Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel is kritisch over de EU-wet die de verspreiding van kinderporno via bijvoorbeeld WhatsApp tegen moet gaan, maar is desondanks bereid om hierover te praten. Anders dan medetegenstander Duitsland kiest het kabinet ervoor om niet voor te sorteren op een tegenstem, maar om zich te onthouden van een stem. Het resultaat is hetzelfde, motiveerde Van Weel tijdens een Kamerdebat, met het verschil dat Nederland mee blijft praten als in Brussel naar een compromis wordt gezocht. Donderdag en vrijdag komen de Europese justitieministers bijeen in Luxemburg om onder meer hierover te spreken.
Nederland is een van de dwarsliggers voor de Europese plannen om te voorkomen dat kinderporno wordt verspreid via versleutelde netwerken als WhatsApp, TikTok, Signal en Instagram. Bij het kabinet en ook in de Tweede Kamer leven zorgen over de privacy. Kamerleden vrezen bijvoorbeeld dat mensen in beeld komen bij justitie om foto's die onterecht worden aangemerkt als kinderporno - bijvoorbeeld van een kind dat in bad wordt gestopt.
Roulerend voorzitter van de Europese Unie Hongarije heeft geprobeerd om tegenstanders over te halen door de wet alleen van toepassing te laten zijn op bij opsporingsdiensten bekend beeldmateriaal. Daarmee wordt voldaan aan een wens van het kabinet, maar desondanks houdt Van Weel zorgen. Daarom is er nog steeds geen zicht op de benodigde ruime meerderheid van de Europese lidstaten.
'Consensus bereiken'
Een stemming over het Hongaarse compromisvoorstel stond eerst op de agenda voor het overleg tussen de justitieministers, maar is daar toch van afgehaald. Van Weel zegt dat de Nederlandse zorgen hierbij mogelijk een rol hebben gespeeld. De minister vermoedt dat Hongarije eerst op zoek wil naar een nieuw compromis. Bij de ontmoeting zal overigens wel worden gesproken over de wet.
Het laatste kabinet-Rutte wilde nog onder voorwaarden voor de wet stemmen, maar Van Weel wil zich onthouden van stemming. De minister stelt geen tegenstem in het vooruitzicht omdat hij liever om tafel blijft zitten. "Als je probeert als voorzitter consensus te bereiken, dan ga je op zoek naar de landen waar de problemen zitten en die bereid zijn om te praten, die bereid zijn om te bewegen. Je gaat niet praten met de landen die zeggen: dit is het en ik ga nooit een millimeter veranderen", motiveert hij die keuze. Hij ziet wel het nut van strengere regels, maar dan "op een manier die ons allemaal bevalt".
Meer uit Binnenland
ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata zelf.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op het Stratumseind in de binnenstad van Eindhoven is een man met meerdere steekwonden aangetroffen. Dat meldt de politie op X. De politie vond de man na een melding van een vechtpartij aan de Kanaaldijk-Zuid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
7 uur geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
9 uur geleden