'Kabinet moet bedrijven aansporen te vertrekken uit Xinjiang'
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet Nederlandse textiel- en kledingbedrijven aansporen om weg te gaan uit de Chinese regio Xinjiang waar de Oeigoeren worden onderdrukt. Dat willen GroenLinks, PvdA, ChristenUnie, SP en SGP. De Nederlandse ambassade in Peking zou de ondernemingen desnoods moeten helpen naar een ander land te verhuizen.
China ligt al lang in de Kamer onder vuur vanwege de mensenrechtenschendingen van de Oeigoerse moslimminderheid. Meer dan een miljoen Oeigoeren zitten volgens mensenrechtenorganisaties vast in zogenoemde opvoedkampen. Ook worden massaal Oeigoeren gedwongen arbeid te verrichten in fabrieken door het hele land. Eerder pleitte de Kamer al voor sancties tegen China om deze kwestie.
Textiel- en kledingbedrijven in China kunnen gewoon niet garanderen dat ze niet bijdragen aan mensenrechtenschendingen in Xinjiang, aldus Tom van Nieuwenhuijzen van GroenLinks tijdens de behandeling van de begroting van minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). De dialoog met China over verbetering van mensenrechten levert volgens de GroenLinkser niks op. Daarom moet het anders. "Laten we China raken waar het pijn doet", zegt hij.
Volgens de bewindsvrouw kunnen Nederlandse diplomaten bedrijven wijzen op misstanden en adviseren, maar aansporen om te vertrekken is niet mogelijk. "Dat gaat verder dan wettelijk is toegestaan", aldus Kaag. De keuze is altijd aan bedrijven zelf om te blijven of te vertrekken, zei ze.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kindermisbruik is in vier jaar met 20 procent toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van de Monitor seksueel geweld tegen kinderen 2020-2024. In die periode steeg het aantal meldingen geregistreerd door de politie van 3010 naar 3690 per jaar. Vooral het onlinemisbruik neemt toe, zoals grooming en het verspreiden van naaktbeelden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die lhbtqia+ zijn, kunnen steeds minder vaak vrij en veilig opgroeien. Ze worden gepest, bedreigd en aangevallen, en ze voelen zich niet genoeg gesteund door leraren. Hun rechten staan steeds vaker onder druk, waarschuwt Kinderombudsman Margrite Kalverboer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.
10 uur geledenZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
15 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
15 uur geleden