Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet mag experimenteren met nieuw stembiljet bij verkiezingen

Kabinet mag experimenteren met nieuw stembiljet bij verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Kiezers in een aantal gemeenten kunnen bij komende verkiezingen hun stem uitbrengen op een ander type stembiljet. Nu ook de Eerste Kamer heeft ingestemd met een tijdelijke wet die experimenteren met andere stemformulieren mogelijk maakt, kan het kabinet verder met de ontwikkeling van een nieuw model. Het is de bedoeling dat via de proeven in de praktijk ervaring wordt opgedaan met een ander biljet, dat kleiner en handzamer moet worden dan het huidige stembiljet.

Het kabinet wil toe naar een nieuw stemformulier, omdat het huidige stembiljet erg groot is door de vele partijen en namen die erop staan. Het biljet is voor kiezers, voor stembureauleden én voor tellers onhandig en onpraktisch geworden. Vooral oudere mensen of mensen met een (visuele) beperking hebben er last van. Ook bij de telling is de kans op fouten groter met het grote stembiljet dat lastig is open te vouwen en te lezen.

Het is niet duidelijk hoe een nieuw model stembiljet er precies uit zal gaan zien. Over een nieuw ontwerp moeten de beide Kamers zich nog over uitspreken, voordat het experiment kan beginnen. De minister van Binnenlandse Zaken zal per verkiezing een of meer gemeenten aanwijzen waar een nieuw stembiljet kan worden uitgeprobeerd. De gemeenteraad moet daarmee vooraf wel instemmen.

Kiezers in het buitenland

Rond de zomer maakt minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) bekend bij welke verkiezing het experiment zal beginnen.

Het wetsvoorstel kreeg steun van PvdA, GroenLinks, D66, SP, PvdD, SGP, ChristenUnie, CDA, VVD en 50PLUS. Tegen een ander stembiljet waren de fractie-Nanninga, fractie-Otten, PVV, FVD en fractie-Frentrop. De OSF was afwezig.

Verder besloot de senaat dat kiezers in het buitenland mogen blijven stemmen op de manier zoals die sinds 2014 tijdelijk gangbaar is. Ze krijgen voor de landelijke en Europese verkiezingen een stembiljet per e-mail toegestuurd en ze moeten die per post retourneren. Deze procedure wordt nu definitief.

Meer uit Politiek

Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

17 uur geleden
Commissaris Groningen wil snel actie kabinet in 'opvangcrisis'

GRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".

17 uur geleden
Van den Brink noemt situatie opvang Ter Apel 'teleurstellend'

DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.

20 uur geleden
Rekenkamer: controle op bestrijdingsmiddelen schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.

20 uur geleden
Rekenkamer bezorgd over steeds langere wachtrij asielaanvragen

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.

20 uur geleden
Rekenkamer: belastingbetaler krijgt (weer) geen waar voor geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.

20 uur geleden
Heinen wil gesprek Defensie en Rekenkamer over aanbesteding

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."

20 uur geleden