Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

Kabinet moet meer doen om armsten gezonder te maken, vindt SER

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer doen om de gezondheidsverschillen tussen de rijkste en de armste mensen in Nederland kleiner te maken, vindt de Sociaal-Economische Raad (SER). De armste mensen van Nederland leven gemiddeld acht jaar korter dan de rijkste mensen en zijn gemiddeld 24 jaar minder lang gezond. De verschillen tussen mensen zijn groot en dat vindt de SER onrechtvaardig.

Om de gezondheid van vooral kwetsbare mensen te verbeteren moet het beleid op de lange termijn meer gaan over het aanpakken van de maatschappelijke oorzaken van gezondheidsrisico's en minder op nazorg. Versterk lokale plannen voor het verbeteren van de gezondheid en geef daarbij voorrang aan wijken waarin veel kwetsbare mensen wonen, adviseert de SER bijvoorbeeld. Maak kinderen en jongeren gezonder door ze meer te laten bewegen als ze op school zijn, geef ze gezonde maaltijden en zorg ook voor gelijkere kansen in het onderwijs. Laat iedereen die kan werken dat ook doen voor een goed loon. Mensen met gezondheidsproblemen werken namelijk veel minder vaak dan gezonde mensen en de arbeidsmarkt is al lange tijd erg krap.

Het is volgens de SER belangrijk dat het kabinet mensen helpt gezonder te zijn, omdat ze dan onafhankelijker zijn en beter mee kunnen doen in de samenleving en op de arbeidsmarkt. Gezondere mensen en kleinere verschillen hierin zijn "een noodzakelijk onderdeel van het streven naar brede welvaart", zegt SER-voorzitter Kim Putters.

Leefbaar inkomen

De gezondheidsverschillen worden alleen maar groter als het kabinet niks doet, zegt de adviesraad. Tot nu toe is beleid te veel gericht op de gedachte dat mensen verantwoordelijk zijn voor hun eigen gezondheid. Maar gezondheidsproblemen hebben volgens de SER vaak te maken met de situatie waarin mensen opgroeien, wonen en werken.

De bestaanszekerheid van mensen moet beter om gezond te kunnen leven, zegt de adviesraad verder. Daarbij moet het kabinet zorgen dat mensen werk kunnen krijgen en houden, een leefbaar inkomen hebben, geldproblemen kunnen voorkomen, een gezonde en betaalbare woning kunnen krijgen en toegang hebben tot onderwijs en gezondheidszorg. Dat laatste is volgens de SER niet alleen belangrijk voor de armste mensen, maar ook voor middeninkomens. Ook zij mijden soms zorg als ze geldproblemen hebben.

Meer uit Financieel

Macron wil dat EU antidwanginstrument gebruikt tegen heffingen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.

3 uur geleden
Italiaanse premier Meloni noemt dreigende heffingen 'een fout'

SEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.

3 uur geleden
Duitse brancheclub roept EC op maatregelen te nemen na heffing VS

BERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.

4 uur geleden
Democraten willen heffingen Trump met wetsvoorstel blokkeren

WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.

11 uur geleden
Nederlandse technologische industrie verontrust over heffingen

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.

17 uur geleden
EU-buitenlandchef: Rusland en China profiteren van heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.

17 uur geleden
EU-ambassadeurs zondag bijeen voor overleg over heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.

18 uur geleden