
Kabinet moet zich inzetten voor exit Iran uit vrouwencommissie VN
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet zich inzetten voor het verwijderen van Iran uit de VN-commissie die zich inzet voor gendergelijkheid, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) ging er schoorvoetend mee akkoord.
Het is niet passend dat het land in de commissie zit nu het Iraanse regime protesten van vrouwen om meer rechten keihard onderdrukt, vindt Agnes Mulder (CDA). Er zijn bij het neerslaan van de betogingen al honderden mensen gedood en duizenden mensen opgepakt.
Hoekstra snapt de wens van de Kamer, maar heeft er wel veel moeite mee. Eventuele uitzetting van Iran moet gebeuren via een andere commissie waar Nederland op dit moment geen zitting in heeft. Ook weet hij niet of het gaat lukken om Iran te verwijderen. "We moeten wel goed kijken wat effectief is."
Diplomatieke nederlaag
Het heeft volgens de bewindsman geen zin om opnieuw een diplomatieke nederlaag te lijden. In oktober wees de Mensenrechtenraad al een verzoek van landen - waaronder Nederland - af om een debat te houden over de onderdrukking in de Chinese regio Xinjiang. China had flink gelobbyd om het debat te voorkomen.
De Kamer bleef vasthouden aan haar wens. "We moeten het volk van Iran laten zien dat we achter hen staan", zei Tom van der Lee (GroenLinks). Hoekstra liet uiteindelijk weten dat het kabinet zal proberen andere landen te overtuigen om tegen Iran te stemmen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PVV-Kamerlid Martin Bosma doet (opnieuw) een gooi naar het voorzitterschap van de Tweede Kamer. PVV-leider Geert Wilders meldt op X dat Bosma een brief naar de Kamer heeft gestuurd waarin het Kamerlid zijn kandidatuur motiveert. Eerder al meldde Tom van der Lee van GroenLinks-PvdA zich als kandidaat. De Tweede Kamer kiest donderdag een nieuwe voorzitter.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Lilian Marijnissen heeft tijdens de laatste vergadering van het SP-partijbestuur "te weinig draagvlak geproefd" om door te gaan als partijleider, zegt SP-Kamerlid Bart van Kent. Hij was vrijdagavond bij die vergadering aanwezig, waarbij volgens Van Kent bestuursleden hun twijfels uitten over het functioneren van Marijnissen. Wat Van Kent betreft, had Marijnissen niet op hoeven te stappen. "Maar ik begrijp dat ze met te weinig draagvlak niet verder kan."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-partijvoorzitter Jannie Visscher vindt het "heel verdrietig" dat Lilian Marijnissen uit de Kamer vertrekt. "Ze heeft onwijs veel betekend voor de fractie, de partij en onze idealen", zegt Visscher tegen het ANP. "Het is jammer dat ze dit besluit heeft genomen."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met het vertrek van SP-partijleider Lilian 430546673 hebben Den Haag en Nederland een "bevlogen, betrokken en betrouwbaar politicus" verloren, zo reageert Mark Rutte op X. "Ondanks onze inhoudelijke verschillen, hebben we altijd goed kunnen samenwerken en ik waardeer haar enorm."
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-partijleider Lilian Marijnissen stapt op, meldt ze op X. Na opnieuw verloren verkiezingen heeft de partij een "nieuwe gezicht nodig", merkt ze. "Daarom treed ik terug als fractievoorzitter en Kamerlid van de SP".
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Alexandra van Huffelen is "ontzettend blij" met een Europees akkoord over kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt Van Huffelen in eerste reactie op het voorlopige akkoord van de EU-landen en het Europees Parlement over regels voor AI. "Maar dit ontslaat ons niet van de verplichting om te blijven kijken naar de kansen en risico's van inzet van AI-technologie en de handhaving van de regels", voegt Van Huffelen daaraan toe.
1 dag geledenMIDDELBURG (ANP) - Weinig tijd en weinig geld: volksvertegenwoordigers in de Provinciale Staten hebben moeite hun taken goed uit te voeren, ziet de vereniging voor Statenleden Statenlidnu. Dat is kwalijk, vindt de vereniging, omdat provincies over steeds complexere zaken moeten beslissen, zoals het verlagen van de stikstofuitstoot. Statenlidnu wil landelijke afspraken over de ondersteuning van Statenfracties.
1 dag geleden