Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: te veel nadelen aan verder uitstel verhuizing Kamer

Kabinet: te veel nadelen aan verder uitstel verhuizing Kamer

DEN HAAG (ANP) - Hoewel wordt onderzocht hoe het tijdelijke Tweede Kamergebouw meer 'coronaproof' kan worden gemaakt, gaat de verhuizing komende zomer gewoon door. Verantwoordelijk staatssecretaris Raymond Knops ziet te veel nadelen als de verhuizing toch weer wordt uitgesteld.

Het nieuwe Kamergebouw, aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, is bijna klaar om te worden gebruikt: "Je hoeft weinig fantasie te hebben om te bedenken dat dit gewoon kan functioneren als parlement", zegt Knops tijdens een rondleiding van de pers door het gebouw. De grote roltrap staat er al, en ook de plenaire zaal en de commissiezalen zijn zo goed als klaar. De plenaire vergaderzaal, waar de belangrijkste debatten worden gehouden, is wel wat kleiner dan het origineel, maar de bureaus en stoelen zijn exact hetzelfde en komen zelfs uit de oude zaal.

Het Binnenhof is aan een grote verbouwing toe. Wegens stikstofproblemen is de tijdelijke verhuizing naar het oude ministerie van Buitenlandse Zaken al eerder uitgesteld. Verder uitstel kost zo'n 20 tot 30 miljoen euro per jaar, schat Knops. Bovendien loopt ook de rest van de Binnenhofverbouwing vertraging op als de Tweede Kamer blijft doorvergaderen in het oude pand. "En de brandveiligheid van de huidige Tweede Kamer is echt wel een ding", voegt Knops toe. "Er is alles aan gedaan zodat bij een calamiteit alle mensen het pand uit kunnen, maar als daar echt kortsluiting zou komen en brand uitbreekt, dan kunnen we niet garanderen dat we het gebouw kunnen redden."

Extra investeringen

Het onderzoek naar het tijdelijke Kamergebouw in tijden van corona leidt mogelijk wel tot extra investeringen, zegt Knops. Maar grote ingrepen ziet hij niet direct gebeuren. "Wat tape op de vloer, natuurlijk, maar of je heel zware bouwkundige voorzieningen moet aanbrengen, hangt echt af van de kosten."

Een tweetal verdiepingen staat nog leeg. Als die nodig zijn voor de 'Kamerbewoners' om ruimte te creëren, is dat ook nog mogelijk, aldus Knops. Verder verwacht hij dat het vooral even wennen zal zijn, de overstap van een "horizontaal ingericht gebouw met lange looplijnen dat iedereen op zijn duimpje kent" naar het gebouw aan de Bezuidenhoutseweg (ook wel de 'Apenrots' genoemd) dat vooral hoog is.

De resultaten van het onderzoek verwacht de staatssecretaris in november. Op 13 november zou het bestuur van de Tweede Kamer de sleutel van het nieuwe gebouw krijgen. Mogelijk wordt dat iets opgeschoven, om nog wat extra coronamaatregelen toe te passen. Maar komende zomer gaat de Kamer gewoon verhuizen, zegt Knops.

Meer uit Politiek

Klaver over Jettens Gazastandpunt: had Schoof ook kunnen zeggen

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.

2 uur geleden
Jetten zegt niet of Sjoerdsma op handelsmissie naar China kan

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.

3 uur geleden
Kabinet komt niet meer met toegezegd extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.

3 uur geleden
Drie nieuwe Kamerleden in parlementaire enquêtecommissie corona

DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe Kamerleden gaan meehelpen bij de parlementaire enquête over de coronacrisis. Dat zijn Dion Huidekooper (D66), André Poortman (CDA) en Annelotte Lammers (Groep Markuszower), maakte Kamervoorzitter Thom van Campen donderdag bekend. D66'er Henk-Jan Oosterhuis gaat juist uit de commissie.

5 uur geleden
Jetten ziet weinig ruimte om hypotheekrenteaftrek af te bouwen

DEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."

6 uur geleden
X komt niet naar gesprek over sociale media, Kamer teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.

7 uur geleden
Partijen verwijten Jetten 'valse start' in samenwerking met Kamer

DEN HAAG (ANP) - Een flink deel van de oppositie vindt dat premier Rob Jetten een "valse start" heeft gemaakt in de samenwerking met de Tweede Kamer, door in hun ogen te halsstarrig vast te houden aan de AOW-plannen. Onder meer GroenLinks-PvdA, de ChristenUnie, PVV, 50PLUS, DENK, SP en Volt vinden dat Jetten zich meer richting de Kamer moet bewegen, omdat zijn kabinet meerderheden moet blijven zoeken.

7 uur geleden