Kabinet komt voor Prinsjesdag met plan betere jeugdbescherming
DEN HAAG (ANP) - Voor Prinsjesdag komen staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg) en minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) met een "toekomstperspectief" voor het stelsel van jeugdbescherming. Dat zei Van Ooijen woensdagavond in een debat met de Kamer. "Dit stelsel staat onder zeer zware druk." De jeugdbescherming moet "op hoog tempo anders om kinderen betere zorg te geven en ouders een betere rechtsbescherming."
Van Ooijen reageerde daarmee op het eerder op de dag verschenen kritische rapport over de problemen bij de uitvoering van kinderbeschermingsmaatregelen en het haperende jeugdbeschermingsstelsel, waar uithuisplaatsingen van kinderen onder vallen. Er moet onmiddellijk worden ingegrepen, stelt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) na evaluatie van de Wet herziening kinderbeschermingsmaatregelen. Het is de "derde noodklok" die wordt geluid over het stelsel van jeugdbescherming, zei Van Ooijen. "Die kennen we en we maken ons daar buitengewoon veel zorgen over."
De Raad voor Rechtsbescherming en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) trokken al eerder aan de bel. Zo stelde de IGJ recent dat er onvoldoende feitenonderzoek wordt gedaan als tot uithuisplaatsing wordt geadviseerd.
Urgentie
"De urgentie om het stelsel drastisch te verbeteren proeven wij zeer", zei Van Ooijen in de Kamer, waar diverse fracties het kabinet opriepen tot snelle actie. Eerder had Weerwind aangekondigd in november met verbeterplannen te komen. Veel te laat, vindt een groot deel van de Kamer. Zeker omdat de problemen al jaren spelen.
Tijdens gesprekken die de staatssecretaris de afgelopen periode met rechters heeft gevoerd - die het uiteindelijke besluit tot uithuisplaatsing nemen - werd hem op het hart gedrukt dat de beschikbaarheid van jeugdzorg goed moet worden geregeld. Vaak is er nu geen hulp voor kind en ouders beschikbaar. "Ik zet alles op alles om dat te regelen", zei Van Ooijen.
Een deel van de Kamer is kritisch op de beloften van de staatssecretaris. Al sinds 2019, toen de eerste rapporten over falende jeugdzorg en jeugdbescherming verschenen, werden grootse verbeterplannen door het toenmalige kabinet gelanceerd. Van verbetering is tot nu tot geen sprake. De bezuiniging van een half miljard euro op de jeugdzorg waartoe dit kabinet heeft besloten, moet - zeker na deze nieuwe publicatie - met Prinsjesdag van tafel worden gehaald, bepleitte onder meer GroenLinks.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA had "geen andere keuze" dan twee opvanglocaties in de gemeente Hardenberg open te houden, ook al hadden die zondag moeten sluiten. Dat zegt bestuurder Joeri Kapteijns.
40 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 17-jarige jongen die afgelopen donderdag werd neergeschoten door de politie in Capelle aan den IJssel, is zelf verdachte van een beroving die eerder die dag plaatsvond. Dat meldt het Openbaar Ministerie maandagmiddag. De jongen raakte gewond door de beschieting. Zijn medische toestand is stabiel, aldus een woordvoerder.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Er moet een "pragmatische oplossing" komen voor de hoogoplopende ruzie tussen Oekraïne en Hongarije over olieleveranties, zei zowel premier Rob Jetten als de Poolse premier Donald Tusk maandag op een gezamenlijke persconferentie. Maar de laatste maakte ook duidelijk dat het conflict de miljardenlening van de EU aan Oekraïne niet kan stoppen.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Een 31-jarige man uit Almelo heeft in mei en juni 2025 geprobeerd zijn eigen dood in scène te zetten. Hij vervalste officiële documenten, waaronder een geboorteakte, notariële verklaring en overlijdensakte. De man wilde een nieuw leven beginnen onder een andere naam en zo van zijn financiële problemen afkomen. Ook bedreigde hij onder anderen medewerkers van de gemeente Almelo, meldt de rechtbank in Zutphen.
1 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Hardenberg dreigt een dwangsom op te leggen aan opvangorgaan COA, wanneer die de opvanglocaties in Hardenberg en Loozen niet sluit. De Overijsselse gemeente heeft maandag besloten een zogeheten last onder dwangsom op te leggen, als ultimatum. Wanneer het COA niet aan de opdracht voldoet, moet het de dwangsom betalen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales krijgen nog dagelijks hulpvragen van gestrande reizigers door de situatie in het Midden-Oosten. Nu de repatriëring vanuit onder meer Dubai en Oman is begonnen, krijgen alarmcentrales vooral meldingen van mensen die een tussenstop hadden met hun vlucht uit bijvoorbeeld Azië en nu niet terug naar huis kunnen.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Burgemeester van Breda Paul Depla doet aangifte van doodsbedreiging, bevestigt een woordvoerder berichtgeving van Omroep Brabant. Bij een kroeg aan de Meidoornstraat in het westen van de stad hing zondag enige tijd een spandoek waarop de tekst 'Depla dood' stond. De gemeente noemt de doodsbedreiging "onacceptabel".
3 uur geleden