Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: stuur ggz-hulp mee naar melding verward persoon

Kabinet: stuur ggz-hulp mee naar melding verward persoon

DEN HAAG (ANP) - Bij incidenten met personen die verward of onbegrepen gedrag vertonen, zou niet meer alleen de politie erop af moeten gaan. Het is beter om (ook) een zorgmedewerker met een sociaalpsychiatrische achtergrond ter plekke te laten komen, zoals een wijk-GGD'er. Het kabinet wil deze samenwerking tussen politie, de GGZ en de gemeenten snel duurzaam invoeren, schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) en Conny Helder (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer.

De inzet van een lokale zorgmedewerker pakt goed uit, zo is naar voren gekomen in nieuwe werkwijzen die zijn uitgeprobeerd. Die kan bepalen wat het beste kan gebeuren met de betrokken persoon. Soms helpt de komst van de politie de situatie niet vooruit. Bovendien is er niet altijd sprake van een echt onveilige situatie of van strafbaar gedrag.

Een intensievere samenwerking tussen politie en zorg moet ertoe leiden dat de hulp aan verwarde personen verbetert, maar ook dat de politie minder belast wordt met incidenten waarbij verwarde personen zijn betrokken. Die belasting nam de afgelopen jaren fors toe, onder meer omdat de geestelijke gezondheidszorg anders werd georganiseerd. Zo kreeg de politie vorig jaar te maken met ruim 130.000 van zulke incidenten, 11 procent meer dan in 2020.

Het kabinet had in het coalitieakkoord al afgesproken in te zetten op een gezamenlijke aanpak van politie, zorg en gemeenten. De nieuwe werkwijzen moeten wat de ministers betreft als eerste worden toegepast in de veiligheidsregio's met de vier grote steden. Ze willen er in het najaar mee beginnen. Daarna wordt deze aanpak ook elders ingevoerd, is de bedoeling. Voor de uitvoering van de nieuwe aanpak is structureel 39 miljoen euro uitgetrokken.

Meer uit Politiek

Minister Hermans maakt excuses aan Q-koortspatiënten

DEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze excuses maakt aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om zorg en ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.

1 uur geleden
Van den Brink: niet geslaagd om samen asielplekken te regelen

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.

2 uur geleden
Aerdts: doe melding van beelden publieke executie VS

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.

5 uur geleden
Van Weel gaat niet in op verzoek Rusland om uitlevering leden ICC

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft geen gehoor aan het verzoek van Rusland om negen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag uit te leveren. "Gaan we niet doen", zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag.

5 uur geleden
Tielen: niet laten afleiden door politiek maken van regenboogvlag

DEN HAAG (ANP) - "We moeten ons niet laten afleiden door mensen die de regenboogvlag politiek willen maken", zei staatssecretaris Judith Tielen van Emancipatie vrijdag. "Het gaat niet over politiek, het gaat erover dat iedereen vrij en gelijkwaardig kan zijn."

6 uur geleden
Ghana vraagt Nederland om hulp bij bestrijden drugshandel

DEN HAAG (ANP) - Ghana heeft Nederland om hulp gevraagd bij de bestrijding van drugscriminaliteit. Het gaat onder meer om het aanpakken van kwetsbaarheden in havens, zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad. Jos Leijdekkers (alias Bolle Jos) gebruikt Ghana als doorvoerland voor drugssmokkel.

6 uur geleden
Berendsen noemt Rusland nu toch niet de vijand

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) noemt Rusland nu toch niet meer de vijand van Nederland. Donderdag deed hij dat nog wel, nadat defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) Rusland als zodanig had bestempeld tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wilde niet langer het "eufemisme" gebruiken dat Rusland "de agressor" is in de oorlog met Oekraïne.

6 uur geleden