Kabinet onderzoekt verbod filtersigaret, maar tempert verwachting
DEN HAAG (ANP) - Om het aandeel van de filtersigaret in het zwerfafval terug te brengen gaat staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat) een verbod op eenmalige filtersigaretten onderzoeken. Maar ze tempert de verwachtingen. Want het is niet eenvoudig en nog niet duidelijk of het gaat lukken.
Het kabinet wil dat er veel minder zwerfafval komt. De filters bevatten plastics en chemicaliën. Jaarlijks belanden minimaal 240 miljoen en maximaal 7,1 miljard sigarettenfilters in het milieu, schrijft de bewindsvrouw aan de Kamer. "Een algeheel verbod op eenmalige sigarettenfilters lijkt de meest effectieve optie om de schadelijke milieueffecten van dit type zwerfafval tegen te gaan."
Heijnen gaat twee wegen bewandelen. Ze gaat samen met andere lidstaten in de EU proberen tot een verbod te komen. "Het instellen van een verbod wordt het meest kansrijk geacht in Europees verband", aldus Heijnen. Daarnaast verkent ze een nationaal verbod. Maar dat heeft een "lage slagingskans" omdat daarmee het vrije verkeer op goederen wordt beperkt.
Ook gaat de staatssecretaris met gemeenten en provincies overleggen over een rookverbod op stranden en andere locaties waar veel sigarettenfilters achterblijven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt. "Walgelijk", twitterde staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken, VVD).
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
33 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - In Nederland komen bij mensen infecties voor met verschillende soorten hantavirussen. Muizen en ratten kunnen de virussen bij zich dragen en zo mensen besmetten. Deze virussen zijn niet overdraagbaar van mens op mens. Dat staat op de site van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Op een cruiseschip bij Kaapverdië is één opvarende positief getest op het hantavirus, werd in de nacht van zondag op maandag bekend. De WHO spreekt van één bevestigde en vijf mogelijke besmettingen met het hantavirus.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Elektronische sigaretten zouden een neutraal uiterlijk moeten hebben. Daarvoor pleit onderzoeker Ina Hellmich van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De regel geldt al voor de verpakkingen waar de vapes in zitten, maar zou volgens Hellmich ook moeten gaan gelden voor de apparaten die mensen aan hun mond zetten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.
2 uur geleden