Kabinet: Rusland stookt via sociale media over corona-aanpak
DEN HAAG (ANP) - Ook op Nederlandse sociale media doet misleidende informatie over het coronavirus de ronde uit de koker van Rusland. Dat land grijpt de pandemie aan om Europese landen tegen elkaar op te zetten, schrijft minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
"In een aantal Nederlandstalige socialemediagroepen" worden "Russische narratieven" over de strijd tegen het virus gedeeld, heeft inlichtingendienst AIVD volgens Ollongren vastgesteld. Welke groepen dat zijn en wie daar de desinformatie verspreidt, laat ze in het midden.
Stokebranden verkondigen online onder meer dat West-Europese landen zich in de strijd tegen de pandemie niet om elkaar bekommeren, schrijft de minister. Verschil van mening tussen Europese landen over de virusbestrijding wordt er uitvergroot.
De misleidende informatie reikt echter niet veel verder dan de mensen die aan deze groepen deelnemen, is Ollongrens indruk. Toch kunnen bedrog, misleiding en gestook, juist nu de coronacrisis veel van burgers vraagt, ernstige gevolgen hebben. Zo "heeft misleidende informatie over 5G bijgedragen aan de brandstichting van diverse zendmasten in de afgelopen weken", schrijft Ollongren.
Valse informatie
De Europese Commissie waarschuwde eerder ook al dat Rusland, en China evenzeer, valse informatie over de pandemie verspreidt. Zij zouden erop uit zijn de Europese Unie te verzwakken.
Soms stichten burgers en zelfs journalisten ook zonder boze opzet verwarring, constateert Ollongren. Zo haalde het nepnieuws dat om het kwartier water drinken zou beschermen tegen het coronavirus volgens haar ook Nederlandse media. Dat gold ook voor de fabel dat het virus in een Brits laboratorium zou zijn gemaakt.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De opkomst in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen was woensdag 40,7 procent. Dat maakte burgemeester Carola Schouten bekend tijdens de uitslagenavond in het stadhuis.
1 uur geledenBREDA (ANP) - In Breda is woensdagavond een 14-jarige jongen verwond met een mes. Hij moest naar het ziekenhuis. Een of twee jongens zijn de mogelijke daders, meldt de politie.
1 uur geledenHAAKSBERGEN (ANP) - Van de kiesgerechtigde inwoners van Haaksbergen had woensdag om 19.00 uur 44 procent een stem uitgebracht in het referendum over de opvang van asielzoekers. Dat betekent dat het referendum geldig is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) is positief over de nieuwe mogelijkheid een ophoging van een verkeersboete kwijt te schelden om te voorkomen dat mensen nog verder in problemen komen. Sinds medio vorig jaar heeft het CJIB dat bijna vierhonderd keer gedaan, schrijft staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66) aan de Kamer.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
7 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
8 uur geleden