Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer doen om de gezondheidsverschillen tussen de rijkste en de armste mensen in Nederland kleiner te maken, vindt de Sociaal-Economische Raad (SER). De armste mensen van Nederland leven gemiddeld acht jaar korter dan de rijkste mensen en zijn gemiddeld 24 jaar minder lang gezond. De verschillen tussen mensen zijn groot en dat vindt de SER onrechtvaardig.

Om de gezondheid van vooral kwetsbare mensen te verbeteren moet het beleid op de lange termijn meer gaan over het aanpakken van de maatschappelijke oorzaken van gezondheidsrisico's en minder op nazorg. Versterk lokale plannen voor het verbeteren van de gezondheid en geef daarbij voorrang aan wijken waarin veel kwetsbare mensen wonen, adviseert de SER bijvoorbeeld. Maak kinderen en jongeren gezonder door ze meer te laten bewegen als ze op school zijn, geef ze gezonde maaltijden en zorg ook voor gelijkere kansen in het onderwijs. Laat iedereen die kan werken dat ook doen voor een goed loon. Mensen met gezondheidsproblemen werken namelijk veel minder vaak dan gezonde mensen en de arbeidsmarkt is al lange tijd erg krap.

Het is volgens de SER belangrijk dat het kabinet mensen helpt gezonder te zijn, omdat ze dan onafhankelijker zijn en beter mee kunnen doen in de samenleving en op de arbeidsmarkt. Gezondere mensen en kleinere verschillen hierin zijn "een noodzakelijk onderdeel van het streven naar brede welvaart", zegt SER-voorzitter Kim Putters.

Leefbaar inkomen

De gezondheidsverschillen worden alleen maar groter als het kabinet niks doet, zegt de adviesraad. Tot nu toe is beleid te veel gericht op de gedachte dat mensen verantwoordelijk zijn voor hun eigen gezondheid. Maar gezondheidsproblemen hebben volgens de SER vaak te maken met de situatie waarin mensen opgroeien, wonen en werken.

De bestaanszekerheid van mensen moet beter om gezond te kunnen leven, zegt de adviesraad verder. Daarbij moet het kabinet zorgen dat mensen werk kunnen krijgen en houden, een leefbaar inkomen hebben, geldproblemen kunnen voorkomen, een gezonde en betaalbare woning kunnen krijgen en toegang hebben tot onderwijs en gezondheidszorg. Dat laatste is volgens de SER niet alleen belangrijk voor de armste mensen, maar ook voor middeninkomens. Ook zij mijden soms zorg als ze geldproblemen hebben.

Meer uit Financieel

Optimisme over AI-investeringen stuwt beurzen New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.

49 minuten geleden
Moederbedrijf Temu boekt meer omzet, kampt wel met concurrentie

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.

1 uur geleden
Vicepresident ECB wil meer bankinvesteringen in cyberveiligheid

FRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.

3 uur geleden
Chemiemanager: herstel van toeleveringsketens duurt maanden

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.

4 uur geleden
AkzoNobel wees overnamebod af, gaat door met fusie Axalta

AMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel, bekend van merken als Flexa, Sikkens en Dulux, heeft begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams afgewezen. AkzoNobel is bezig met een fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems en gaat daarmee door.

6 uur geleden
KLM kampt niet met brandstoftekort ondanks uitgeweken vlucht

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft niet te maken met een brandstoftekort, ondanks dat een vlucht van de luchtvaartmaatschappij dinsdag van Paramaribo naar Schiphol moest uitwijken naar Frans-Guyana. Dat laat een woordvoerster weten.

6 uur geleden
Topman Frankfurt Airport voorziet geen kerosinetekort deze zomer

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Reizigers hoeven zich deze zomer geen zorgen te maken over een tekort aan vliegtuigbrandstof. Dat zegt topman Stefan Schulte van Frankfurt Airport in een interview met de Duitse krant Handelsblatt. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz is er minder kerosine beschikbaar.

6 uur geleden