Kabinet trekt alvast 2 miljard uit voor Laurentien-route toeslagen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet alvast 2,3 miljard euro opzij in de hoop dat er snel een akkoord komt over compensatie voor gedupeerden van het toeslagenschandaal via de zogenoemde 'Laurentien-methode'. Na een pilot was er veel gedoe over de compensatieroute via de Stichting (Gelijk)Waardig Herstel van prinses Laurentien van Oranje. Onder voorwaarden wil het kabinet, aangemoedigd door de Kamer, door met die aanpak.
Om te voorkomen dat gedupeerde ouders moeten wachten als de aanpak wordt uitgebreid, reserveert het kabinet nu alvast het benodigde budget. Hoewel het volgende kabinet begin volgende week al op het bordes staat, is het toch nodig om dit nu al te doen, aldus demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Toeslagen).
De Tweede Kamer stemt donderdag over de Voorjaarsnota. Alleen via een aanpassingsvoorstel daarop, waar het parlement donderdag dus ook al over moet stemmen, kan het kabinet het geld tijdig opzijzetten. Anders moet de opvolger van De Vries wachten tot september.
Veel haken en ogen
Over de compensatie-aanpak van de stichting is veel te doen. Zo'n driehonderd gedupeerden van het toeslagenschandaal waren onderdeel van een proef met de methode. Ouders vertellen experts op welke manier zij hebben geleden onder de terugvorderingen en de ontspoorde fraudeaanpak van de overheid. Deskundigen berekenen dan aan de hand van een 'afvinklijst' met vaste bedragen per schadepost op welke aanvullende schadevergoeding zij recht hebben. Het gaat vooral om mensen die recht denken te hebben op meer dan de 'standaard' 30.000 euro compensatie.
De aanpak is politiek populair, maar kent veel haken en ogen bleek uit een recente evaluatie. Het kan voorkomen dat zaken worden vergoed die geen verband houden met het toeslagenschandaal. Bovendien is de vrees dat het openstellen van de aanpak ertoe leidt dat meer ouders zich melden dan de organisatie aankan.
Ruimvoldoende steun
Bijna de volledige Tweede Kamer schaarde zich recentelijk achter een voorstel om de aanpak voor meer ouders beschikbaar te stellen. Wel moet het kabinet nog afspraken maken over de aanbevelingen uit de evaluatie. "Het kabinet wil een zo snel mogelijk vervolg van de SGH-route faciliteren", schrijft De Vries. Met het opzij zetten van de 2,3 miljard kan de stichting "snel van start gaan met voldoende beschikbaar budget" zodra er een overeenkomst is gesloten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
1 dag geleden