Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet neigt naar tegemoetkoming 'pechgeneratie' vanaf 2025

Kabinet neigt naar tegemoetkoming 'pechgeneratie' vanaf 2025

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt aan een tegemoetkoming van maximaal ruim 1400 euro om de 'pechgeneratie', de studenten voor wie geen studiebeurs beschikbaar was, te compenseren. Dat zegt onderwijsminister Robbert Dijkgraaf. Omdat de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) de komende jaren de handen vol heeft aan het terugbrengen van de studiebeurs, kan de uitvoerder de tegemoetkomingen pas vanaf 2025 uitkeren.

De hoogte van de tegemoetkoming hangt af "van het aantal maanden zonder basisbeursrecht", schrijft Dijkgraaf in een brief aan de Tweede Kamer. Ook "waar sprake is van een schuld wordt de tegemoetkoming in mindering gebracht", stelt hij voor. "Wie geen schuld heeft opgebouwd, of de schuld heeft afbetaald, krijgt het bedrag uitgekeerd."

Omdat er aan elk voorstel om de pechgeneratie tegemoet te komen nadelen kleven, heeft Dijkgraaf een aantal opties naar de Kamer gestuurd. Daarbij wordt wel steeds uitgegaan van een bedrag van 1 miljard euro. Studentenbonden zeiden eerder dat dit omgerekend zou neerkomen op 1000 euro per student die onder het leenstelsel viel.

Prestatiebeurscriterium

Dijkgraaf zegt dat aan de tegemoetkoming een "prestatiebeurscriterium" zit. "Je moet sowieso binnen een aantal jaren afgestudeerd zijn. Dat is sowieso een belangrijk criterium." Dat het pas vanaf 2025 kan, komt ook omdat de tegemoetkoming wat "uitzoekwerk" vergt wie waar recht op had, legt de minister uit.

Voor studenten die moesten lenen onder het leenstelsel gelden andere voorwaarden voor het terugbetalen. Onder de vorige regels had men 15 jaar om terug te betalen, waarna een eventuele restschuld werd kwijtgescholden. Voor studenten onder het leenstelsel staat daar 35 jaar voor. Hun maandelijkse betaling aan DUO is wel lager. De belofte van het kabinet dat lenen onder het leenstelsel een hypotheek niet in de weg zou staan, lijkt niet uit te komen: het maandbedrag weegt weliswaar minder mee, maar de totale schuld is gemiddeld veel hoger dan eerder. Daardoor vallen hypotheken vaak alsnog lager uit.

Dijkgraaf wil nog eens "heel goed gaan kijken" hoe de regels er in de toekomst uit gaan zien. Volgens hem komt de discussie over de studieschuld voornamelijk door andere ontwikkelingen in de samenleving, zoals de hoge huizenprijzen en vele flexcontracten. "Ik denk dat het heel belangrijk is voor het kabinet dat we een soort generatietoets gaan doen: hoe valt ons beleid uit voor jongeren ten opzichte van ouderen?"

Meer uit Binnenland

Politie: agenten waren vrijdag aan deur vader Jeffrey en Emma

WINSCHOTEN (ANP) - De politie bevestigt vrijdagavond langs te zijn geweest bij de vader van Jeffrey en Emma. Het Dagblad van het Noorden meldde dit eerder al.

5 minuten geleden
Meer dan 50.000 euro ingezameld voor afscheid Jeffrey en Emma

WINSCHOTEN (ANP) - Voor het afscheid van Jeffrey en Emma is op woensdag meer dan 50.000 euro ingezameld via een crowdfunding. Het geld wordt gebruikt om de twee "lieve kinderen een waardig afscheid te geven", staat op de site van de inzamelingsactie.

6 minuten geleden
VVD: laat huurder 'paar tientjes' meebetalen aan verduurzaming

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders zouden "een paar tientjes" mogen terugvragen van huurders voor het verduurzamen van woningen, vindt VVD-Kamerlid Peter de Groot. In een debat over volkshuisvesting vroeg hij zich af: "Moet verduurzamen per se gratis?"

7 minuten geleden
Burgemeester: drama Jeffrey en Emma raakt gemeenschap diep

WINSCHOTEN (ANP) - Het is hartverscheurend dat de vermissing van Jeffrey en Emma is geƫindigd in het zwartste scenario, zegt burgemeester van Oldambt Cora-Yfke Sikkema. "Veel mensen hebben gehoopt op een andere afloop. Dit drama raakt onze gemeenschap diep."

9 minuten geleden
Burgemeester noemt incident Hoofddorp 'vreselijke gebeurtenis'

HOOFDDORP (ANP) - Burgemeester Marianne Schuurmans van Haarlemmermeer noemt wat zich heeft afgespeeld in een woning in Hoofddorp een "vreselijke gebeurtenis". Na een steekincident aan de Fanny Blankers-Koenlaan zijn twee personen om het leven gekomen. Twee agenten raakten gewond.

26 minuten geleden
Haagse daklozen van straat gehaald voor NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - Daklozen die in de parken rond de komende NAVO-top in Den Haag wonen, krijgen tijdelijk ergens anders onderdak. Tijdens de top geldt onder meer rond het World Forum en paleis Huis ten Bosch een noodverordening. Alleen deelnemers aan de top mogen daar komen, anderen worden niet toegelaten. "Dit betreft ook de dak- en thuisloze mensen die daar in de buitenruimte verblijven", liet de gemeente Den Haag woensdag weten.

27 minuten geleden
Doodsoorzaak Jeffrey en Emma is zeer waarschijnlijk verdrinking

WINSCHOTEN (ANP) - De kinderen Jeffrey en Emma zijn "zeer waarschijnlijk" door verdrinking om het leven gekomen. Dat zegt het Openbaar Ministerie woensdagmiddag na een eerste dag van onderzoek naar de in het water gevonden auto met daarin hun lichamen.

40 minuten geleden