Kabinet trekt 1,2 miljoen uit voor bewaken Joodse instellingen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 1,2 miljoen euro uit voor de beveiliging van Joodse scholen en andere instellingen. Het vraagt een werkgroep om advies over hoe om te gaan met onder meer anti-Israëlische protesten op stations en met pro-Palestijnse organisaties als Samidoun.
De plannen maken deel uit van de 'antisemitisme-strategie' die al langer in de maak was, maar die nu wordt aangevuld, zei justitieminister David van Weel in het Kamerdebat over de onrust in Amsterdam. Na het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters was er in zijn ogen "acute noodzaak" om meer te doen.
Voor de maatregelen van de strategie, die vrijdag wordt gepresenteerd, legt het kabinet in totaal 4,5 miljoen euro neer. Dit is "geen lege huls", verzekerde Van Weel. "Hier gaan we serieus werk van maken."
Advies uitbrengen
De werkgroep komt onder leiding van "iemand met gezag", kondigde Van Weel aan. Deze moet binnen een paar maanden, na overleg met onder meer universiteiten, het ov, culturele instellingen en de Joodse gemeenschap, advies uitbrengen. "Over onderwerpen die de Joodse gemeenschap op dit moment bezighouden, zaken die het Centraal Joods Overleg heeft aangekaart."
Het CJO, dat de belangen van Nederlandse Joden behartigt, vroeg eerder onder meer om een verbod op pro-Palestijnse leuzen als 'From the river to the sea'. Datzelfde zou moeten gelden voor demonstraties op stations, en organisaties als Samidoun zouden strenger moeten worden aangepakt. Docenten die Hamas of verwante organisaties steunen, moeten van het CJO worden ontslagen. Zalen die haatzaaiende bijeenkomsten toelaten of Joodse weren, moeten hun subsidie verliezen of liever nog sluiten. Ook drong het CJO aan op meer geld voor beveiliging en de bescherming van Joods erfgoed.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
6 uur geleden