Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken

Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken

DEN HAAG (ANP) - De Denen hebben er niet om gevraagd, maar toch wil het kabinet "solidariteit uitspreken met de Deense premier Mette Frederiksen", zei Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in een debat over de komende informele EU-top. Europa moet volgens hem eensgezind zijn als het gaat om respect voor elkaars territorialiteit. "Dat staat buiten kijf."

De Deense regering verkeert in een crisismodus nu de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump blijft aandringen op overdracht van Groenland aan de VS. Dat is volgens hem nodig voor de Amerikaanse "nationale veiligheid". Trump heeft dat volgens zakenkrant FT ook in een gesprek aan de Deense premier laten weten. Toen zij zei dat Groenland niet te koop is, werd zijn toon volgens bronnen agressief.

De Denen versterken inmiddels hun militaire aanwezigheid op Groenland. Ook ging Frederiksen langs bij de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, de Franse president Emmanuel Macron en NAVO-topman Mark Rutte. Ook voerde ze overleg met de premiers van de Scandinavische landen. Groenland is een autonoom deel van het koninkrijk Denemarken.

'Duidelijk signaal'

"De Deense zorgen nemen we serieus", zei Veldkamp. Maar er moet volgens hem ook gekeken worden welke woorden Trump concreet gaat maken. Veldkamps Deense collega heeft hem laten weten dat Kopenhagen "eerst het stof wil laten neerdwarrelen" en nog geen verzoek heeft gedaan om de zaak op te nemen met de VS.

Ook verschillende partijen in de Kamer vragen het kabinet de Denen te steunen. Pieter Omtzigt (NSC) zei dat de EU als een blok achter Denemarken moet gaan staan. Hij verwacht een "duidelijk signaal" op de komende EU-top. Jimmy Dijk (SP) vindt dat Washington veel duidelijker moet worden gemaakt dat het bedreigen van een bondgenoot niet kan.

Meer uit Politiek

Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

ROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."

3 uur geleden
Yeşilgöz ziet rechtse steun voor belastingplan nog steeds zitten

DEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.

4 uur geleden
Kabinet wil infrastructuur weer op orde brengen met 18 miljard

DEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.

4 uur geleden
Van Weel hoopt op aangifte Albert Heijn na cyberincident

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel hoopt dat Albert Heijn alsnog aangifte doet van een vermoedelijke hackpoging begin deze week. Donderdagavond werd bekend dat het supermarktbedrijf, dat nog altijd kampt met de naweeën van het beveiligingsincident, dat nog niet heeft gedaan. Het bedrijf heeft ook nog niet verteld wat er precies is voorgevallen.

7 uur geleden
Steun van SGP voor begroting verder weg na motie van afkeuring

DEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.

22 uur geleden
JA21 niet dichter bij kabinet na gesprek over asiel met minister

DEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."

1 dag geleden
D66 eist plan voor herstel leed slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.

1 dag geleden