Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet mag experimenteren met nieuw stembiljet bij verkiezingen

Kabinet mag experimenteren met nieuw stembiljet bij verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Kiezers in een aantal gemeenten kunnen bij komende verkiezingen hun stem uitbrengen op een ander type stembiljet. Nu ook de Eerste Kamer heeft ingestemd met een tijdelijke wet die experimenteren met andere stemformulieren mogelijk maakt, kan het kabinet verder met de ontwikkeling van een nieuw model. Het is de bedoeling dat via de proeven in de praktijk ervaring wordt opgedaan met een ander biljet, dat kleiner en handzamer moet worden dan het huidige stembiljet.

Het kabinet wil toe naar een nieuw stemformulier, omdat het huidige stembiljet erg groot is door de vele partijen en namen die erop staan. Het biljet is voor kiezers, voor stembureauleden én voor tellers onhandig en onpraktisch geworden. Vooral oudere mensen of mensen met een (visuele) beperking hebben er last van. Ook bij de telling is de kans op fouten groter met het grote stembiljet dat lastig is open te vouwen en te lezen.

Het is niet duidelijk hoe een nieuw model stembiljet er precies uit zal gaan zien. Over een nieuw ontwerp moeten de beide Kamers zich nog over uitspreken, voordat het experiment kan beginnen. De minister van Binnenlandse Zaken zal per verkiezing een of meer gemeenten aanwijzen waar een nieuw stembiljet kan worden uitgeprobeerd. De gemeenteraad moet daarmee vooraf wel instemmen.

Kiezers in het buitenland

Rond de zomer maakt minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) bekend bij welke verkiezing het experiment zal beginnen.

Het wetsvoorstel kreeg steun van PvdA, GroenLinks, D66, SP, PvdD, SGP, ChristenUnie, CDA, VVD en 50PLUS. Tegen een ander stembiljet waren de fractie-Nanninga, fractie-Otten, PVV, FVD en fractie-Frentrop. De OSF was afwezig.

Verder besloot de senaat dat kiezers in het buitenland mogen blijven stemmen op de manier zoals die sinds 2014 tijdelijk gangbaar is. Ze krijgen voor de landelijke en Europese verkiezingen een stembiljet per e-mail toegestuurd en ze moeten die per post retourneren. Deze procedure wordt nu definitief.

Meer uit Politiek

Drenthe roept op tot 'voortvarende' aanpak aardbevingsschade

GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.

4 uur geleden
Jetten roept De Vos op zich in te zetten tegen antisemitisme FVD

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."

23 uur geleden
Ook dit kabinet wil bekritiseerde terrorismewet blijvend maken

DEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.

23 uur geleden
Gemeenten met lage opkomst bij verkiezingen: werk aan de winkel

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."

1 dag geleden
'Pechgeneratie' krijgt vanaf 2027 'tegemoetkoming' van 2000 euro

DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.

1 dag geleden
Boekholt schrapt wet die voorrang statushouders stopt

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.

1 dag geleden
De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

1 dag geleden