Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet mag informatie over aanloop MH17 geheimhouden

Kabinet mag informatie over aanloop MH17 geheimhouden

LUXEMBURG (ANP) - Het kabinet mag bepaalde informatie over de aanloop naar de ramp met vlucht MH17 in Oekraïne geheimhouden. Het Europees Hof van Justitie heeft het gelijk gegeven in een zaak die was aangespannen door RTL Nieuws.

Onderzoeksjournalisten van RTL Nieuws hadden opgevraagd wat Nederland voor de vliegramp aan meldingen had binnengekregen over het Oekraïense luchtruim. Het kabinet wil die meldingen niet vrijgeven. Dat hoeft ook niet bij informatie die de veiligheid van de luchtvaart raken, oordeelt het hof. "Zelfs een nieuwsorganisatie heeft geen recht op toegang" tot zulke informatie, luidt het vonnis.

Na het neerhalen van het passagiersvliegtuig met 298 inzittenden door pro-Russische rebellen, bijna tien jaar geleden, rees al gauw de vraag waarom er nog gevlogen werd boven Oost-Oekraïne. Daar waren toen al maanden gevechten tussen door Rusland geholpen opstandelingen en het Oekraïense leger.

Oordeel definitief

Voor de uitwisseling tussen Europese instanties van informatie over luchtvaartincidenten, zoals de meldingen die RTL Nieuws wil inzien, is vertrouwelijkheid heel belangrijk, oordeelt het hof. Die "kan weliswaar afbreuk doen aan het recht op vrijheid van meningsuiting en van informatie", maar is toch "gerechtvaardigd en evenredig aan het nagestreefde doel".

Het hof in Luxemburg was om raad gevraagd door de Raad van State, de hoogste Nederlandse bestuursrechter. Het oordeel van het hof is definitief, hoger beroep is niet mogelijk. Met de uitleg van de hoogste Europese rechter in de hand moet de Raad van State er nu nog officieel een besluit over nemen.

RTL Nieuws heeft "kennisgenomen van dit voor ons teleurstellende besluit", reageert adjunct-hoofdredacteur Dennis van Luling. "We zien het als onze taak om antwoorden te krijgen op belangrijke vragen. Het gaat hier om een zaak van groot algemeen belang."

Meer uit Politiek

Bikker wil dat staat betaalt voor beveiliging Joodse instellingen

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.

4 minuten geleden
Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

3 uur geleden
Wilders neemt geen verantwoordelijkheid voor verworpen asielwet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.

3 uur geleden
Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."

4 uur geleden
Oud-PVV'er Markuszower beticht PVV van politiek theater

DEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".

4 uur geleden
PVV geeft, na eigen asieldraai, D66 schuld van sneuvelen asielwet

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.

4 uur geleden
Van den Brink: wegstemmen asielwetten 'gemiste kans'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.

4 uur geleden