Kabinet neemt maatregelen tegen hoge terugvorderingen toeslagen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt een aantal maatregelen die moeten voorkomen dat mensen achteraf forse bedragen aan te veel ontvangen toeslagen moeten terugbetalen. Zo gaat Dienst Toeslagen vanaf volgend jaar uit van een grotere jaarlijkse inkomensstijging. Dat zal het risico op hoge terugvorderingen verminderen, aldus staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën).
Toeslagen worden uitgekeerd als voorschotten, gebaseerd op een schatting vooraf van het jaarinkomen. Het geschatte inkomen wordt jaarlijks bijgesteld aan de hand van de stijging van het wettelijk minimumloon. Maar bij veel huishoudens stijgt het inkomen harder. Zij krijgen dus een te hoog voorschot, waarvan dan achteraf een deel wordt teruggevorderd. Om dat tegen te gaan rekent Dienst Toeslagen voortaan met 3 procent extra stijging van het inkomen.
Daarnaast gaat Dienst Toeslagen vanaf volgend jaar gegevens over het vermogen gebruiken om vooraf te bepalen of een huishouden recht heeft op toeslagen. Ook komt er een proef waarbij de kinderopvangtoeslag automatisch wordt verlaagd wanneer ouders voor meer uren toeslag aanvragen dan dat hun kind op de opvang verblijft. Ook deze maatregelen moet helpen voorkomen dat mensen voorschoten krijgen die zij later moeten terugbetalen.
Ten slotte wordt gekeken naar de mogelijkheid om mensen te laten kiezen voor een "voorzichtig voorschot". Dat is ingegeven door onderzoek waaruit blijkt dat mensen liever een lager voorschot krijgen en dan later een nabetaling, dan dat zij te maken krijgen met terugvorderingen.
Meer uit Politiek
PARAMARIBO (ANP) - Een verplicht kleiner Oekraïens leger betekent niet dat Oekraïnes bondgenoten een grotere beschermingsmacht moeten leveren, zegt premier Dick Schoof. Die twee onderdelen van een mogelijk toekomstig vredesakkoord staan volgens Schoof los van elkaar.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in debat over de verwikkelingen rond chipmaker Nexperia, voordat de VVD'er zelf naar China reist voor overleg over deze kwestie. Een verzoek daartoe van Kamerlid Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg steun van een meerderheid.
15 uur geleden