Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet steekt 20 miljoen in eerder ingrijpen bij schulden

Kabinet steekt 20 miljoen in eerder ingrijpen bij schulden

DEN HAAG (ANP) - Mensen die kampen met problematische schulden, moeten wat het kabinet betreft eerder in beeld komen bij de overheid. Het kabinet komt daarom met een verbeteringsplan om signalen van betaalachterstanden eerder binnen te krijgen. Ook moeten mensen in één oogopslag inzicht krijgen in schulden.

Het kabinet reageert hiermee op een belangrijk rapport uit juni. Ambtenaren noemen grote schulden die mensen niet zomaar kunnen aflossen in dat rapport een "veelvoorkomend en hardnekkig probleem", dat de samenleving zeker 8,5 miljard per jaar kost. Zo'n 730.000 huishoudens kampen met problematische schulden, ongeveer een op de acht. Dit aantal is al jaren ongewijzigd. Om het probleem op te lossen is een heel andere koers nodig, blijkt uit het rapport. Verantwoordelijk staatssecretaris Jurgen Nobel (Sociale Zaken) wil niet zeggen hoeveel huishoudens het pakket aan maatregelen uit de schulden moet helpen.

Het kabinet had al 75 miljoen euro per jaar gereserveerd om oplossingen te bieden voor problematische schulden. 20 miljoen daarvan gaat naar 'vroegsignalering'. Het kabinet maakt samen met gemeenten, zorgverzekeraars, woningcorporaties en andere organisaties een verbeterplan om betaalachterstanden eerder in beeld te krijgen. Dat moet het ontwikkelen van schulden tot problematische schulden voorkomen. Schulden leiden vaak tot grotere schulden, dus eerder ingrijpen moet de problemen beperken. Dat gebeurt veelal via gemeenten, die budgetcoaching of schuldhulpverlening kunnen aanbieden.

Afbetaling

"Je ziet dat we er steeds vaker te laat bij zijn. En dat is echt problematisch", zegt staatssecretaris Nobel. Hij wijst ook op de mogelijkheden die op steeds meer plekken zijn om op afbetaling te kopen. Mensen die eigenlijk geen geld hebben, worden zo toch verleid om dure spullen te kopen, die ze vervolgens moeten afbetalen. Nobel spreekt van een "opeenstapeling" waardoor mensen in de problemen komen.

Ook wil het kabinet werken aan een schuldenoverzicht, waarin mensen op een soort dashboard al hun schulden kunnen zien. Er is vaak sprake van een grote hoeveelheid schuldeisers, waaronder overheidsorganisaties. Er moet dan ook één overheidsloket komen voor mensen met betaalachterstanden bij bijvoorbeeld de Belastingdienst en het CJIB, dat boetes int.

Meer uit Politiek

Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

2 dagen geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

2 dagen geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

2 dagen geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

2 dagen geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

2 dagen geleden
Yeşilgöz wordt minister van Defensie en vicepremier

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.

2 dagen geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

2 dagen geleden