Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno

Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel is kritisch over de EU-wet die de verspreiding van kinderporno via bijvoorbeeld WhatsApp tegen moet gaan, maar is desondanks bereid om hierover te praten. Anders dan medetegenstander Duitsland kiest het kabinet ervoor om niet voor te sorteren op een tegenstem, maar om zich te onthouden van een stem. Het resultaat is hetzelfde, motiveerde Van Weel tijdens een Kamerdebat, met het verschil dat Nederland mee blijft praten als in Brussel naar een compromis wordt gezocht. Donderdag en vrijdag komen de Europese justitieministers bijeen in Luxemburg om onder meer hierover te spreken.

Nederland is een van de dwarsliggers voor de Europese plannen om te voorkomen dat kinderporno wordt verspreid via versleutelde netwerken als WhatsApp, TikTok, Signal en Instagram. Bij het kabinet en ook in de Tweede Kamer leven zorgen over de privacy. Kamerleden vrezen bijvoorbeeld dat mensen in beeld komen bij justitie om foto's die onterecht worden aangemerkt als kinderporno - bijvoorbeeld van een kind dat in bad wordt gestopt.

Roulerend voorzitter van de Europese Unie Hongarije heeft geprobeerd om tegenstanders over te halen door de wet alleen van toepassing te laten zijn op bij opsporingsdiensten bekend beeldmateriaal. Daarmee wordt voldaan aan een wens van het kabinet, maar desondanks houdt Van Weel zorgen. Daarom is er nog steeds geen zicht op de benodigde ruime meerderheid van de Europese lidstaten.

'Consensus bereiken'

Een stemming over het Hongaarse compromisvoorstel stond eerst op de agenda voor het overleg tussen de justitieministers, maar is daar toch van afgehaald. Van Weel zegt dat de Nederlandse zorgen hierbij mogelijk een rol hebben gespeeld. De minister vermoedt dat Hongarije eerst op zoek wil naar een nieuw compromis. Bij de ontmoeting zal overigens wel worden gesproken over de wet.

Het laatste kabinet-Rutte wilde nog onder voorwaarden voor de wet stemmen, maar Van Weel wil zich onthouden van stemming. De minister stelt geen tegenstem in het vooruitzicht omdat hij liever om tafel blijft zitten. "Als je probeert als voorzitter consensus te bereiken, dan ga je op zoek naar de landen waar de problemen zitten en die bereid zijn om te praten, die bereid zijn om te bewegen. Je gaat niet praten met de landen die zeggen: dit is het en ik ga nooit een millimeter veranderen", motiveert hij die keuze. Hij ziet wel het nut van strengere regels, maar dan "op een manier die ons allemaal bevalt".

Meer uit Binnenland

Kamer: vertel vrouwen of ze dicht borstweefsel hebben

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.

4 uur geleden
Tielen: kabinet gaat nu niet meer investeren in vrouwengezondheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat tot 2030 niet extra investeren in vrouwengezondheid als het aan demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie) ligt. Volgens de VVD-bewindsvrouw moeten de investeringen momenteel meer van andere kanten komen.

5 uur geleden
Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd door ministerie

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd dat "de problemen met de energievoorziening" in dat land toenemen. Volgens het ministerie heeft de Cubaanse overheid extra maatregelen ingesteld wegens de ernstige brandstoftekorten. "Het is moeilijk of onmogelijk om benzine te tanken. De stroom valt vaak en langdurig uit. Ook kan de watertoevoer stoppen. De situatie kan snel verder verslechteren", aldus het ministerie.

5 uur geleden
Hermans: geen zorgen over gasvoorraad, wel 'vinger aan de pols'

DEN HAAG (ANP) - Demissionair energieminister Sophie Hermans "houdt de vinger aan de pols" om ervoor te zorgen dat Nederland genoeg gas heeft voor de rest van de winter. De opslagen zijn nu nog maar voor minder dan een vijfde gevuld. Dat is volgens Hermans echter geen reden tot zorg.

9 uur geleden
CIDI wil dat optreden rapper Ye in Arnhem wordt afgelast

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.

9 uur geleden
Zedenverdachte Mark S. voelt nu 'een en al schaamte'

GRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.

10 uur geleden
Werkgevers, boeren en bouw kritisch over Gelderse stikstofplannen

ARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.

10 uur geleden