Kabinet overweegt andere regels termijn nareizigers
DEN HAAG (ANP) - Een van de opties die bij het kabinet op tafel ligt om de asielcrisis aan te pakken, is het aanpassen van de termijn waarop statushouders met hun achtergebleven gezinsleden kunnen worden herenigd. Dat stellen Haagse bronnen. Mogelijk vrijdag of volgende week neemt het kabinet hierover een definitief besluit.
Een statushouder - een vluchteling die in Nederland asiel heeft gekregen - heeft het recht om zijn of haar gezin naar Nederland te laten komen. Dit gaat via de gezinsherenigingsprocedure. Binnen drie maanden nadat de statushouder zijn verblijfsvergunning heeft gekregen, moet hij een verzoek tot gezinshereniging indienen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) neemt na controle op de identiteit en het gezinsverband van de nareizigers een besluit.
Het is niet duidelijk op welke manier het kabinet overweegt om aan de termijn te sleutelen. Wellicht dat statushouders langer moeten wachten voordat zij een verzoek tot gezinshereniging mogen indienen.
Ter Apel
De druk in het kabinet is groot om meer te doen aan de asielcrisis dan het nu doet, en sneller. Niet in de laatste plaats omdat de situatie in het aanmeldcentrum in Ter Apel uit de hand is gelopen. Premier Mark Rutte zei donderdagavond dat het kabinet met niets anders bezig is dan met "de vreselijke situatie" in Ter Apel. Vicepremier Carola Schouten noemt die "niet menselijk".
In discussies die de afgelopen maanden in kabinet en Kamer zijn gevoerd, ging het om grofweg drie manieren waarop de asielcrisis kan worden aangepakt. Het beperken van de instroom van asielzoekers, het (snel) terugsturen van uitgeprocedeerde asielzoekers en het bevorderen van de doorstroom van statushouders uit asielzoekerscentra (azc's) naar gemeenten. De fracties van VVD, D66 en CDA zijn verdeeld over de manier waarop de asielcrisis moet worden aangepakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
12 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
2 dagen geleden