Kabinet schuift met bijna 700 miljoen voor wegprojecten
DEN HAAG (ANP) - Met bijna 700 miljoen euro wil het kabinet de doorstroming op de weg verbeteren. Het geld komt uit potjes voor aanlegprojecten die op dit moment stilstaan, heeft minister Barry Madlener (Infrastructuur) bekendgemaakt. Van een groot deel is nog niet duidelijk hoe het precies moet worden uitgegeven.
Het vorige kabinet pauzeerde zeventien bouwplannen voor wegen en vaarwegen vanwege gebrek aan geld, personeel en stikstofruimte. Madlener schuift 200 miljoen euro naar het 'opstarten' van een of meerdere van die bouwplannen. Om welke projecten het gaat, is niet bekend.
Daarnaast gaat 206 miljoen euro naar maatregelen om de doorstroming rond de gepauzeerde projecten te verbeteren. Regio's kunnen dat geld onder meer gebruiken om het openbaar vervoer en de fiets te stimuleren of sluipverkeer aan te pakken. Bij knooppunt Hoevelaken is daar bijvoorbeeld 50 miljoen euro voor, bij de A2 tussen Deil en Vught 54 miljoen en bij de A15 tussen Papendrecht en Gorinchem 16 miljoen euro.
Betere doorstroming
Voor een "betere doorstroming op het hoofdwegennet" wil het kabinet nog eens 290 miljoen euro opzijzetten. Regio's kunnen voorstellen doen voor kleinere maatregelen die ze snel kunnen uitvoeren, waarover komend voorjaar een definitief besluit wordt genomen.
Het bedrag van 206 miljoen is specifiek bedoeld om problemen aan te pakken die de gepauzeerde projecten hadden moeten oplossen, voor de pot van 290 miljoen euro geldt dat niet. Madlener stelt wel als voorwaarden voor de regioplannen dat stikstof niet in de weg ligt en dat er geen personeel van Rijkswaterstaat voor nodig is.
De meeste van de zeventien gepauzeerde projecten blijven voorlopig dus stilstaan. Het is nog steeds de bedoeling om ze uiteindelijk weer op te starten, zegt een woordvoerder van minister Madlener. Maar de 700 miljoen euro die nu bij de projecten wordt weggehaald, zal dan weer ergens anders vandaan moeten komen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
3 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
5 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
5 uur geleden