
Kabinet overweegt compensatie voor schade lachgasflessen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil haast maken met een oplossing voor de ontploffende lachgascilinders, die dit jaar bij afvalverwerkers hebben gezorgd voor een schade van 65 miljoen euro. Zo wordt onder meer gekeken naar een financiële tegemoetkoming voor afvalbedrijven om preventieve maatregelen te bekostigen.
Dat laten de ministeries van Justitie en Veiligheid, Infrastructuur en Waterstaat en Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) weten in een gezamenlijke verklaring. Lachgascilinders staan sinds begin dit jaar op de lijst van verboden middelen van de Opiumwet en worden nu massaal gedumpt in het restafval, waar ze kunnen exploderen. De ministeries benadrukken echter dat de schade die de cilinders aanrichten niet het gevolg is van het verbod, maar van illegale praktijken door lachgasgebruikers.
De afvalverwerkers zijn het daar niet mee eens. Voorafgaand aan het verbod konden de cilinders nog worden ingeleverd. Dat gebeurde massaal omdat het statiegeld vaak 30 euro per cilinder bedroeg. Nu er sinds het verbod geen statiegeld meer wordt betaald, belanden de flessen op straten, op pleinen, in de natuur of in afvalcontainers.
Statiegeld
Volgens de ministeries is er nooit sprake geweest van een formeel statiegeldsysteem: "Wel was er een eigen systeem met statiegeld van de handelaren in lachgas. Die gold enkel voor de cilinders die navulbaar waren." De handelaren hebben zelf besloten met het statiegeld te stoppen, volgens de ministeries. De cilinders die nu veel ontploffen, zijn anders gefabriceerd dan voorheen, stellen zij in hun gezamenlijke verklaring. De nieuwe flessen zijn "voor illegaal gebruik en niet hervulbaar".
De drie ministeries voeren al langer gesprekken met de afvalbranche en zeggen de urgentie te voelen om een oplossing te vinden. Het ministerie van VWS gaat over de Opiumwet. De afvalbranche valt onder Infrastructuur en Waterstaat en het ministerie van Justitie houdt zich bezig met de handhaving.=
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het meisje van bijna 1 dat sinds dinsdag uit Utrecht vermist was, is terecht. Dat meldt de politie. De moeder van het kind heeft zich zaterdagavond samen met haar dochter bij de politie gemeld.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB meldt dat de files in Europa op deze zwarte zaterdag "overal korter worden". De files staan er volgens een woordvoerster van de ANWB Verkeersinformatie nog wel, "maar de vertraging neemt geleidelijk af". Ook schuift de drukte op richting het zuiden.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vlak bij de Prins Hendrikkade in Amsterdam zijn vijf mensen aangehouden die actievoerden tegen de boot van Booking.com. Deze boot vaart mee in de Canal Parade.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de buurt van Den Haag Centraal hebben actievoerders het treinverkeer verstoord door op het spoor te lopen. De actie duurde nog geen half uur, omdat de politie de ongeveer vijftien activisten snel naar de zijkant van de rails bracht, zag een ANP-verslaggever.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote verkeersdrukte op deze zwarte zaterdag lijkt over het hoogtepunt heen, meldt de ANWB.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De regen is net op tijd weggetrokken voor een zonnige start van de Canal Parade in Amsterdam. De eerste boten zijn zaterdag om 12.00 uur begonnen aan de feestelijke vaartocht door de grachten, die gepaard gaat met veel dans en muziek. De route begint op het Oosterdok en gaat via de Nieuwe Herengracht, Amstel en Prinsengracht naar het eindpunt op het Westerdok.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is zwarte zaterdag op de Europese wegen richting vakantiebestemmingen en dat betekent ook voor Nederlandse vakantiegangers aansluiten in de files, meldt de ANWB.
22 uur geleden