Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer doen om de gezondheidsverschillen tussen de rijkste en de armste mensen in Nederland kleiner te maken, vindt de Sociaal-Economische Raad (SER). De armste mensen van Nederland leven gemiddeld acht jaar korter dan de rijkste mensen en zijn gemiddeld 24 jaar minder lang gezond. De verschillen tussen mensen zijn groot en dat vindt de SER onrechtvaardig.

Om de gezondheid van vooral kwetsbare mensen te verbeteren moet het beleid op de lange termijn meer gaan over het aanpakken van de maatschappelijke oorzaken van gezondheidsrisico's en minder op nazorg. Versterk lokale plannen voor het verbeteren van de gezondheid en geef daarbij voorrang aan wijken waarin veel kwetsbare mensen wonen, adviseert de SER bijvoorbeeld. Maak kinderen en jongeren gezonder door ze meer te laten bewegen als ze op school zijn, geef ze gezonde maaltijden en zorg ook voor gelijkere kansen in het onderwijs. Laat iedereen die kan werken dat ook doen voor een goed loon. Mensen met gezondheidsproblemen werken namelijk veel minder vaak dan gezonde mensen en de arbeidsmarkt is al lange tijd erg krap.

Het is volgens de SER belangrijk dat het kabinet mensen helpt gezonder te zijn, omdat ze dan onafhankelijker zijn en beter mee kunnen doen in de samenleving en op de arbeidsmarkt. Gezondere mensen en kleinere verschillen hierin zijn "een noodzakelijk onderdeel van het streven naar brede welvaart", zegt SER-voorzitter Kim Putters.

Leefbaar inkomen

De gezondheidsverschillen worden alleen maar groter als het kabinet niks doet, zegt de adviesraad. Tot nu toe is beleid te veel gericht op de gedachte dat mensen verantwoordelijk zijn voor hun eigen gezondheid. Maar gezondheidsproblemen hebben volgens de SER vaak te maken met de situatie waarin mensen opgroeien, wonen en werken.

De bestaanszekerheid van mensen moet beter om gezond te kunnen leven, zegt de adviesraad verder. Daarbij moet het kabinet zorgen dat mensen werk kunnen krijgen en houden, een leefbaar inkomen hebben, geldproblemen kunnen voorkomen, een gezonde en betaalbare woning kunnen krijgen en toegang hebben tot onderwijs en gezondheidszorg. Dat laatste is volgens de SER niet alleen belangrijk voor de armste mensen, maar ook voor middeninkomens. Ook zij mijden soms zorg als ze geldproblemen hebben.

Meer uit Financieel

Musk eist megaschadevergoeding van OpenAI en Microsoft

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiƫle hulp heeft gekregen van Microsoft.

3 uur geleden
FT: Carglass-moederbedrijf Belron werkt aan plannen beursgang

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.

4 uur geleden
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.

6 uur geleden
KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

6 uur geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

14 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

16 uur geleden
OpenAI begint test met advertenties in ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.

17 uur geleden