Kabinet stuurt waarschijnlijk nog tweede marineschip naar Rode Zee
DEN HAAG (ANP) - Naast Zr. Ms. Tromp is Nederland van plan nog een tweede marineschip naar de Rode Zee te sturen om daar de internationale scheepvaart te beschermen tegen aanvallen van de Houthi's uit Jemen. Het gaat om het logistieke ondersteuningsschip Zr. Ms. Karel Doorman, zei demissionair minister Kajsa Ollongren van Defensie vrijdag na de ministerraad.
In de ministerraad is gesproken over een bijdrage van de Karel Doorman aan de EU-missie Aspides in de Rode Zee. Daar moeten nog "de laatste details" van worden geregeld, zei Ollongren. De Doorman zal ingezet worden om andere schepen van de EU-missie bij te staan. Defensie kijkt naar een inzet van eind april tot eind augustus, schrijft het kabinet aan de Tweede Kamer.
De Tromp gaat bijna een maand lang deelnemen aan de door de Amerikanen geleide missie Prosperity Guardian. Het luchtverdedigings- en commandofregat vertrekt zaterdag voor een half jaar durende wereldreis uit Den Helder en moet eind maart in de Rode Zee aan de slag gaan.
Verdedigend
Het fregat zal alleen verdedigend optreden, benadrukte Ollongren. Het zal geen doelen op land in Jemen gaan bestoken. De Houthi's hebben de afgelopen maanden al meer dan veertig commerciële en marineschepen aangevallen met drones en raketten. Ze willen zo de Palestijnse zaak in Gaza te steunen.
De Tromp wordt volgens het kabinet ingezet in een "hoog geweldsspectrum". Maar het schip met een bemanning van zo'n tweehonderd is gespecialiseerd in luchtverdediging en kan zich goed beschermen. Mocht het toch misgaan dan zijn er beperkte medische faciliteiten aan boord. Er wordt nog gekeken naar ziekenhuizen voor eventuele hulp.
Het kabinet wil met de inzet een bijdrage leveren aan het bevorderen van de vrije doorvaart en bescherming van de scheepvaart. De verwachting is dat de Houthi's niet snel zullen stoppen met hun acties. Door de inzet is het "voorstelbaar" dat de dreiging tegen Nederlandse schepen in eerste instantie eerder toeneemt dan afneemt.
"Zolang de Houthi's de capaciteiten hebben om aanvallen uit te voeren en zeer waarschijnlijk zolang de Gaza-oorlog voortduurt en mogelijk nog daarna, lopen (ook) Nederlandse schepen in deze wateren het risico doelwit te worden van aanvallen", staat in de Kamerbrief. Ook lopen Nederlandse belangen zoals diplomatieke posten vermoedelijk een hoger risico op geweld door Houthi's of hun sympathisanten.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
15 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
20 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
6 uur geleden