Kabinet: onderzoek definitie groente en fruit niet merkwaardig
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) vindt het niet "uiterst merkwaardig" dat in een aantal Europese landen minder of geen btw hoeft te worden betaald voor groente en fruit, maar dat in Nederland een "duur onderzoek nodig is om erachter te komen wat groente en fruit is", zoals een aantal Kamerleden vindt.
"Een btw-nultarief invoeren is voor de uitvoering een majeure opdracht. Daarom is het van belang dat afbakeningsvraagstukken aan de voorkant zo goed mogelijk zijn doordacht zodat de juridische houdbaarheid zo groot mogelijk is", schrijft Van Rij, mede namens staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid). Het onderzoek waartoe beide staatssecretarissen opdracht hebben gegeven, is naar verwachting begin volgend jaar klaar. Als later wordt besloten de btw op groente en fruit op nul te zetten, wordt dat per 1 januari 2024 ingevoerd.
Eva van Esch van de Partij voor de Dieren en eenpitter Pieter Omtzigt noemen in hun Kamervragen voorbeelden uit Italië, Spanje en Letland waar de btw op fruit en groente - vaak al tientallen jaren - op het laagste tarief is gesteld. In Italië geldt een btw-tarief van 4 procent voor vers en eventueel gesneden groente en fruit waaraan geen suiker is toegevoegd, schrijven beide Kamerleden. Voor onder andere bevroren producten, samengestelde producten en producten met toegevoegde suiker geldt er volgens de Kamerleden een btw-tarief van 10 procent.
Nederland heeft gekeken naar onder meer Italië, schrijft Van Rij, maar het Italiaanse onderscheid "lijkt vooralsnog minder geschikt" voor Nederland. Daarnaast worden regelmatig rechtszaken gevoerd over de afbakening van welke producten onder welk btw-tarief vallen. Wellicht dat in Nederland "een scherpere juridische afbakening nodig is dan in andere lidstaten".
Van Rij en Van Ooijen blijven erbij dat "zorgvuldig onderzoek" nodig is, voor een "werkbare uitvoering die twijfelgevallen en geschillen minimaliseert".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
20 uur geleden