Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken
DEN HAAG (ANP) - De Denen hebben er niet om gevraagd, maar toch wil het kabinet "solidariteit uitspreken met de Deense premier Mette Frederiksen", zei Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in een debat over de komende informele EU-top. Europa moet volgens hem eensgezind zijn als het gaat om respect voor elkaars territorialiteit. "Dat staat buiten kijf."
De Deense regering verkeert in een crisismodus nu de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump blijft aandringen op overdracht van Groenland aan de VS. Dat is volgens hem nodig voor de Amerikaanse "nationale veiligheid". Trump heeft dat volgens zakenkrant FT ook in een gesprek aan de Deense premier laten weten. Toen zij zei dat Groenland niet te koop is, werd zijn toon volgens bronnen agressief.
De Denen versterken inmiddels hun militaire aanwezigheid op Groenland. Ook ging Frederiksen langs bij de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, de Franse president Emmanuel Macron en NAVO-topman Mark Rutte. Ook voerde ze overleg met de premiers van de Scandinavische landen. Groenland is een autonoom deel van het koninkrijk Denemarken.
'Duidelijk signaal'
"De Deense zorgen nemen we serieus", zei Veldkamp. Maar er moet volgens hem ook gekeken worden welke woorden Trump concreet gaat maken. Veldkamps Deense collega heeft hem laten weten dat Kopenhagen "eerst het stof wil laten neerdwarrelen" en nog geen verzoek heeft gedaan om de zaak op te nemen met de VS.
Ook verschillende partijen in de Kamer vragen het kabinet de Denen te steunen. Pieter Omtzigt (NSC) zei dat de EU als een blok achter Denemarken moet gaan staan. Hij verwacht een "duidelijk signaal" op de komende EU-top. Jimmy Dijk (SP) vindt dat Washington veel duidelijker moet worden gemaakt dat het bedreigen van een bondgenoot niet kan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
2 dagen geleden