Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet stuurt pantserhouwitsers naar Oekraïne ondanks bedenkingen

Kabinet stuurt pantserhouwitsers naar Oekraïne ondanks bedenkingen

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft ondanks kritische geluiden uit de krijgsmacht "een beperkt aantal" pantserhouwitsers aan Oekraïne. Dat gebeurt samen met de Duitsers, zegt minister Kajsa Ollongren (Defensie) dinsdag na overleg in Duitsland.

De pantserhouwitser is het zwaarste geschut van de Landmacht. Nederland levert alleen de houwitser, de Duitsers gaan de training verzorgen en leveren ook de benodigde munitie aan de regering in Kiev die om dit materieel heeft gevraagd.

Duitsland gaat ook de logistiek verzorgen om het geschut op de plaats te krijgen waar de Oekraïense militairen zullen worden getraind die de pantserhouwitsers gaan gebruiken. Volgens Ollongren gaat het materieel binnen een maand die kant op gaan.

Zwaar geschut

De training van de Oekraïners "kost even tijd", aldus de minister. "In ieder geval weken en misschien wel maanden." Maar ook na de oorlog zullen de wapens volgens haar van heel veel betekenis zijn voor het Oekraïense leger.

De Oekraïners zeggen in deze fase van de oorlog, met zware gevechten in de Donbas en in het zuiden, de strijd alleen met dit soort zwaar geschut te kunnen winnen. Ollongren: "Dit past precies bij wat Oekraïne nu zegt nodig te hebben."

Bedenkingen

Binnen de krijgsmacht zijn bedenkingen tegen de levering. Eind vorige week kondigde het kabinet al aan vermoedelijk dit zwaar geschut te gaan sturen. Volgens voorzitter Niels van Woensel van de Nederlandse Officieren Vereniging kan de levering gevolgen hebben voor de inzetbaarheid en slagkracht van het Nederlandse leger.

"We hebben de 29 houwitsers in depot nu niet allemaal nodig, maar het is voor onze eigen inzetbaarheid belangrijk dat we ze op voorraad hebben", zegt Van Woensel. En de krijgsmacht heeft al een gebrek aan vuurkracht.

Tekorten

Volgens de minister gaat de leverantie niet ten koste van de eigen inzetbaarheid van het eigen leger. "Daarom leveren we een beperkt aantal." De pantserhouwitsers die nu worden gestuurd, staan in de opslag. Defensie zal een reservevoorraad aanhouden, zegt ze.

De Landmacht heeft in totaal 54 pantserhouwitsers en kampt met allerlei tekorten. Ollongren vindt het verdedigbaar om toch te leveren. "Het is ontzettend belangrijk, ook voor ons, dat de Russen niet zomaar een soeverein land in Europa kunnen binnenvallen en daar ook nog mee wegkomen."

Risico

Het risico bestaat dat de wapens in handen vallen van de Russen. "Dat kun je niet wegnemen", zegt Ollongren. "Tegelijkertijd doen we het omdat we het belangrijk vinden dat Oekraïne zichzelf kan verdedigen. En dat kunnen ze alleen als landen als Nederland hun helpen met wapens en wapensystemen."

Meer uit Binnenland

Halsema voorzitter stedennetwerk voor democratische waarden

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.

1 uur geleden
Kerken erkennen leed van afstandsmoeders, maar geen excuses

BAARN (ANP) - Dat ongetrouwde vrouwen vroeger afstand moesten doen van hun pasgeboren kinderen was "een ingrijpende en pijnlijke gebeurtenis". Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), een samenwerkingsverband van ongeveer dertig kerkgenootschappen, laat dinsdag weten dat de kerken het leed erkennen. Excuses worden niet aangeboden.

1 uur geleden
Twee Duitse militairen van NAVO-basis Brunssum belaagd en verwond

BRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd. Een van hen raakte daarbij lichtgewond, meldt de politie. De politie onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.

2 uur geleden
NS: neem alternatief vervoer naar drie Harry Styles-concerten

AMSTERDAM (ANP) - De NS raadt bezoekers van Harry Styles-concerten op woensdag 20 mei, vrijdag 22 mei en zaterdag 23 mei aan "alternatief vervoer" te nemen. Tijdens de concerten in de Johan Cruijff ArenA rijden er door werkzaamheden minder treinen van en naar station Amsterdam Bijlmer ArenA.

3 uur geleden
RIVM: opvarenden eerste Hondiusvlucht testen negatief op virus

BILTHOVEN (ANP) - Alle opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius die op de eerste repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) op basis van monsters die bij aankomst zijn afgenomen.

3 uur geleden
Fatbikeverbod maakt centrum Enschede veel rustiger, zegt gemeente

ENSCHEDE (ANP) - Het fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede dat sinds 11 maart geldt, lijkt goed te werken. Dat laat een woordvoerster van de gemeente weten. Woensdag start de rechtszaak die fatbikeverkoper La Souris tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege het verbod. Dan krijgt de gemeente volgens een woordvoerster van de rechtbank Overijssel een brief over de termijn om op de aanklacht te reageren.

4 uur geleden
Protest tegen asiel in Apeldoorn houdt aan, handvol aanhoudingen

APELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.

5 uur geleden