Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet komt voor Prinsjesdag met plan betere jeugdbescherming

Kabinet komt voor Prinsjesdag met plan betere jeugdbescherming

DEN HAAG (ANP) - Voor Prinsjesdag komen staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) met een "toekomstperspectief" voor het stelsel van jeugdbescherming. Dat zei Van Ooijen woensdagavond in een debat met de Kamer. "Dit stelsel staat onder zeer zware druk." De jeugdbescherming moet "op hoog tempo anders om kinderen betere zorg te geven en ouders een betere rechtsbescherming."

Van Ooijen reageerde daarmee op het eerder op de dag verschenen kritische rapport over de problemen bij de uitvoering van kinderbeschermingsmaatregelen en het haperende jeugdbeschermingsstelsel, waar uithuisplaatsingen van kinderen onder vallen. Er moet onmiddellijk worden ingegrepen, stelt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) na evaluatie van de Wet herziening kinderbeschermingsmaatregelen. Het is de "derde noodklok" die wordt geluid over het stelsel van jeugdbescherming, zei Van Ooijen. "Die kennen we en we maken ons daar buitengewoon veel zorgen over."

De Raad voor Rechtsbescherming en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) trokken al eerder aan de bel. Zo stelde de IGJ recent dat er onvoldoende feitenonderzoek wordt gedaan als tot uithuisplaatsing wordt geadviseerd.

Urgentie

"De urgentie om het stelsel drastisch te verbeteren proeven wij zeer", zei Van Ooijen in de Kamer, waar diverse fracties het kabinet opriepen tot snelle actie. Eerder had Weerwind aangekondigd in november met verbeterplannen te komen. Veel te laat, vindt een groot deel van de Kamer. Zeker omdat de problemen al jaren spelen.

Tijdens gesprekken die de staatssecretaris de afgelopen periode met rechters heeft gevoerd - die het uiteindelijke besluit tot uithuisplaatsing nemen - werd hem op het hart gedrukt dat de beschikbaarheid van jeugdzorg goed moet worden geregeld. Vaak is er nu geen hulp voor kind en ouders beschikbaar. "Ik zet alles op alles om dat te regelen", zei Van Ooijen.

Een deel van de Kamer is kritisch op de beloften van de staatssecretaris. Al sinds 2019, toen de eerste rapporten over falende jeugdzorg en jeugdbescherming verschenen, werden grootse verbeterplannen door het toenmalige kabinet gelanceerd. Van verbetering is tot nu tot geen sprake. De bezuiniging van een half miljard euro op de jeugdzorg waartoe dit kabinet heeft besloten, moet - zeker na deze nieuwe publicatie - met Prinsjesdag van tafel worden gehaald, bepleitte onder meer GroenLinks.

Meer uit Binnenland

Advies kabinet aan ouders: geen sociale media onder de 15 jaar

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat ouders adviseren om kinderen onder de 15 jaar geen sociale media als TikTok en Instagram te laten gebruiken, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Staatssecretaris Vincent Karremans (Jeugd en Preventie, VVD) komt binnenkort met een advies hierover. De demissionaire bewindsman gaat ook aanraden dat kinderen pas vanaf groep acht van de basisschool een smartphone krijgen.

54 minuten geleden
Nederlandse kapitein Madleen opgevangen in Jordanië

AMMAN (ANP) - Mark van Rennes, de Nederlandse kapitein van het schip Madleen dat met hulpgoederen naar Gaza wilde varen, is opgevangen in Jordanië door het Nederlandse consulaat. Dat meldt zijn zus Katja maandagmiddag. Hij is net de grens over en reist verder naar Amman. Vanaf daar vliegt hij naar huis. Hij komt woensdag om 14.45 uur aan op Schiphol.

1 uur geleden
Prinses Amalia gaat woensdag weer aan het werk na val van paard

AMERSFOORT (ANP) - Prinses Amalia gaat woensdag weer aan het werk nadat ze vorige week van haar paard was gevallen en haar arm brak. De prinses woont op 18 juni samen met haar vader, koning Willem-Alexander, een militaire ceremonie bij op de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) maandag.

1 uur geleden
OM wil op korte termijn nog elf Maccabi-verdachten bestraffen

AMSTERDAM (ANP) - Nog negen verdachten wachten op een hoorzitting met een officier van justitie of een zitting bij de politierechter over hun rol bij het geweld rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv afgelopen november. Daarnaast staan twee minderjarigen op 3 juli terecht bij de kinderrechter voor openlijk geweld tegen een persoon in de omgeving van de Johan Cruijff ArenA, zegt het Openbaar Ministerie in Amsterdam.

1 uur geleden
Ov-sector: kringloopeconomie mag niet ten koste gaan van reiziger

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar een kringloopeconomie in de openbaarvervoersector mag niet ten koste gaan van de reiziger. Dat staat in een akkoord over dit onderwerp dat allerlei ov-organisaties maandag hebben ondertekend. De transitie moet "tegen aanvaardbare maatschappelijke kosten en waar mogelijk kostenneutraal" gebeuren.

1 uur geleden
Dinsdag geen NS-treinen in Noord-Holland en Oost-Nederland

UTRECHT (ANP) - Door de nieuwe vakbondstaking rijden er dinsdag in Noord-Holland, Flevoland, Gelderland en een groot deel van Overijssel geen treinen van de NS. Om in de rest van het land zoveel mogelijk te blijven rijden, heeft de vervoerder de dienstregeling aangepast. NS waarschuwt dat de staking in Noord-Holland en Oost-Nederland ook gevolgen heeft voor de rest van Nederland.

1 uur geleden
Pakistan sluit alle grensovergangen met Iran

LAHORE (ANP/AFP) - Pakistan heeft alle grensovergangen met Iran voor onbepaalde tijd gesloten. Dat laten provinciale autoriteiten in het land weten aan persbureau AFP.

1 uur geleden