Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet laat minder bedrijven ruimen bij uitbraak vogelgriep

Kabinet laat minder bedrijven ruimen bij uitbraak vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Als bij een kippenboer gevaarlijke vogelgriep uitbreekt, gaat het kabinet niet langer alle bedrijven in een straal van 1 kilometer om de besmette houderij preventief ruimen. In plaats daarvan worden bedrijven in een straal van 3 kilometer om het besmette bedrijf "bemonsterd". Dit moet voorkomen dat er minder gezonde kippen worden gedood, meldt demissionair landbouwminister Piet Adema. Onderzoek toont aan dat bemonsteren, het onderzoeken van kadavers op hoogpathogene vogelgriep, net zo effectief is als het preventief ruimen.

Uit onderzoek van Wageningen Bioveterinary Research blijkt zelfs dat bemonsteren in de 1,5 kilometer rond de uitbraak goed kan werken, maar Adema kiest voor een grotere zone "om zekerheid in te bouwen". Hij benadrukt ook dat het om een modelstudie gaat, waarin ook aannames worden gedaan. "De werkelijkheid kan afwijken van de modelmatige uitkomsten", aldus de bewindsman in een brief aan de Kamer.

Het ruimen van bedrijven in een straal van 1 kilometer gebeurde in zogenoemde pluimveedichte gebieden: gebieden met relatief veel kippen, kalkoenen of eenden per vierkante kilometer. In gebieden met minder pluimvee werd de afgelopen tijd al niet standaard preventief geruimd, maar wordt de boel waar nodig wel beter in de gaten gehouden. Zo wordt bijvoorbeeld gecheckt of kippenhouders contact hadden met het besmette bedrijf. In "uitzonderlijk risicovolle situaties" kan ook in gebieden met minder pluimvee ruimen toch nodig blijken.

Normaal gesproken verdwijnt de vogelgriep in de zomer, maar tussen oktober 2021 en juli dit jaar bleef de vogelgriep Nederland in zijn greep houden. Sinds kort is de ophokplicht die tijdenlang gold ingetrokken. De afgelopen maanden werden miljoenen kippen, eenden en kalkoenen gedood om verdere verspreiding van het virus te beperken. Voor vleesconsumptie worden overigens jaarlijks honderden miljoenen kippen geslacht.

Meer uit Politiek

Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

6 uur geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

8 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

10 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

10 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

10 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

12 uur geleden
Kabinet besteedt 750.000 euro aan Holocaustles middelbare school

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.

13 uur geleden