Kabinet ondanks kritiek bereid te praten over EU-wet kinderporno
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel is kritisch over de EU-wet die de verspreiding van kinderporno via bijvoorbeeld WhatsApp tegen moet gaan, maar is desondanks bereid om hierover te praten. Anders dan medetegenstander Duitsland kiest het kabinet ervoor om niet voor te sorteren op een tegenstem, maar om zich te onthouden van een stem. Het resultaat is hetzelfde, motiveerde Van Weel tijdens een Kamerdebat, met het verschil dat Nederland mee blijft praten als in Brussel naar een compromis wordt gezocht. Donderdag en vrijdag komen de Europese justitieministers bijeen in Luxemburg om onder meer hierover te spreken.
Nederland is een van de dwarsliggers voor de Europese plannen om te voorkomen dat kinderporno wordt verspreid via versleutelde netwerken als WhatsApp, TikTok, Signal en Instagram. Bij het kabinet en ook in de Tweede Kamer leven zorgen over de privacy. Kamerleden vrezen bijvoorbeeld dat mensen in beeld komen bij justitie om foto's die onterecht worden aangemerkt als kinderporno - bijvoorbeeld van een kind dat in bad wordt gestopt.
Roulerend voorzitter van de Europese Unie Hongarije heeft geprobeerd om tegenstanders over te halen door de wet alleen van toepassing te laten zijn op bij opsporingsdiensten bekend beeldmateriaal. Daarmee wordt voldaan aan een wens van het kabinet, maar desondanks houdt Van Weel zorgen. Daarom is er nog steeds geen zicht op de benodigde ruime meerderheid van de Europese lidstaten.
'Consensus bereiken'
Een stemming over het Hongaarse compromisvoorstel stond eerst op de agenda voor het overleg tussen de justitieministers, maar is daar toch van afgehaald. Van Weel zegt dat de Nederlandse zorgen hierbij mogelijk een rol hebben gespeeld. De minister vermoedt dat Hongarije eerst op zoek wil naar een nieuw compromis. Bij de ontmoeting zal overigens wel worden gesproken over de wet.
Het laatste kabinet-Rutte wilde nog onder voorwaarden voor de wet stemmen, maar Van Weel wil zich onthouden van stemming. De minister stelt geen tegenstem in het vooruitzicht omdat hij liever om tafel blijft zitten. "Als je probeert als voorzitter consensus te bereiken, dan ga je op zoek naar de landen waar de problemen zitten en die bereid zijn om te praten, die bereid zijn om te bewegen. Je gaat niet praten met de landen die zeggen: dit is het en ik ga nooit een millimeter veranderen", motiveert hij die keuze. Hij ziet wel het nut van strengere regels, maar dan "op een manier die ons allemaal bevalt".
Meer uit Binnenland
HENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
10 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
13 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
14 uur geleden