Kabinet: na Glasgow moet er nog meer gebeuren voor het klimaat
DEN HAAG (ANP) - Op de klimaattop in Glasgow "is vooruitgang geboekt" en zijn "belangrijke afspraken gemaakt", maar Nederland had "op een ambitieuzere en concretere slotverklaring" ingezet. Dat zegt demissionair staatssecretaris van Klimaat Dilan Yeşilgöz in een verklaring. "We zijn er nog niet", erkende ook premier Mark Rutte.
"Het klimaatakkoord COP26 is een stap op weg naar een klimaatneutrale wereld. Er moet nog ongelooflijk veel werk verzet worden. Het is nu tijd voor actie en uitvoering", twitterde Rutte zondagmiddag. Yeşilgöz benadrukte dat er vooruitgang is geboekt. "Maar er is ook nog heel veel werk te doen om de aarde op een goede manier door te geven aan volgende generaties."
Volgens Yeşilgöz had Nederland graag gezien dat er onder meer sterker beleid gevoerd zou worden tegen de uitfasering van kolen. Aanvankelijk stond in de slotverklaring dat de landen steenkool wilden "uitfaseren" maar onder druk van India en China werd die tekst op het laatste moment veranderd in "afbouwen".
'Woorden omzetten in daden'
"Toch mogen we de opbrengst van deze klimaattop niet onderschatten. Er zijn belangrijke afspraken gemaakt over wereldwijde handel in CO2-rechten en landen die dat nog niet hebben gedaan moeten volgend jaar alsnog met ambitieuze plannen komen voor 2030", aldus Yeşilgöz. Ook de verklaringen over onder meer schonere vrachtwagens dragen volgens haar "als ze worden uitgevoerd" bij aan het terugbrengen van de uitstoot van broeikasgassen.
"De komende tijd moeten we onze ambities verder verhogen en woorden omzetten in daden", schrijft de staatssecretaris. Op de rol van dit kabinet of het volgende kabinet gaat ze in de verklaring niet in. Volgens een woordvoerder volgt er nog een uitgebreidere reactie in een brief aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij heeft ingestemd "met het opschorten van de bombardementen en aanvallen op Iran voor een periode van twee weken". Eerder op dinsdag vroeg bemiddelaar Pakistan de Verenigde Staten en Iran om een wapenstilstand van twee weken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Diverse ziekenhuizen houden de ontwikkelingen rond een cyberaanval op softwareleverancier ChipSoft nauwlettend in de gaten. Ze zijn door expertisecentrum Z-CERT op de hoogte gebracht van de aanval op het bedrijf, dat onder meer een grote speler is in elektronische patiëntendossiers, meldt onder meer ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Ook dat ziekenhuis gebruikt de bewuste software, maar benadrukt dat gegevens daar veilig zijn.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël maakt deel uit van het twee weken durende staakt-het-vuren met Iran, melden de Israëlische staatsomroep Kan en CNN op basis van een hoge functionaris van het Witte Huis.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.
8 uur geledenRITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.
11 uur geledenVREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.
13 uur geleden