Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet toch coulanter voor Afghaanse helpers bij asielaanvraag

Kabinet toch coulanter voor Afghaanse helpers bij asielaanvraag

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil asielaanvragen van Afghanen die voor de Nederlandse missie hebben gewerkt toch op vergelijkbare wijze behandelen als die van Afghaanse tolken. Zij kunnen dan makkelijker asiel in Nederland krijgen. Dat laat het kabinet woensdagavond aan de Tweede Kamer weten.

Het gaat dan om "die personen die langdurig ingehuurd waren door Nederland of een contract hadden met Nederland". Die worden "op voet van gelijkheid met de tolken behandeld, indien ze na evacuatie in Nederland asiel aanvragen".

In de Tweede Kamer werd dinsdag en woensdag fel gedebatteerd over de kwestie. Afghanen die voor de Nederlandse missie hebben gewerkt lopen gevaar nu de Taliban het land hebben veroverd. Zij zouden daarom, net als de tolken, als "systematisch vervolgde groep" moeten worden gezien als ze in Nederland asiel aanvragen, zo luidde de oproep van de Kamer.

Overstag

Demissionair staatssecretaris Ankie Broekers-Knol wilde daar woensdag in eerste instantie niet in meegaan. "Dat willen we op die manier niet doen", zo verwoordde ze het kabinetsstandpunt nadat de motie was aangenomen. De motie is "dusdanig ruim geformuleerd, dat kan ik vanuit mijn verantwoordelijkheid niet op die manier doen". Het kabinet stond erop asielaanvragen van mensen uit deze groep individueel te beoordelen.

Het kabinet lijkt nu dus toch overstag te gaan, en zegt dat het de motie "naar letter en geest zal uitvoeren". Daarbij wordt dus wel de kanttekening geplaatst dat het moet gaan om "die personen die langdurig ingehuurd waren door Nederland of een contract hadden met Nederland".

Acute en schrijnende gevallen

De betrokken bewindslieden zeggen verder "uiteraard een maximale inspanning" te zullen verrichten "om de groepen zoals genoemd in de motie Belhaj c.s. mee te nemen op de evacuatievluchten van Nederland en partners". Die vluchten kunnen doorgaan, zolang Amerikaanse veiligheidstroepen de veiligheid kunnen garanderen.

In de brief schrijven ministers Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken) en Ank Bijleveld (Defensie) en staatssecretaris Broekers-Knol dat de evacuaties bedoeld zijn voor "acute en schrijnende gevallen". SP-Kamerlid Renske Leijten vindt dat opmerkelijk. Daarmee wordt de Kamer "met een kluitje in het riet gestuurd", vindt ze, en wordt ook de motie niet uitgevoerd. "In deze situatie van oorlog, van acute nood, is dat heel vals."

Meer uit Binnenland

Adviesraad bezorgd over democratie: betrokkenheid burger nodig

DEN HAAG (ANP) - Burgers moeten meer betrokken worden bij besluitvorming en het werk van de overheid om de democratie in Nederland te versterken, stelt de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB). Burgers moeten het idee hebben dat naar hen wordt geluisterd en dat ze iets in te brengen hebben. Tegelijkertijd moet de overheid niet altijd toegeven aan druk vanuit de samenleving.

1 uur geleden
Verdachten in zaak soevereinen blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf vermeende leden van een groep soevereinen die verdacht worden van het plannen van een terroristische aanslag blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden woensdag bepaald op een eerste openbare zitting. De verdachten hadden gevraagd om hun proces in vrijheid af te wachten, maar de rechter wees dat af.

5 uur geleden
Ook andere verdachten in zaak soevereinen ontkennen

LEEUWARDEN (ANP) - Twee mannen die woensdag in Leeuwarden voor de rechter stonden, ontkennen dat zij lid zijn van een groep soevereinen die terroristische aanslagen wilde plegen. Eerder op de middag stonden al drie anderen terecht in deze zaak.

6 uur geleden
Israël dreigt Qatar opnieuw aan te vallen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Indien Israël bij de recente aanval op Doha in Qatar geen Hamasleiders heeft gedood, lukt dat een volgende keer. Dit zei de Israëlische ambassadeur in Washington, Yechiel Leiter. Dinsdag voerde Israël een luchtaanval uit op Doha om leiders van Hamas om te brengen. De politieke leiders wonen in Qatar en dat land behartigt bij internationale onderhandelingen over een bestand in de Gazastrook belangen van Hamas. Qatar blijft daarmee doorgaan.

12 uur geleden
Tientallen demonstranten bij eerste zitting tegen soevereinen

LEEUWARDEN (ANP) - Enkele tientallen mensen demonstreren woensdag voor de rechtbank in Leeuwarden. Daar is de eerste openbare zitting aanstaande tegen vijf verdachten die volgens het Openbaar Ministerie een crimineel netwerk vormen dat met geweld de democratische rechtsorde wil ondermijnen.

13 uur geleden
Gemeente: geen noodverordening nodig bij rentree Vitesse

WIJDEWORMER (ANP) - Bij de wedstrijd tussen Jong AZ en Vitesse vrijdagavond geldt vooralsnog geen noodverordening. Er zijn "geen signalen die aanleiding geven tot het instellen" van zulke maatregelen, laat de gemeente Wormerland in Noord-Holland weten.

14 uur geleden
Nadruk op EU-defensie verdeelt Nederlandse Europarlementariërs

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs zijn verdeeld over de nadruk die de Europese Commissie legt op de noodzaak van een sterke Europese defensie. VVD, CDA, GroenLinks-PvdA en D66 steunen de extra inspanningen die voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie nodig vindt, net als extra steun aan Oekraïne. BBB is het daarmee oneens en stelt dat defensie eigenlijk geen EU-bevoegdheid is. Dat zeggen ze in reactie op de jaarlijkse toespraak van Von der Leyen die zij woensdag hield in het Europees Parlement.

14 uur geleden