Kabinet kreeg geen informatie van Tsjechen over omkoping politici
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft desgevraagd van de Tsjechische autoriteiten geen concrete informatie gekregen waaruit blijkt dat Nederlandse personen of organisaties geld hebben gekregen om Russische propaganda te verspreiden. Dat meldt minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
De Tsjechische inlichtingendienst BIS waarschuwde vorige week dat Rusland via betalingen aan politici invloed probeert uit te oefenen op bijvoorbeeld de verkiezingen voor het Europees parlement later dit voorjaar. Volgens mediaberichten zou het ook om Nederlandse partijen en politici gaan, maar De Jonge zegt dat niet te kunnen bevestigen.
De minister noemt de berichten wel "zorgelijk". Hij heeft de Tsjechische autoriteiten gevraagd of zij voornemens zijn meer informatie openbaar te maken. "Daarop is geantwoord dat dit nu niet het geval is". Tsjechië zelf noemde in verklaringen afgelopen week geen namen van specifieke landen, personen of organisaties.
Namen
De AIVD doet zelf ook onderzoek naar heimelijke beïnvloeding van de Nederlandse politiek door andere landen. Dat Rusland daar pogingen toe onderneemt, past volgens De Jonge in het steeds grimmiger wordende geopolitieke beeld. Moskou wil met name de westerse steun aan Oekraïne en de sancties tegen Rusland ondermijnen.
Op namen van politici die volgens mediaberichten onder Russische invloed zouden staan, gaat De Jonge evenwel niet in. Dat "dient de nationale veiligheid niet" en past bovendien niet bij "de wettelijke plicht tot geheimhouding van de werkwijze" van de AIVD, aldus de bewindsman.
De Tweede Kamer debatteert dinsdagavond over de mogelijke beïnvloeding van de Nederlandse politiek door Rusland. In aanloop naar dat debat hadden meerdere fracties de minister om opheldering gevraagd over de berichtgeving vanuit Tsjechië.
Meer uit Politiek
BEMOWO PISKIE (ANP) - "Het pad van Oekraïne naar de NAVO is onomkeerbaar", benadrukt NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op de NAVO-basis in het Poolse Bemowo Piskie. De NAVO-topman is daar om de eenheid binnen het militaire bondgenootschap en aan de oostflank van het NAVO-gebied kracht bij te zetten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de NS spreken elkaar tegen over de bodycams die conducteurs krijgen. NS-conducteurs krijgen in januari bodycams, zei demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een debat over het spoor. De NS verwacht dat de bodycams eind maart of begin april worden geleverd en dat de eerste conducteurs ze rond de zomer inzetten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet vaccinaties voor pluimvee als dé oplossing tegen de vogelgriep, maar vreest dat producten van gevaccineerde dieren in het buitenland momenteel nog niet worden geaccepteerd. Tijdens een Kamerdebat roepen het CDA en de VVD demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) op ervoor te zorgen dat de handelsbelemmeringen hiervoor worden opgeheven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt "ruim" voor 30 januari klaar te zijn met de inhoudelijke gesprekken tussen D66, VVD en CDA over een coalitieakkoord zodat "voldoende tijd" overblijft om te praten met andere partijen over een vorm van samenwerking. Dat zei Jetten donderdag voor aanvang van een nieuwe dag van formatieoverleg.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van treinkaartjes. PVV, GroenLinks-PvdA, D66, VVD en ChristenUnie vroegen daar aandacht voor in een debat over het spoor. Maar de oplossingen die ze voorstellen, verschillen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof noemt het "belangrijk" dat de handelsdeal die de EU met Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) wil sluiten, rondkomt. Dat zei hij voorafgaand aan de EU-top. De Mercosur-deal staat niet op de agenda voor de top, maar speelt mede vanwege de boerenprotesten in Brussel wel een rol en zal tijdens een diner aan bod komen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een akkoord over het gebruiken van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne zonder België is "zeer ongewenst", herhaalt demissionair premier Dick Schoof voor het begin van de EU-top. Tijdens de top moet een beslissing vallen over het gebruiken van die bevroren tegoeden, die in België staan. België is fel tegen en eist harde toezeggingen van alle EU-landen over het eventueel terugbetalen van het geld.
11 uur geleden