Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet stuurt 47 miljoen euro naar VN voor acute voedselhulp

Kabinet stuurt 47 miljoen euro naar VN voor acute voedselhulp

BRUSSEL (ANP) - Minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) maakt 47 miljoen euro extra vrij voor acute voedselhulp. Dat geld gaat via de Verenigde Naties naar onder meer het Wereldvoedselprogramma, maakte ze na afloop van een vergadering met haar Europese collega's in Brussel bekend. De 27 EU-ministers overlegden er onder andere over de hoge voedselprijzen en dreigende voedselschaarste door de Russische invasie in Oekraïne.

De Russische blokkade van Zwarte Zeehavens heeft vergaande negatieve effecten op de wereldwijde voedselprijzen, aldus de VVD-politica. "Het is cruciaal dat landen hun markten voor voedsel open houden en internationale handel mogelijk blijft. Handelsrestricties werken averechts. Tegelijkertijd moeten we oog blijven houden voor de meest kwetsbare landen, omdat juist zij de dupe zijn van verder oplopende prijzen door de exportrestricties."

Normaal gaat volgens de Europese Commissie 90 procent van de Oekraïense export van graan en oliezaden via zijn Zwarte Zeehavens naar het buitenland. Rusland wordt samen met Oekraïne de graanschuur van Europa genoemd. Door de Russische blokkades blijft veel graan nu in Oekraïne liggen maar ook de volgende oogst wordt bedreigd. De Russen bombarderen de velden en plunderen de voorraden, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell, die de vergadering voorzat. De EU probeert graan naar Europa te krijgen met alternatief transport over de weg en per trein.

Van de 47 miljoen euro die Nederland nu vrijmaakt gaat 27 miljoen naar het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) en 20 miljoen naar het humanitaire noodhulpfonds CERF van de VN. In april deelde Schreinemacher de Tweede Kamer mee het budget voor humanitaire hulp met 47 miljoen euro te verhogen, afkomstig van de buffer die jaarlijks op haar begroting staat. Daarmee is dit jaar voor humanitaire hulp 512 miljoen euro beschikbaar.

Meer uit Politiek

Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

10 uur geleden
Van Veldhoven: EU kijkt naar voor- en nadelen prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."

10 uur geleden
Jetten heeft geen concreet voorstel voor missie Hormuz gezien

BERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.

10 uur geleden
Berendsen: geen militaire missie in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

10 uur geleden
Letschert spreekt met studentenrabbijn over veiligheidszorgen

LEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.

11 uur geleden
Zorgen bij Heerma over toenemende intimidatie in lokale politiek

LEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."

11 uur geleden
Kabinet 'prioriteert' infrastructuur, schrapt mogelijk projecten

DEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.

11 uur geleden