Kabinet neemt maatregelen tegen hoge terugvorderingen toeslagen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt een aantal maatregelen die moeten voorkomen dat mensen achteraf forse bedragen aan te veel ontvangen toeslagen moeten terugbetalen. Zo gaat Dienst Toeslagen vanaf volgend jaar uit van een grotere jaarlijkse inkomensstijging. Dat zal het risico op hoge terugvorderingen verminderen, aldus staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën).
Toeslagen worden uitgekeerd als voorschotten, gebaseerd op een schatting vooraf van het jaarinkomen. Het geschatte inkomen wordt jaarlijks bijgesteld aan de hand van de stijging van het wettelijk minimumloon. Maar bij veel huishoudens stijgt het inkomen harder. Zij krijgen dus een te hoog voorschot, waarvan dan achteraf een deel wordt teruggevorderd. Om dat tegen te gaan rekent Dienst Toeslagen voortaan met 3 procent extra stijging van het inkomen.
Daarnaast gaat Dienst Toeslagen vanaf volgend jaar gegevens over het vermogen gebruiken om vooraf te bepalen of een huishouden recht heeft op toeslagen. Ook komt er een proef waarbij de kinderopvangtoeslag automatisch wordt verlaagd wanneer ouders voor meer uren toeslag aanvragen dan dat hun kind op de opvang verblijft. Ook deze maatregelen moet helpen voorkomen dat mensen voorschoten krijgen die zij later moeten terugbetalen.
Ten slotte wordt gekeken naar de mogelijkheid om mensen te laten kiezen voor een "voorzichtig voorschot". Dat is ingegeven door onderzoek waaruit blijkt dat mensen liever een lager voorschot krijgen en dan later een nabetaling, dan dat zij te maken krijgen met terugvorderingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
14 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
15 uur geleden