Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno

Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel is kritisch over de EU-wet die de verspreiding van kinderporno via bijvoorbeeld WhatsApp tegen moet gaan, maar is desondanks bereid om hierover te praten. Anders dan medetegenstander Duitsland kiest het kabinet ervoor om niet voor te sorteren op een tegenstem, maar om zich te onthouden van een stem. Het resultaat is hetzelfde, motiveerde Van Weel tijdens een Kamerdebat, met het verschil dat Nederland mee blijft praten als in Brussel naar een compromis wordt gezocht. Donderdag en vrijdag komen de Europese justitieministers bijeen in Luxemburg om onder meer hierover te spreken.

Nederland is een van de dwarsliggers voor de Europese plannen om te voorkomen dat kinderporno wordt verspreid via versleutelde netwerken als WhatsApp, TikTok, Signal en Instagram. Bij het kabinet en ook in de Tweede Kamer leven zorgen over de privacy. Kamerleden vrezen bijvoorbeeld dat mensen in beeld komen bij justitie om foto's die onterecht worden aangemerkt als kinderporno - bijvoorbeeld van een kind dat in bad wordt gestopt.

Roulerend voorzitter van de Europese Unie Hongarije heeft geprobeerd om tegenstanders over te halen door de wet alleen van toepassing te laten zijn op bij opsporingsdiensten bekend beeldmateriaal. Daarmee wordt voldaan aan een wens van het kabinet, maar desondanks houdt Van Weel zorgen. Daarom is er nog steeds geen zicht op de benodigde ruime meerderheid van de Europese lidstaten.

'Consensus bereiken'

Een stemming over het Hongaarse compromisvoorstel stond eerst op de agenda voor het overleg tussen de justitieministers, maar is daar toch van afgehaald. Van Weel zegt dat de Nederlandse zorgen hierbij mogelijk een rol hebben gespeeld. De minister vermoedt dat Hongarije eerst op zoek wil naar een nieuw compromis. Bij de ontmoeting zal overigens wel worden gesproken over de wet.

Het laatste kabinet-Rutte wilde nog onder voorwaarden voor de wet stemmen, maar Van Weel wil zich onthouden van stemming. De minister stelt geen tegenstem in het vooruitzicht omdat hij liever om tafel blijft zitten. "Als je probeert als voorzitter consensus te bereiken, dan ga je op zoek naar de landen waar de problemen zitten en die bereid zijn om te praten, die bereid zijn om te bewegen. Je gaat niet praten met de landen die zeggen: dit is het en ik ga nooit een millimeter veranderen", motiveert hij die keuze. Hij ziet wel het nut van strengere regels, maar dan "op een manier die ons allemaal bevalt".

Meer uit Binnenland

Weeronline: ijzel houdt in noorden mogelijk tot middag aan

HOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Friesland, Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing tot 07.00 uur actief.

15 minuten geleden
Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

11 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

11 uur geleden
Brekelmans vindt mogelijke inzet handelsbazooka 'niet verstandig'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.

12 uur geleden
Het ultieme geheim van Dan Brown is best verkochte boek van 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra

13 uur geleden
Eerste bewoners seniorenflat Vlissingen kunnen terug na explosie

VLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.

13 uur geleden
Code oranje in noorden om gladheid in nacht en ochtend

DE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.

14 uur geleden