Kabinet leent 25 miljard aan TenneT voor uitbreiding stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet leent voor 2024 en 2025 in totaal 25 miljard euro aan netbeheerder TenneT zodat het geld kan steken in het verruimen van het stroomnet. Het overvolle stroomnet zorgt voor problemen en zit de transitie naar groene energie in de weg. Tussen 2030 en 2040 moet TenneT het bedrag terugbetalen, kondigde de kersverse minister van Financiën Steven van Weyenberg vrijdag aan.
Het geld wordt gebruikt om onder meer dikkere kabels aan te leggen zodat er meer stroom door het elektriciteitsnet kan worden vervoerd. Ondanks zijn demissionaire status trekt het kabinet dus de knip. Het gaat om een overbruggingslening: TenneT heeft geld nodig totdat de Duitse tak aan Duitsland is verkocht. Hier wordt al enige tijd intensief over onderhandeld, benadrukt Van Weyenberg samen met klimaatminister Rob Jetten in een brief aan de Kamer. Maar zelfs als er snel een overeenkomst wordt gesloten duurt het nog maanden voordat de deal is afgerond en het geld bij TenneT op de rekening staat.
Door het volledige bedrag dat TenneT nodig heeft uit te lenen, hoeft TenneT ook niet op de kapitaalmarkt aanvullende leningen aan te gaan. Ook om financierders zo ver te krijgen, zou steun van de staat nodig zijn.
Financieringsbehoefte
Het kabinet heeft ervoor gekozen om ook de financieringsbehoefte (het geld dat TenneT nodig heeft om investeringen te doen) van 2025 te vervullen. Dat houdt de kredietwaardigheid van het staatsbedrijf op peil. Het gaat om 13 miljard euro voor 2024 en 12 miljard euro volgend jaar.
De Tweede Kamer en Eerste Kamer moeten wel nog instemmen met het voornemen van het kabinet. Dat moet voor 1 maart gebeuren. Hoewel het kabinet demissionair is, was het voor de investeringen van TenneT nodig om nu al geld te kunnen lenen.
Het overvolle stroomnet zorgt nu al voor problemen. In onder meer Noord-Brabant kunnen bedrijven de komende jaren geen nieuwe stroomaansluitingen krijgen, omdat het net overbelast is. Deze zogeheten 'netcongestie" of verstopping van het stroomnet, staat onder meer de energietransitie in de weg.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
11 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
15 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
16 uur geleden