Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet reguleert industrie: defensie vooraan bij oorlogsdreiging

Kabinet reguleert industrie: defensie vooraan bij oorlogsdreiging

DEN HAAG (ANP) - Met een nieuwe wet wil het kabinet ingrijpen in de defensie-industrie. Als er sprake is van een oorlogsdreiging, kan defensie eisen dat de industrie "alleen nog maar voor ons werkt", bevestigt demissionair minister Kajsa Ollongren.

Vrijdag wordt in de laatste ministerraad van het kabinet-Rutte IV naar verwachting besloten dat het wetsvoorstel in internetconsultatie gaat. Het voorstel gaat "eigenlijk over de defensie-industrie als sector", verklaart Ollongren op een van haar laatste dagen als minister. "Die moet enerzijds beschermd worden: dat er geen inmenging komt, van landen met een andere agenda. En anderzijds moeten we erover kunnen beschikken vanuit defensie als dat nodig is." Daar moeten afspraken over worden gemaakt.

De sector blijft opereren in de vrije markt. Dat is volgens Ollongren "prima, maar het moet wel gereguleerd worden". Vooral als sprake zou zijn van een aanval op een NAVO-bondgenoot. De regulering heeft als doel "dat je kan zeggen als er een oorlogsdreiging is: laat alles uit je handen vallen, we hebben nu afgesproken dat je alleen nog maar voor ons werkt".

Opschaling te langzaam

De afzwaaiende minister heeft er vertrouwen in dat haar opvolger doorgaat met de wet. Het was evenwel belangrijk om dit nu al te regelen. "We hebben geen tijd te verliezen", stelt Ollongren.

Ook beschikbaarheid van genoeg materieel is belangrijk. De opschaling sinds de Russische invasie van Oekraïne gaat wat de bewindsvrouw betreft nog te langzaam.

Meer uit Politiek

Minister: hoge verkeersboetes nodig voor politie en brandweer

DEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."

18 minuten geleden
Jetten vindt gesprekken met CDA tot nu toe 'hoopgevend'

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten vindt de gesprekken die hij de afgelopen week voerde met zijn CDA-collega Henri Bontenbal "hoopgevend". Dat heeft hij gezegd voor aanvang van een nieuwe ronde gesprekken onder begeleiding van informateur Sybrand Buma. De twee partijen proberen samen overeenstemming te vinden over een aantal belangrijke onderwerpen.

1 uur geleden
Wilders wordt tweede ondervoorzitter Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders wordt de tweede plaatsvervanger van de nieuw verkozen Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Dat maakte Van Campen eerder donderdag bekend, voorafgaand aan een debat. Van Campen wordt in eerste instantie vervangen door Wieke Paulusma (D66), maar als ook zij niet kan, neemt Wilders de voorzittershamer over in de plenaire zaal.

20 uur geleden
Jetten deelt zorgen media over dominantie techbedrijven 'enorm'

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten kan zich "enorm" vinden in de zorgen die media hebben geuit in een brief aan informateur Sybrand Buma (CDA) over de dominante rol van techbedrijven. De briefschrijvers vinden het een zorgelijke ontwikkeling dat bedrijven kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om ongecontroleerde en vaak onbetrouwbare informatie te verspreiden.

21 uur geleden
Coenradie: duizenden haatberichten uit PVV-hoek verwijderd

DEN HAAG (ANP) - JA21 heeft tijdens de verkiezingscampagne duizenden haatberichten verwijderd die volgens Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie afkomstig waren uit de PVV-hoek. In het televisieprogramma Pauw & De Wit zei de voormalige PVV-staatssecretaris dat er een "trollenleger" was ingezet.

1 dag geleden
GL-PvdA bevestigt aangifte tegen PVV'ers om AI-beelden Timmermans

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft dinsdag aangifte gedaan tegen twee PVV'ers om AI-afbeeldingen die zij maakten van Frans Timmermans. Dat bevestigen de partij en het Openbaar Ministerie (OM) woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws. De partij liet eerder al weten van plan te zijn de aangifte te doen.

1 dag geleden
D66 en CDA laten zich donderdag bijpraten over defensie

DEN HAAG (ANP) - Formerende partijen D66 en CDA spreken donderdag verder met elkaar over defensie en veiligheid. Ze hebben gesprekken gepland met een vertegenwoordiger van de NAVO, medewerkers van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

1 dag geleden