Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet stuurt pantserhouwitsers naar Oekraïne ondanks bedenkingen

Kabinet stuurt pantserhouwitsers naar Oekraïne ondanks bedenkingen

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft ondanks kritische geluiden uit de krijgsmacht "een beperkt aantal" pantserhouwitsers aan Oekraïne. Dat gebeurt samen met de Duitsers, zegt minister Kajsa Ollongren (Defensie) dinsdag na overleg in Duitsland.

De pantserhouwitser is het zwaarste geschut van de Landmacht. Nederland levert alleen de houwitser, de Duitsers gaan de training verzorgen en leveren ook de benodigde munitie aan de regering in Kiev die om dit materieel heeft gevraagd.

Duitsland gaat ook de logistiek verzorgen om het geschut op de plaats te krijgen waar de Oekraïense militairen zullen worden getraind die de pantserhouwitsers gaan gebruiken. Volgens Ollongren gaat het materieel binnen een maand die kant op gaan.

Zwaar geschut

De training van de Oekraïners "kost even tijd", aldus de minister. "In ieder geval weken en misschien wel maanden." Maar ook na de oorlog zullen de wapens volgens haar van heel veel betekenis zijn voor het Oekraïense leger.

De Oekraïners zeggen in deze fase van de oorlog, met zware gevechten in de Donbas en in het zuiden, de strijd alleen met dit soort zwaar geschut te kunnen winnen. Ollongren: "Dit past precies bij wat Oekraïne nu zegt nodig te hebben."

Bedenkingen

Binnen de krijgsmacht zijn bedenkingen tegen de levering. Eind vorige week kondigde het kabinet al aan vermoedelijk dit zwaar geschut te gaan sturen. Volgens voorzitter Niels van Woensel van de Nederlandse Officieren Vereniging kan de levering gevolgen hebben voor de inzetbaarheid en slagkracht van het Nederlandse leger.

"We hebben de 29 houwitsers in depot nu niet allemaal nodig, maar het is voor onze eigen inzetbaarheid belangrijk dat we ze op voorraad hebben", zegt Van Woensel. En de krijgsmacht heeft al een gebrek aan vuurkracht.

Tekorten

Volgens de minister gaat de leverantie niet ten koste van de eigen inzetbaarheid van het eigen leger. "Daarom leveren we een beperkt aantal." De pantserhouwitsers die nu worden gestuurd, staan in de opslag. Defensie zal een reservevoorraad aanhouden, zegt ze.

De Landmacht heeft in totaal 54 pantserhouwitsers en kampt met allerlei tekorten. Ollongren vindt het verdedigbaar om toch te leveren. "Het is ontzettend belangrijk, ook voor ons, dat de Russen niet zomaar een soeverein land in Europa kunnen binnenvallen en daar ook nog mee wegkomen."

Risico

Het risico bestaat dat de wapens in handen vallen van de Russen. "Dat kun je niet wegnemen", zegt Ollongren. "Tegelijkertijd doen we het omdat we het belangrijk vinden dat Oekraïne zichzelf kan verdedigen. En dat kunnen ze alleen als landen als Nederland hun helpen met wapens en wapensystemen."

Meer uit Binnenland

Hardenbergerbrug weer open in richting Utrecht

NIJKERK (ANP) - Het verkeer op de A28 kan weer richting Utrecht via de Hardenbergerbrug, meldt Rijkswaterstaat. De wegbeheerder heeft herstelwerkzaamheden aan die kant van de brug afgerond. Het vrijgeven van de rijrichting Zwolle duurt wat langer. "Daar wordt nog hard gewerkt aan het afbouwen van de verkeersmaatregelen", aldus Rijkswaterstaat.

30 minuten geleden
Hardenbergerbrug naar verwachting om middernacht weer open

DEN HAAG (ANP) - De Hardenbergerbrug gaat naar verwachting om middernacht weer open, meldt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) op X. De brug waar de snelweg A28 overheen gaat, is sinds maandag dicht vanwege spoedwerkzaamheden. Die zouden tot uiterlijk donderdagavond duren. Maar die werkzaamheden zijn eerder klaar dan verwacht, aldus de minister.

3 uur geleden
Herstelgeld Groningen beschikbaar voor WK Wielrennen in 2032

GRONINGEN (ANP) - De kandidaat om het WK wielrennen in 2032 in Noord-Nederland te organiseren, kan 20 miljoen euro tegemoetzien vanuit het herstelprogramma Nij Begun. Daarmee komt het evenement in deze regio een grote stap dichterbij, meldt het fonds dat is ingesteld vanwege de schade door de aardbevingen in Groningen. De internationale wielerbond UCI moet nog wel een besluit nemen over de locatie. Dat gebeurt op 23 september.

4 uur geleden
Regeringscommissaris hekelt nieuwe wet van Defensie

DEN HAAG (ANP) - De regeringscommissaris Omgevingswet, Kars de Graaf, hekelt het wetsvoorstel van Defensie waardoor militairen makkelijker moeten kunnen oefenen. Die wet is helemaal niet nodig, zei hij woensdag in een gesprek met de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Advocaten in zaak over bangalijst boos over uitstel rechtszaak

DEN HAAG (ANP) - De advocaten van de vier studenten uit Utrecht die worden vervolgd voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst' zijn boos dat de zaak is uitgesteld. Maandag zou de inhoudelijke behandeling starten bij de rechtbank in Utrecht. Maar woensdag werd bekend dat de zaak verplaatst wordt naar de rechtbank in Gelderland, omdat familie van een van de aangevers bij de rechtbank Utrecht werkt.

5 uur geleden
Veel minder mensen met een beperking aan het werk dan afgesproken

DEN HAAG (ANP) - Voor mensen met een beperking zijn tot dusver veel minder banen gerealiseerd dan bedoeld. Dat meldt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de zogenoemde banenafspraak uit 2013 moesten er voor dit jaar 125.000 extra banen zijn, maar de teller staat nu op 91.812. In 2025 kwamen er slechts 2196 banen voor mensen met een beperking bij.

5 uur geleden
Zuid-Holland bezorgd om infrastructuur: alles staat ter discussie

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland maakt zich grote zorgen over de aanstaande herverdeling van het budget voor infrastructuurprojecten. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat komt tientallen miljarden euro's tekort om alle plannen voor wegen, spoorlijnen en bruggen te financieren. Minister Vincent Karremans en staatssecretaris Annet Bertram maken over enkele weken bekend welke projecten prioriteit krijgen.

6 uur geleden