Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet reguleert industrie: defensie vooraan bij oorlogsdreiging

Kabinet reguleert industrie: defensie vooraan bij oorlogsdreiging

DEN HAAG (ANP) - Met een nieuwe wet wil het kabinet ingrijpen in de defensie-industrie. Als er sprake is van een oorlogsdreiging, kan defensie eisen dat de industrie "alleen nog maar voor ons werkt", bevestigt demissionair minister Kajsa Ollongren.

Vrijdag wordt in de laatste ministerraad van het kabinet-Rutte IV naar verwachting besloten dat het wetsvoorstel in internetconsultatie gaat. Het voorstel gaat "eigenlijk over de defensie-industrie als sector", verklaart Ollongren op een van haar laatste dagen als minister. "Die moet enerzijds beschermd worden: dat er geen inmenging komt, van landen met een andere agenda. En anderzijds moeten we erover kunnen beschikken vanuit defensie als dat nodig is." Daar moeten afspraken over worden gemaakt.

De sector blijft opereren in de vrije markt. Dat is volgens Ollongren "prima, maar het moet wel gereguleerd worden". Vooral als sprake zou zijn van een aanval op een NAVO-bondgenoot. De regulering heeft als doel "dat je kan zeggen als er een oorlogsdreiging is: laat alles uit je handen vallen, we hebben nu afgesproken dat je alleen nog maar voor ons werkt".

Opschaling te langzaam

De afzwaaiende minister heeft er vertrouwen in dat haar opvolger doorgaat met de wet. Het was evenwel belangrijk om dit nu al te regelen. "We hebben geen tijd te verliezen", stelt Ollongren.

Ook beschikbaarheid van genoeg materieel is belangrijk. De opschaling sinds de Russische invasie van Oekraïne gaat wat de bewindsvrouw betreft nog te langzaam.

Meer uit Politiek

Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

17 uur geleden
Kabinet herhaalt: gas winnen uit Groningenveld gaat niet gebeuren

DEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.

1 dag geleden
Zo'n 450.000 mensen lid politieke partij, hoogste sinds 1982

GRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.

1 dag geleden
Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

1 dag geleden
Kabinet voert motie voor extra geld naar Oekraïne niet uit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."

1 dag geleden
Zestig BBB'ers roepen bestuur op tot lijmpoging met Mona Keijzer

DEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.

1 dag geleden
Nederland werkt met andere landen aan terugkeerhubs asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.

1 dag geleden