Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: regels voor rijscholen om wanpraktijken tegen te gaan

Kabinet: regels voor rijscholen om wanpraktijken tegen te gaan

DEN HAAG (ANP) - Er komen regels voor het rijonderwijs om problemen in de rijscholenbranche op te lossen, en misstanden tegen te gaan. Het kabinet volgt het advies dat voormalig SP-leider Emile Roemer vorig jaar deed min of meer op en komt met ingrijpende maatregelen. De belangrijkste ingreep is het verplichten van een leerplan.

Slechts de helft van de kandidaten slaagt in één keer voor het praktijkrijexamen, en voor honderden rijscholen geldt dat minder dan drie op de tien leerlingen slaagt. Problemen met rijlessen komen doordat leerlingen vaak te afhankelijk zijn van één rijinstructeur, en er nauwelijks prikkels zijn om leerlingen goed op te leiden. Bovendien ontbreekt het aan toezicht op de branche. Hoewel er voor rijexamens regels zijn, geldt dat niet voor de lessen zelf.

Daar komt binnenkort een einde aan, meldt minister Mark Harbers (Infrastructuur) aan de Kamer. Naast het verplichte leerplan, komt er ook een leerlingvolgsysteem en een leerportfolio om de ontwikkelingen van leerlingen beter bij te houden. Er wordt ook nagedacht over toetsing door een andere rijinstructeur voordat een leerling rijexamen doet. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) gaat werken aan nieuwe eisen voor het examen, en de opleiding tot rijinstructeurs wordt aangepast.

Vaardigheden

Er worden nog andere eisen gesteld aan de opleiding. Zo moeten rijinstructeurs verplicht vaardigheden behandelen "die niet betrouwbaar te toetsen zijn in het examen", zoals sociaal verkeersgedrag, elektrisch rijden en omgaan met stress.

Het leerplan wordt door een nog nader te bepalen organisatie ontwikkeld, en zal in de eerste helft van volgend jaar worden opgeleverd.

Ondergrens

Ook komen er consequenties voor rijscholen waarvan weinig leerlingen in één keer slagen voor het examen. Zij krijgen eerst een waarschuwing als ze onder de ondergrens zakken, maar kunnen mogelijk maatregelen opgelegd krijgen. Hoe die maatregelen er precies gaan uitzien, is nog niet duidelijk. Hierover praat het CBR met de branchepartijen. Rijscholen met een hoog slagingspercentages kunnen waarschijnlijk juist rekenen op voordelen, zoals meer examencapaciteit voor hun leerlingen.

Harbers geeft toe dat de maatregelen niet alleen miljoenen kosten, maar ook ingrijpend zijn "voor rijscholen, rijinstructeurs, consumenten en uitvoeringsorganisaties". Daarom wordt het plan stap voor stap ingevoerd, waar steeds eerst wordt teruggeblikt op de invoering van een maatregel, voordat aan een nieuwe wordt begonnen.

Autobranchevereniging BOVAG laat weten positief te zijn over de plannen en ook over het feit dat er samen met de branche zal worden gewerkt aan de concretisering ervan. "Er zit schot in, dat is heel bemoedigend."

Meer uit Binnenland

Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

2 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

9 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

9 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

10 uur geleden
Veertien jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.

10 uur geleden
Mauritshuis: rechtszaak erfgenamen Bredius raakt ons in de kern

DEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.

11 uur geleden
Tata Steel moet weer 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot

ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.

13 uur geleden