Kabinet moet zich inzetten voor exit Iran uit vrouwencommissie VN
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet zich inzetten voor het verwijderen van Iran uit de VN-commissie die zich inzet voor gendergelijkheid, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) ging er schoorvoetend mee akkoord.
Het is niet passend dat het land in de commissie zit nu het Iraanse regime protesten van vrouwen om meer rechten keihard onderdrukt, vindt Agnes Mulder (CDA). Er zijn bij het neerslaan van de betogingen al honderden mensen gedood en duizenden mensen opgepakt.
Hoekstra snapt de wens van de Kamer, maar heeft er wel veel moeite mee. Eventuele uitzetting van Iran moet gebeuren via een andere commissie waar Nederland op dit moment geen zitting in heeft. Ook weet hij niet of het gaat lukken om Iran te verwijderen. "We moeten wel goed kijken wat effectief is."
Diplomatieke nederlaag
Het heeft volgens de bewindsman geen zin om opnieuw een diplomatieke nederlaag te lijden. In oktober wees de Mensenrechtenraad al een verzoek van landen - waaronder Nederland - af om een debat te houden over de onderdrukking in de Chinese regio Xinjiang. China had flink gelobbyd om het debat te voorkomen.
De Kamer bleef vasthouden aan haar wens. "We moeten het volk van Iran laten zien dat we achter hen staan", zei Tom van der Lee (GroenLinks). Hoekstra liet uiteindelijk weten dat het kabinet zal proberen andere landen te overtuigen om tegen Iran te stemmen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."
20 uur geleden