Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet kritische Kamer evacuatie uit Afghanistan uitleggen

Kabinet moet kritische Kamer evacuatie uit Afghanistan uitleggen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wacht een pittig debat woensdag in de Tweede Kamer over de evacuatie van Afghanen en Nederlanders uit Kabul. Het ophalen van onder anderen tolken die de Nederlandse missie hebben gelopen, verliep verre van probleemloos. Vele honderden mensen onder wie zeker 22 tolken en hun gezinnen moesten worden achtergelaten.

De Kamer drong al lang aan op het ophalen van de tolken. Volgens partijen trad het demissionaire kabinet veel te bureaucratisch op bij het ophalen van de vertalers. Toen de opmars van de radicale Taliban veel sneller verliep dan verwacht, nam de Kamer nog een motie van D66 aan om veel meer Afghanen die de Nederlandse missie hebben geholpen in aanmerking te laten komen voor asiel in Nederland.

Volgens Jasper van Dijk (SP) heeft het kabinet "heel erg gefaald". Don Ceder (ChristenUnie) vraagt zich af of het kabinet wel voldoende urgentie heeft gehad. Hij wil een diepgravend onderzoek. Kati Piri (PvdA) wil weten wat er met de achterblijvers gaat gebeuren.

Het kabinet zegt alles te hebben gedaan om de mensen te evacueren. Maar in Afghanistan bleken veel meer Nederlanders te zijn dan verwacht. Ook verliepen de eerste dagen na de val van Kabul chaotisch omdat de ambassade werd verplaatst. Uiteindelijk wist Nederland met militaire vliegtuigen bijna 1900 evacués naar Nederland te brengen.

Er zijn zeker 459 Nederlanders of mensen met een verblijfsvergunning achtergebleven. Hoeveel mensen daar nog zijn die onder de D66-motie vallen, is niet bekend. De Kamer wil weten wat er met ze gaat gebeuren.

Rechtse partijen waaronder VVD, PVV, JA21 en FVD verzetten zich tegen het ophalen van alle Afghanen die de Nederlandse missie hebben geholpen zoals bepleit in de motie van D66. Zij pleiten voor opvang in de regio. In de buurlanden van Afghanistan verblijven al 5 miljoen Afghanen.

Meer uit Politiek

BIJ1-lid maakt bezwaar tegen uitsluiting van lijsttrekkersrace

DEN HAAG (ANP) - BIJ1-lid Chanel Matil Lodik is in beroep gegaan tegen het besluit van het partijbestuur om haar niet mee te nemen in de recente lijsttrekkersverkiezing. Het BIJ1-bestuur heeft haar bezwaar ontvangen, bevestigt voorzitter Edson Olf. "Het is spijtig dat het zo is gegaan."

20 uur geleden
NSC-lijsttrekker Van Hijum noemt VVD-programma 'asociaal'

DEN HAAG (ANP) - NSC-lijsttrekker Eddy van Hijum noemt het onlangs gepresenteerde verkiezingsprogramma van de VVD "asociaal". In een interview met De Stentor zegt de huidige demissionaire minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dat de plannen van de VVD "een rechtstreekse aanval" zijn op zijn beleid.

1 dag geleden
CDA wil dat Nederland meedoet aan traject erkenning Palestina

DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil dat Nederland zich aansluit bij diplomatieke stappen van andere landen richting een erkenning van Palestina. Tweede Kamerlid Derk Boswijk noemt die stap in een notitie een "gerechtvaardigd diplomatiek instrument om het vredesproces opnieuw in beweging te brengen".

2 dagen geleden
Ruim 2500 meldingen over discriminatie om post Wilders

DEN HAAG (ANP) - Discriminatie.nl heeft in een paar dagen ruim 2500 meldingen binnengekregen over een recente post van PVV-leider Geert Wilders, zegt een woordvoerder van het meldpunt. De laatste keer dat er zoveel meldingen over één incident binnenkwamen, was na het lied Voorkomen is beter dan Chinezen tijdens de coronapandemie in 2020. Daarover kwamen zo'n 4000 meldingen binnen.

2 dagen geleden
SP wil minimumloon van 18 euro en vermogensplafond van 50 miljoen

DEN HAAG (ANP) - De SP wil het minimumloon verhogen naar 18 euro per uur. Momenteel is dat nog 14,40 euro per uur. Verder moeten alle uitkeringen meegroeien met het minimumloon en moet het minimumjeugdloon worden afgeschaft. Dat staat in het concept-verkiezingsprogramma van de partij, dat donderdag wordt gepresenteerd.

3 dagen geleden
Tofik Dibi is lijsttrekker voor BIJ1 bij Tweede Kamerverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Tofik Dibi is gekozen als lijsttrekker van BIJ1 voor de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober. Het voormalige Tweede Kamerlid namens GroenLinks kreeg de meeste stemmen bij de lijsttrekkersverkiezingen van de partij, maakte BIJ1 woensdag bekend. Patricia Dinkela was de andere kandidaat.

3 dagen geleden
AP vraagt kabinet bezwaar te maken tegen registratie-eisen Israël

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) vraagt het kabinet om formeel protest aan te tekenen tegen nieuwe registratie-eisen die Israël heeft opgelegd aan hulporganisaties. De registratieplicht brengt organisaties in een onmogelijke positie, aldus de AP: voldoen ze eraan, dan schenden ze waarschijnlijk privacyrechten van medewerkers en hun gezin. Voldoen ze niet, dan mogen ze na 9 september geen hulp meer bieden in de Gazastrook.

3 dagen geleden