Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken
DEN HAAG (ANP) - De Denen hebben er niet om gevraagd, maar toch wil het kabinet "solidariteit uitspreken met de Deense premier Mette Frederiksen", zei Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in een debat over de komende informele EU-top. Europa moet volgens hem eensgezind zijn als het gaat om respect voor elkaars territorialiteit. "Dat staat buiten kijf."
De Deense regering verkeert in een crisismodus nu de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump blijft aandringen op overdracht van Groenland aan de VS. Dat is volgens hem nodig voor de Amerikaanse "nationale veiligheid". Trump heeft dat volgens zakenkrant FT ook in een gesprek aan de Deense premier laten weten. Toen zij zei dat Groenland niet te koop is, werd zijn toon volgens bronnen agressief.
De Denen versterken inmiddels hun militaire aanwezigheid op Groenland. Ook ging Frederiksen langs bij de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, de Franse president Emmanuel Macron en NAVO-topman Mark Rutte. Ook voerde ze overleg met de premiers van de Scandinavische landen. Groenland is een autonoom deel van het koninkrijk Denemarken.
'Duidelijk signaal'
"De Deense zorgen nemen we serieus", zei Veldkamp. Maar er moet volgens hem ook gekeken worden welke woorden Trump concreet gaat maken. Veldkamps Deense collega heeft hem laten weten dat Kopenhagen "eerst het stof wil laten neerdwarrelen" en nog geen verzoek heeft gedaan om de zaak op te nemen met de VS.
Ook verschillende partijen in de Kamer vragen het kabinet de Denen te steunen. Pieter Omtzigt (NSC) zei dat de EU als een blok achter Denemarken moet gaan staan. Hij verwacht een "duidelijk signaal" op de komende EU-top. Jimmy Dijk (SP) vindt dat Washington veel duidelijker moet worden gemaakt dat het bedreigen van een bondgenoot niet kan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) verwacht dat werkgevers en werknemers tot een sociaal akkoord komen dat een grotere besparing oplevert dan het kabinet geraamd had. Volgens hem hebben de sociale partners aangegeven die belofte waar te kunnen maken. Dat zei de bewindsman tijdens de algemene financiële beschouwingen.
7 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Minister David van Weel (Justitie) is tevreden met het besluit van de EU om dit jaar geen begrotingssteun meer aan Sierra Leone te geven, meldt hij op X. Nederland wil dat Sierra Leone de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers (Bolle Jos) aan Nederland uitlevert, maar pogingen daartoe zijn tot nu toe op niets uitgelopen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het belastingplan moet nog worden aangepast aan de hand van wensen vanuit de Kamer, zei financiënminister Eelco Heinen (VVD) aan het begin van de tweede dag van de algemene financiële beschouwingen. "Dat is helder." Hij snapt "heel goed" dat partijen nog veranderingen willen. De bewindsman kondigde aan later in het debat te schetsen waar hij denkt dat mogelijke oplossingen liggen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Martin van Rooijen is weer de lijsttrekker voor 50PLUS voor de Eerste Kamer. De partij heeft nu een zetel in de Senaat, maar verwacht door goede peilingen voor de Tweede Kamer een flinke winst te behalen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe wet die duidelijk moet maken of iemand als zelfstandige kan werken is concreter ingevuld, meldt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) in een Kamerbrief. Zo moet een zzp'er minstens drie opdrachtgevers hebben gehad in het voorgaande en lopende kalenderjaar, om de zogenoemde zelfstandigentoets te doorstaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rijksoverheid, provincies, gemeenten en onderwijsinstellingen gaan meer openbare broncodes gebruiken voor hun software. De organisaties hebben ook afgesproken meer te gaan samenwerken op softwareniveau, meldt het ministerie van Economische Zaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.
19 uur geleden