Kabinet laat niets heel van koopkrachtplannen Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt korte metten met de plannen van de Tweede Kamer voor koopkrachtverbetering. De moties die na de Algemene Politieke Beschouwingen zijn aangenomen en de begroting voor ruim 4,1 miljard euro moeten vertimmeren, zijn onvoldoende of niet deugdelijk gedekt. Het begrotingstekort zou bovendien boven de drie procent uitkomen, wat volgens Europese regels niet mag, schrijft minister Sigrid Kaag (Financiën) aan de Kamer.
In de Kamerbrief staat per motie aangeven waar het aan schort. Zo deugt de dekking niet voor de wens van onder meer de VVD om de benzine- en dieselaccijns in 2024 niet te verhogen en de energiebelasting voor huishoudens structureel met 200 miljoen euro te verlagen. Die bestaat deels uit incidentele en structurele middelen, en als het nodig is een greep uit het Nationaal Groeifonds. Bovendien hebben vooral de hogere inkomens baat bij dit voorstel, omdat zij meer brandstof verbruiken. Verder rijden huishoudens minder in dieselauto's.
De extra verhoging van het minimumloon met 1,7 procent per 2024 kost zo'n 1,2 miljard euro structureel per jaar. Daarvan gaat circa 0,7 miljard euro extra naar de AOW, waaraan de verhoging van het minimumloon is gekoppeld. Deze "bijzondere verhoging" van het minimumloon vergt een wetswijziging en is per 1 januari bovendien niet mogelijk, schrijft Kaag. Invoering per 1 juli is bovendien een risico voor mensen die toeslagen ontvangen. Als zij meer verdienen, moeten zij mogelijk een deel van de toeslagen die zij eerder in het jaar kregen weer terugbetalen.
Koopkrachtpakket
Het CDA-voorstel om overstappende vliegreizigers te belasten en van dat geld de energierekening voor huishoudens te verlagen kan ook op kritiek rekenen. Het plan zou pas ingaan vanaf 1 januari 2025, waardoor volgend jaar een gat op de begroting zou ontstaan. Ook de dekking van het voorstel om prijsstijgingen in het openbaar vervoer tegen te gaan, deugt niet. De motie vraagt om een eenmalige investering, maar voor de jaren daarna is geen geld. Ook het verhogen van de kinderbijslag met 250 miljoen euro "is niet conform de begrotingsregels omdat derving van inkomsten aan de uitgavenkant wordt gedekt", schrijft Kaag.
Dat het kabinet zeer kritisch is op de plannen, betekent niet dat er nu niets van terecht komt. Het is nu aan de Kamer om de kritiek te verwerken in eventuele wijzigingsvoorstellen (amendementen) op de begroting. Die kunnen zij indienen tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen volgende week.
Het kabinet had zelf in de Miljoenennota een koopkrachtpakket gepresenteerd van structureel 2 miljard euro, mét dekking.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is "cruciaal" dat de door de Verenigde Staten aangekondigde sancties niet direct in werking treden, zegt premier Rob Jetten. Dat geeft "essentiële ruimte" voor dialoog met de Amerikaanse regering. Nederland staat "volledig achter het ICC" en de sancties zijn "zeer betreurenswaardig", aldus de premier.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het functioneren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag zal "ernstig geraakt" worden door de aangekondigde sancties van de Verenigde Staten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). De "hevige" strafmaatregelen worden pas over zes maanden van kracht. In de tussentijd zal geprobeerd worden om met de Amerikanen tot een oplossing te komen, aldus de minister.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) roept lidstaten op tot steun en vraagt hen te ijveren dat het hof zijn werk kan blijven uitvoeren. Dit in reactie op een reeks nieuwe sancties die de Verenigde Staten vrijdag aankondigden tegen het ICC.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze excuses maakt aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om zorg en ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft geen gehoor aan het verzoek van Rusland om negen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag uit te leveren. "Gaan we niet doen", zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag.
11 uur geleden