'Kabinet moet bedrijven aansporen te vertrekken uit Xinjiang'
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet Nederlandse textiel- en kledingbedrijven aansporen om weg te gaan uit de Chinese regio Xinjiang waar de Oeigoeren worden onderdrukt. Dat willen GroenLinks, PvdA, ChristenUnie, SP en SGP. De Nederlandse ambassade in Peking zou de ondernemingen desnoods moeten helpen naar een ander land te verhuizen.
China ligt al lang in de Kamer onder vuur vanwege de mensenrechtenschendingen van de Oeigoerse moslimminderheid. Meer dan een miljoen Oeigoeren zitten volgens mensenrechtenorganisaties vast in zogenoemde opvoedkampen. Ook worden massaal Oeigoeren gedwongen arbeid te verrichten in fabrieken door het hele land. Eerder pleitte de Kamer al voor sancties tegen China om deze kwestie.
Textiel- en kledingbedrijven in China kunnen gewoon niet garanderen dat ze niet bijdragen aan mensenrechtenschendingen in Xinjiang, aldus Tom van Nieuwenhuijzen van GroenLinks tijdens de behandeling van de begroting van minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). De dialoog met China over verbetering van mensenrechten levert volgens de GroenLinkser niks op. Daarom moet het anders. "Laten we China raken waar het pijn doet", zegt hij.
Volgens de bewindsvrouw kunnen Nederlandse diplomaten bedrijven wijzen op misstanden en adviseren, maar aansporen om te vertrekken is niet mogelijk. "Dat gaat verder dan wettelijk is toegestaan", aldus Kaag. De keuze is altijd aan bedrijven zelf om te blijven of te vertrekken, zei ze.
Meer uit Binnenland
WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
25 minuten geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
31 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. (77), die verdacht wordt van het bezit van kinderporno, zegt dat iemand hem die bestanden heeft toegestuurd. De verdachte verscheen dinsdag voor het eerst op een openbare zitting in de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt ook verdacht van ontucht, iets wat hij ontkent.
4 uur geleden