Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet kreeg geen informatie van Tsjechen over omkoping politici

Kabinet kreeg geen informatie van Tsjechen over omkoping politici

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft desgevraagd van de Tsjechische autoriteiten geen concrete informatie gekregen waaruit blijkt dat Nederlandse personen of organisaties geld hebben gekregen om Russische propaganda te verspreiden. Dat meldt minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.

De Tsjechische inlichtingendienst BIS waarschuwde vorige week dat Rusland via betalingen aan politici invloed probeert uit te oefenen op bijvoorbeeld de verkiezingen voor het Europees parlement later dit voorjaar. Volgens mediaberichten zou het ook om Nederlandse partijen en politici gaan, maar De Jonge zegt dat niet te kunnen bevestigen.

De minister noemt de berichten wel "zorgelijk". Hij heeft de Tsjechische autoriteiten gevraagd of zij voornemens zijn meer informatie openbaar te maken. "Daarop is geantwoord dat dit nu niet het geval is". Tsjechië zelf noemde in verklaringen afgelopen week geen namen van specifieke landen, personen of organisaties.

Namen

De AIVD doet zelf ook onderzoek naar heimelijke beïnvloeding van de Nederlandse politiek door andere landen. Dat Rusland daar pogingen toe onderneemt, past volgens De Jonge in het steeds grimmiger wordende geopolitieke beeld. Moskou wil met name de westerse steun aan Oekraïne en de sancties tegen Rusland ondermijnen.

Op namen van politici die volgens mediaberichten onder Russische invloed zouden staan, gaat De Jonge evenwel niet in. Dat "dient de nationale veiligheid niet" en past bovendien niet bij "de wettelijke plicht tot geheimhouding van de werkwijze" van de AIVD, aldus de bewindsman.

De Tweede Kamer debatteert dinsdagavond over de mogelijke beïnvloeding van de Nederlandse politiek door Rusland. In aanloop naar dat debat hadden meerdere fracties de minister om opheldering gevraagd over de berichtgeving vanuit Tsjechië.

Meer uit Politiek

FME-voorman Theo Henrar wordt tijdelijk voorzitter VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.

18 uur geleden
CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt minister van Langdurige Zorg

DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.

2 dagen geleden
Heleen Herbert (Heijmans) wordt CDA-minister Economische Zaken

DEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.

2 dagen geleden
CDA'er Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.

2 dagen geleden
Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

3 dagen geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

3 dagen geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

4 dagen geleden