
Kabinet komt toch met spoedwet voor avondklok
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt toch met een spoedwet om de avondklok in vast te leggen. Dat zegt justitieminister Ferd Grapperhaus in een reactie op de uitspraak van de rechter dat de avondklok moet worden opgeheven. Het kabinet houdt vol dat een juridische basis voor de spertijd er wel degelijk is. De nieuwe wet zou dus "ten overvloede" zijn, volgens Grapperhaus.
De bewindsman benadrukt dat de avondklok, vastgelegd in een speciale wet, juist "met de grootste urgentie en spoed" is ingevoerd. De invoering had nu eenmaal wat tijd nodig, bijvoorbeeld om zogenoemde werkgeversverklaringen te regelen, zegt Grapperhaus. "Dit was ook echt een maatregel die een aparte besluitvorming vereist en die regels hebben we volledig gevolgd", zegt de minister. Hij zegt dat de Kamer de dagen tussen de aankondiging en de invoering heeft aangegrepen om over de avondklok te debatteren.
Tijdens de persconferentie in januari, waarin de avondklok voor het eerst werd aangekondigd, zei premier Mark Rutte evenwel dat hij eerst met de Kamer in overleg ging. "Als er dan voldoende steun is, dan pas zullen wij een definitief besluit nemen", zei hij toen. De Kamer dwong onder meer af dat de avondklok een half uur later inging dan het kabinet eerst had bedacht.
De spoedwet komt er wat Grapperhaus betreft zo snel mogelijk. De Eerste en Tweede Kamer zijn daarbij aan zet. Het kabinet heeft ook meteen spoedadvies gevraagd aan de Raad van State.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - "SAIL is uniek, het is een visitekaartje voor de stad." Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema vrijdag tijdens een bijeenkomst in de Beurs van Berlage.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De man die wordt verdacht van een ernstig zedenmisdrijf in het bos bij Zeist wordt vrijdagmiddag voorgeleid, meldt het Openbaar Ministerie. De 46-jarige man werd donderdag aangehouden in Bunschoten. De politie wil berichten dat het om een Georgische arbeidsmigrant zou gaan niet bevestigen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het coldcaseonderzoek naar de moord op Louis van Dam in Den Haag heeft de politie eerder deze week twee verdachten aangehouden. Het gaat om een 71-jarige man uit Overdinkel en een 70-jarige man uit Den Haag, meldt de politie vrijdag. Het lichaam van Van Dam (64) werd op 28 januari 1992 gevonden in zijn garage aan de Kritzingerstraat in Den Haag. Hij was doodgeschoten.
3 uur geledenWESTERHOVEN (ANP) - De politie onderzoekt een vechtpartij tussen Nederlanders en Israëlische toeristen op een vakantiepark in het Brabantse Westerhoven. "In dit incident lijkt sprake te zijn van geweld met een mogelijk discriminerende context", zegt de politie. Een 15-jarige jongen uit Maarssen is aangehouden op verdenking van mishandeling en poging tot zware mishandeling. Hij zit vast.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse organisatie Aidsfonds heeft van het Russische Openbaar Ministerie de aanduiding ongewenst (undesirable) gekregen. De organisatie meldt zich hierdoor gedwongen te voelen per direct de steun aan gemeenschappen in Rusland die een hoog risico lopen op hiv te stoppen. De organisatie laat vrijdag weten alle contracten met Russische partners onmiddellijk te hebben beëindigd.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Ondanks het warme weer melden mensen minder muggenoverlast bij Muggenradar.nl dan voorgaande jaren. Onderzoekers van de universiteit in Wageningen schrijven op NatureToday dat de droogte waarschijnlijk heeft geleid tot minder broedplaatsen. In sommige provincies werd wel aanzienlijk meer overlast gemeld dan op andere locaties.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) gaat onderzoek doen naar het laboratorium Clinical Diagnostics in Rijswijk. Hackers hebben daar onlangs gegevens gestolen van meer dan 485.000 vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Het onderzoek richt zich op de informatiebeveiliging, meldt de inspectie vrijdag.
4 uur geleden