Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken

Kabinet spreekt solidariteit uit met Denemarken

DEN HAAG (ANP) - De Denen hebben er niet om gevraagd, maar toch wil het kabinet "solidariteit uitspreken met de Deense premier Mette Frederiksen", zei Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) in een debat over de komende informele EU-top. Europa moet volgens hem eensgezind zijn als het gaat om respect voor elkaars territorialiteit. "Dat staat buiten kijf."

De Deense regering verkeert in een crisismodus nu de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump blijft aandringen op overdracht van Groenland aan de VS. Dat is volgens hem nodig voor de Amerikaanse "nationale veiligheid". Trump heeft dat volgens zakenkrant FT ook in een gesprek aan de Deense premier laten weten. Toen zij zei dat Groenland niet te koop is, werd zijn toon volgens bronnen agressief.

De Denen versterken inmiddels hun militaire aanwezigheid op Groenland. Ook ging Frederiksen langs bij de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, de Franse president Emmanuel Macron en NAVO-topman Mark Rutte. Ook voerde ze overleg met de premiers van de Scandinavische landen. Groenland is een autonoom deel van het koninkrijk Denemarken.

'Duidelijk signaal'

"De Deense zorgen nemen we serieus", zei Veldkamp. Maar er moet volgens hem ook gekeken worden welke woorden Trump concreet gaat maken. Veldkamps Deense collega heeft hem laten weten dat Kopenhagen "eerst het stof wil laten neerdwarrelen" en nog geen verzoek heeft gedaan om de zaak op te nemen met de VS.

Ook verschillende partijen in de Kamer vragen het kabinet de Denen te steunen. Pieter Omtzigt (NSC) zei dat de EU als een blok achter Denemarken moet gaan staan. Hij verwacht een "duidelijk signaal" op de komende EU-top. Jimmy Dijk (SP) vindt dat Washington veel duidelijker moet worden gemaakt dat het bedreigen van een bondgenoot niet kan.

Meer uit Politiek

PvdD verwijt Jetten gebrek aan daadkracht bij beleid tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) vindt dat premier Rob Jetten te weinig maatregelen neemt tegen Israël. Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 doodde het Israëlische leger bijna 74.000 Palestijnen in Gaza. VN-experts concludeerden dat er sprake is van genocide.

21 uur geleden
Jetten open voor ideeën onderwijs en zorg, verwijst naar plannen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwijst tijdens inhoudelijke debatjes over onderwijs en zorg vooral naar kabinetsplannen. Hij vindt veel ideeën die worden geopperd wel goed, maar houdt zich op de vlakte over of daar dan ook iets mee gedaan wordt.

23 uur geleden
Jetten wil stikstofplannen niet afzwakken, verbetering kan wel

DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen worden niet afgezwakt als het aan premier Rob Jetten ligt. Dat zei hij desgevraagd tegen PRO-leider Jesse Klaver tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. De grootste oppositiepartij heeft eerder geëist dat de plannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) niet versoepeld worden, anders steunt PRO de plannen niet.

1 dag geleden
Jetten wil ook AI-veiligheidsinstituut in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil dat Nederland net als andere Europese landen ook een veiligheidsinstituut krijgt voor kunstmatige intelligentie (AI). Hij reageerde positief op een voorstel van Volt-leider Laurens Dassen. Jetten wil zoiets het liefst opzetten samen met landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, die al zo'n instantie hebben.

1 dag geleden
Jetten hoopt binnen een week op deal met oppositie over begroting

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten hoopt binnen een week een deal te kunnen sluiten met oppositiepartijen over de begroting. "Als het binnen een week lukt, zou dat fantastisch zijn", zei de premier bij de Algemene Politieke Beschouwingen. Jesse Klaver was daar niet van onder de indruk. "Als ik op Brad Pitt zou lijken, zou dat ook fantastisch zijn", reageerde de PRO-leider tot hilariteit van de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Jetten: aan kabinet om duurzame gaspedaal vol in te trappen

DEN HAAG (ANP) - Het is aan het kabinet om het "duurzame gaspedaal" weer vol in te trappen, nadat er jarenlang "jojobeleid" is gevoerd. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen na vragen van Christine Teunissen (PvdD).

1 dag geleden
Klaver: heel zorgelijk dat Jetten vasthoudt aan breed akkoord

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver vindt het "heel zorgelijk" dat premier Rob Jetten vasthoudt aan zijn wens voor brede steun voor de kabinetsplannen. Verschillende fracties drongen tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen al bij Jetten aan om voor links of rechts te kiezen, maar dat wil de premier nog niet doen.

1 dag geleden