Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: onderwijs moet draaien om lezen, schrijven en rekenen

Kabinet: onderwijs moet draaien om lezen, schrijven en rekenen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) heeft een wetsvoorstel ingediend dat ervoor moet zorgen dat het onderwijs hoofdzakelijk om lezen, schrijven en rekenen gaat draaien. Deze vaardigheden moeten ook een belangrijke rol gaan spelen in andere vakken, zoals geschiedenis, natuurkunde en scheikunde. Daarmee zet de bewindsvrouw een belangrijke stap voor de eerste grote herziening van de zogeheten 'kerndoelen' van het onderwijs sinds 2006.

In deze doelen staat beschreven wat leerlingen precies moeten leren. Een aanpassing daarvan kan dus grote gevolgen krijgen in de schoolklas. Politiek Den Haag is al jaren bezig om deze doelen aan te passen. Bij dit wetsvoorstel gaat het om de kerndoelen voor de basisschool en de onderbouw van de middelbare school. Het landelijk expertisecentrum voor het curriculum (SLO) heeft in opdracht van het ministerie van Onderwijs de doelen uitgewerkt, samen met leraren, experts, wetenschappers en vertegenwoordigers van onderwijsorganisaties.

Leraren moeten momenteel aan te veel eisen voldoen die bovendien vaag zijn geformuleerd, schrijft Paul in een Kamerbrief. Aan deze "overladenheid" wil ze een einde maken door "focus" aan te brengen. Het aantal doelen gaat daarom omlaag en lezen, schrijven en rekenen krijgen de hoofdrol.

Alle vakken

Dat laatste moet te merken zijn in alle vakken. "Door het lezen van een rijke tekst bij bijvoorbeeld geschiedenis vergroot je je kennis en je woordenschat. En dat draagt bij aan een betere leesvaardigheid", licht een woordvoerder toe.

De wijzigingen over lezen, schrijven en rekenen worden augustus 2027 van kracht in de klas. In de jaren daarna volgen ook andere kerndoelen. Paul moedigt scholen aan om niet te wachten op de wetswijziging en daarvoor al aan de slag te gaan met de plannen.

Nederlandse scholieren zijn de afgelopen twaalf jaar veel slechter gaan lezen, blijkt uit internationaal vergelijkend onderzoek van de OESO. Ze behoorden nog niet zo lang geleden tot de beste lezers van Europa, maar inmiddels presteren ze benedengemiddeld. Ook bij rekenen zijn ze in enkele jaren hun voorsprong vrijwel kwijtgeraakt.

Meer uit Politiek

Van den Brink noemt vernielingen IJsselstein 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.

2 dagen geleden
Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

5 dagen geleden
Van Weel: Nederland vraagt internationale hulp bij branden

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."

5 dagen geleden
Ministerie wil dat Israël voor veiligheid Gaza-vaarders zorgt

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.

5 dagen geleden
Karremans: bij elk gezin blijft water uit de kraan komen

DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.

6 dagen geleden
Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

6 dagen geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

6 dagen geleden