Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet steunt volgende stap EU-lidmaatschap Oekraïne en Moldavië

Kabinet steunt volgende stap EU-lidmaatschap Oekraïne en Moldavië

DEN HAAG (ANP) - Nederland steunt onderhandelingen met Oekraïne en Moldavië over lidmaatschap van de Europese Unie, schrijft demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De Europese Commissie wil de onderhandelingen daartoe openen met beide landen. Met Bosnië kan later ook gepraat worden, maar dat land moet daar eerst nog stappen voor zetten.

Oekraïne moest eerst nog veel werk verzetten voordat het in aanmerking zou komen voor onderhandelingen, maar heeft volgens de commissie ondanks de oorlog met Rusland inmiddels behoorlijke vooruitgang geboekt. Zo heeft Oekraïne de rechtstaat versterkt door op een eerlijkere wijze rechters aan te stellen en corruptie tegen te gaan. Ook Moldavië heeft verbetering getoond in het tegengaan van corruptie.

Nederland schaart zich achter het oordeel van de Commissie om toetredingsonderhandelingen te beginnen. Toch blijft er nog werk te verzetten voor beide landen. "Verdere inspanningen en resultaten, met name op het vlak van goed bestuur en de rechtsstaat, zijn vereist om de positieve trend door te zetten", schrijft minister Bruins Slot.

Voorzichtig

Bosnië en Herzegovina komt nu nog niet in aanmerking voor onderhandelingen. Op het gebied van bijvoorbeeld persvrijheid en corruptie schiet het land nog tekort, vindt de Commissie. Nederland sluit zich daar bij aan. Wel ziet Nederland toekomst voor het Balkanland in de EU.

Wat betreft Georgië is het kabinet voorzichtig. De voortgang die dat land heeft laten zien, is volgens Nederland nog beperkt. Toch vindt Nederland ook dat de relatie tussen Georgië en de EU moet worden aangehaald, omwille van "regionale stabiliteit". Het kandidaat-lidmaatschap geven zou "een duidelijk signaal" zijn.

Bescherming

De landen zoeken sinds de Russische inval in Oekraïne meer toenadering tot de EU, in de hoop op bescherming tegen hun grote buur. "In een veranderende wereld zal de EU stevig moeten investeren in versterkte relaties met andere landen en regio's", schrijft Bruins Slot. "Tegen de achtergrond van een nieuwe geopolitieke realiteit, en in het bijzonder de oorlog tegen Oekraïne, heeft de vraag over toekomstige uitbreiding van de Unie urgentie gekregen."

Medio december wordt in Brussel door de EU-leiders over de voorstellen gestemd.

Meer uit Politiek

CU en SGP vragen D66 om 'zelfbeheersing' met onderwijsvrijheid

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.

56 minuten geleden
Wilders valt Jetten aan op politieke keuzes zorg en uitkeringen

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders bekritiseerde in het debat over de formatie de keuzes die D66 en CDA hebben gemaakt in hun formatiestuk. Wilders hekelt tegenover D66-leider Rob Jetten dat de partijen voorsorteren op bezuinigingen op de zorg en sociale zekerheid.

1 uur geleden
Ton van Nimwegen nieuwe partijvoorzitter van VVD

DEN HAAG (ANP) - Ton van Nimwegen is de nieuwe partijvoorzitter van de VVD. Het hoofdbestuur had hem vorige maand voorgedragen als opvolger van Eric Wetzels. Woensdag was de deadline voor andere kandidaten om zich te melden, maar die waren er niet. Daarom is Van Nimwegen meteen partijvoorzitter, meldt de partij.

1 uur geleden
Formatiefase met D66, VVD en CDA duurt tot 30 januari

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA nemen tot 30 januari de tijd voor de volgende fase van de formatie. Dat staat in de motie die D66 woensdag gaat indienen in het debat over de kabinetsformatie, bevestigt een woordvoerder van D66 na berichtgeving door De Telegraaf.

1 uur geleden
Kamer wil dat kabinet nog niet besluit over Lelystad Airport

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het huidige demissionaire kabinet geen besluit neemt over het openen van Lelystad Airport voor burgerluchtvaart. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek is ondertekend door een Kamermeerderheid.

3 uur geleden
Kamer vindt kabinet te stil over spanningen in Cariben

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt het demissionaire kabinet te stil als het gaat om de spanningen in de Cariben. Partijen vinden de informatievoorziening aan Aruba, Curaçao en Bonaire onvoldoende, maar ook aan de Kamer zelf.

16 uur geleden
Van Weel wil aanvallen VS op drugsboten niet veroordelen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat de Amerikaanse aanvallen op vermeende drugsboten uit Venezuela niet veroordelen. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) zei dinsdagavond in een debat in de Tweede Kamer over de spanningen in de Cariben nog niet zo ver te willen gaan.

16 uur geleden