Kabinet schuift met bijna 700 miljoen voor wegprojecten
DEN HAAG (ANP) - Met bijna 700 miljoen euro wil het kabinet de doorstroming op de weg verbeteren. Het geld komt uit potjes voor aanlegprojecten die op dit moment stilstaan, heeft minister Barry Madlener (Infrastructuur) bekendgemaakt. Van een groot deel is nog niet duidelijk hoe het precies moet worden uitgegeven.
Het vorige kabinet pauzeerde zeventien bouwplannen voor wegen en vaarwegen vanwege gebrek aan geld, personeel en stikstofruimte. Madlener schuift 200 miljoen euro naar het 'opstarten' van een of meerdere van die bouwplannen. Om welke projecten het gaat, is niet bekend.
Daarnaast gaat 206 miljoen euro naar maatregelen om de doorstroming rond de gepauzeerde projecten te verbeteren. Regio's kunnen dat geld onder meer gebruiken om het openbaar vervoer en de fiets te stimuleren of sluipverkeer aan te pakken. Bij knooppunt Hoevelaken is daar bijvoorbeeld 50 miljoen euro voor, bij de A2 tussen Deil en Vught 54 miljoen en bij de A15 tussen Papendrecht en Gorinchem 16 miljoen euro.
Betere doorstroming
Voor een "betere doorstroming op het hoofdwegennet" wil het kabinet nog eens 290 miljoen euro opzijzetten. Regio's kunnen voorstellen doen voor kleinere maatregelen die ze snel kunnen uitvoeren, waarover komend voorjaar een definitief besluit wordt genomen.
Het bedrag van 206 miljoen is specifiek bedoeld om problemen aan te pakken die de gepauzeerde projecten hadden moeten oplossen, voor de pot van 290 miljoen euro geldt dat niet. Madlener stelt wel als voorwaarden voor de regioplannen dat stikstof niet in de weg ligt en dat er geen personeel van Rijkswaterstaat voor nodig is.
De meeste van de zeventien gepauzeerde projecten blijven voorlopig dus stilstaan. Het is nog steeds de bedoeling om ze uiteindelijk weer op te starten, zegt een woordvoerder van minister Madlener. Maar de 700 miljoen euro die nu bij de projecten wordt weggehaald, zal dan weer ergens anders vandaan moeten komen.
Meer uit Binnenland
OTTAWA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat zegt een Canadese gezondheidsfunctionaris tegen nieuwszender CBC. De patiƫnt werd met milde symptomen opgenomen in het ziekenhuis en verkeert in stabiele toestand.
8 minuten geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
6 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
6 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
9 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
10 uur geleden