Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet leent 25 miljard aan TenneT voor uitbreiding stroomnet

Kabinet leent 25 miljard aan TenneT voor uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet leent voor 2024 en 2025 in totaal 25 miljard euro aan netbeheerder TenneT zodat het geld kan steken in het verruimen van het stroomnet. Het overvolle stroomnet zorgt voor problemen en zit de transitie naar groene energie in de weg. Tussen 2030 en 2040 moet TenneT het bedrag terugbetalen, kondigde de kersverse minister van Financiën Steven van Weyenberg vrijdag aan.

Het geld wordt gebruikt om onder meer dikkere kabels aan te leggen zodat er meer stroom door het elektriciteitsnet kan worden vervoerd. Ondanks zijn demissionaire status trekt het kabinet dus de knip. Het gaat om een overbruggingslening: TenneT heeft geld nodig totdat de Duitse tak aan Duitsland is verkocht. Hier wordt al enige tijd intensief over onderhandeld, benadrukt Van Weyenberg samen met klimaatminister Rob Jetten in een brief aan de Kamer. Maar zelfs als er snel een overeenkomst wordt gesloten duurt het nog maanden voordat de deal is afgerond en het geld bij TenneT op de rekening staat.

Door het volledige bedrag dat TenneT nodig heeft uit te lenen, hoeft TenneT ook niet op de kapitaalmarkt aanvullende leningen aan te gaan. Ook om financierders zo ver te krijgen, zou steun van de staat nodig zijn.

Financieringsbehoefte

Het kabinet heeft ervoor gekozen om ook de financieringsbehoefte (het geld dat TenneT nodig heeft om investeringen te doen) van 2025 te vervullen. Dat houdt de kredietwaardigheid van het staatsbedrijf op peil. Het gaat om 13 miljard euro voor 2024 en 12 miljard euro volgend jaar.

De Tweede Kamer en Eerste Kamer moeten wel nog instemmen met het voornemen van het kabinet. Dat moet voor 1 maart gebeuren. Hoewel het kabinet demissionair is, was het voor de investeringen van TenneT nodig om nu al geld te kunnen lenen.

Het overvolle stroomnet zorgt nu al voor problemen. In onder meer Noord-Brabant kunnen bedrijven de komende jaren geen nieuwe stroomaansluitingen krijgen, omdat het net overbelast is. Deze zogeheten 'netcongestie" of verstopping van het stroomnet, staat onder meer de energietransitie in de weg.

Meer uit Binnenland

Weeronline: zonnig en warm weer komt eind mei en begin juni terug

HOUTEN (ANP) - De komende vier weken is het vaker warm en droger dan normaal. De kans op zomerse dagen, waarop de temperatuur minimaal 25,0 graden bedraagt, neemt volgens Weeronline toe.

48 minuten geleden
Politie houdt drie mensen aan na anti-azc-protest in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie in Apeldoorn heeft drie mensen aangehouden nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeregeldheden uitbraken bij een rotonde aan de Laan van Maten. De onrust ontstond nadat een groep demonstranten rond middernacht daar de confrontatie met de politie zocht. Dat gebeurde na een lichtjestocht eerder op de avond, waarmee gedemonstreerd werd tegen een azc in Apeldoorn.

2 uur geleden
Hennis-Plasschaert stopt als VN-gezant voor Libanon

NEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.

8 uur geleden
Burgemeester Wijdemeren biedt inwoners Loosdrecht excuses aan

LOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren biedt de inwoners van Loosdrecht excuses aan dat hij hen heeft "overvallen" met het besluit om een asielnoodopvang in te richten in het gemeentehuis.

10 uur geleden
Omgevingsdienst werkt aan intrekking vergunningen fabrieken Tata

IJMUIDEN (ANP) - De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied werkt aan een intrekking van de vergunningen voor de kooksgasfabrieken van Tata Steel in IJmuiden vanwege structurele overschrijdingen van milieunormen, waaronder een te hoge uitstoot van schadelijke stoffen. Volgens de Omgevingsdienst wordt nu een zogeheten ontwerp-intrekkingsbesluit voorbereid voor de vergunningen van Kooksgasfabriek 1 (KGF1) en Kooksgasfabriek 2 (KGF2).

12 uur geleden
Jetten spreekt hulpverleners en COA over azc-geweld

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten sprak vrijdag hulpverleners van brandweer en politie, medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en vrijwilligers uit de vluchtelingenopvang naar aanleiding van de recente geweldplegingen rondom opvanglocaties voor asielzoekers. Dat meldt hij op X nadat deze week op meerdere locaties demonstraties uitmondden in rellen, geweld en brandstichting.

14 uur geleden
Inspectie: één melding van twee instanties over zaak Stadskanaal

UTRECHT (ANP) - Bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is afgelopen woensdag één melding binnengekomen van twee instanties over de mishandelingszaak in Stadskanaal. Volgens een woordvoerder van de IGJ kwam deze melding van Jeugdbescherming Noord en Veilig Thuis Groningen.

15 uur geleden