sommige adviezen van de enquêtecommissie neemt het kabinet niet over. Zo wordt niet wettelijk vastgelegd dat burgers het recht hebben op persoonlijk contact met een overheidsdienst. "Dit zou een enorme en onverantwoorde druk leggen op de capaciteit van alle overheidsorganisaties en uitvoerende diensten."

Ook de aanbeveling om het budget van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) op te hogen tot 100 miljoen euro legt het kabinet naast zich neer. De privacywaakhond heeft al extra geld gekregen, en het kabinet vindt het niet "het middel bij uitstek" om er nog meer bij te doen. De AP moet het daardoor doen met minder dan de helft van het door de enquêtecommissie aanbevolen bedrag.

Meer uit Politiek

Stoffer pleit voor verdeling asielzoekers op cultuur en religie

NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.

19 uur geleden
Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

1 dag geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

1 dag geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

1 dag geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

1 dag geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

1 dag geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

1 dag geleden