Kabinet krijgt opnieuw miljarden niet uitgegeven
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet krijgt opnieuw miljarden euro's die op de begroting voor dit jaar stonden, niet uitgegeven. Deze zogenoemde onderuitputting speelt op meerdere departementen, het meest bij de ministeries van Onderwijs en Economische Zaken die allebei circa een half miljard euro op de plank laten liggen. Dat staat in de najaarsnota die minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Bij elkaar krijgen alle ministeries een bedrag van 2,1 miljard euro niet uitgegeven. Dat komt onder meer door de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt, maar ook door lagere uitgaven aan subsidies. Daarnaast kon Heinen in deze laatste bijstelling van de rijksbegroting voor 2024 ruim 1 miljard aan meevallers noteren. Met name de EU-afdrachten (676 miljoen euro) en de asieluitgaven (319 miljoen euro) vielen lager uit dan verwacht.
Tot een grote verbetering van het begrotingssaldo en de staatsschuld leidt deze onderuitputting niet, omdat het kabinet er al rekening mee hield. Het begrotingstekort wordt nu geraamd op 1,5 procent van de totale omvang van de economie, de staatsschuld op 43,9 procent. Het definitieve financiële jaarverslag wordt volgend jaar gepresenteerd op de derde woensdag in mei, ook wel verantwoordingsdag genoemd.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De NS gaat dinsdag grotendeels weer de reguliere dienstregeling rijden. De vervoerder kampte sinds begin januari met grote problemen door sneeuw en bevroren wissels. Anderhalve week lang konden treinen daardoor niet het normale rooster rijden.
56 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft geen vertrouwen meer in de rechters in de mondkapjeszaak. Dit heeft het OM maandag gezegd in de rechtbank in Rotterdam. Het OM vroeg de wrakingskamer van de rechtbank daarom de drie rechters te vervangen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zes jaar cel geëist tegen Faissal T. De oudste zoon van Ridouan Taghi wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De 25-jarige T. heeft procesafspraken gemaakt met het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade die particulieren hebben geleden door vuurwerk tijdens oud en nieuw bedraagt ten minste 9 miljoen euro. Dat meldt het Verbond van Verzekeraars maandag in een eerste schatting. Het schadebedrag door vuurwerk rond de jaarwisseling is fors lager dan een jaar geleden, toen het ging om ongeveer 15,5 miljoen euro.
2 uur geledenBREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft maandag geen uitspraak gedaan in de zaak tegen Werner de R. uit Tilburg, die terechtstaat voor het doodsteken van de Tilburgse Hennie de Laat (58). De rechtbank heeft nog vragen aan de DNA-deskundige.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een toevallige ontmoeting met een van zijn slachtoffertjes bij een sporttoernooi heeft de 46-jarige misbruikverdachte Mels van B. ertoe aangezet naar de huisarts te stappen en zich vervolgens te melden bij de politie. Dat verklaarde Van B. maandag ten overstaan van de rechtbank in Rotterdam. Maandag is het zesdaagse proces tegen de Barendrechter begonnen.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft code oranje in het hele land beëindigd. Die waarschuwing wegens gladheid gold als laatste nog in het noorden. Vanaf maandag 10.00 uur geldt voor het hele land code geel. Voor Zeeland geldt geen waarschuwing.
5 uur geleden