
Kabinet komt oppositie niet tegemoet over onderwijsbezuiniging
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet komt niet tegemoet aan de eis van oppositiepartijen D66, CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 om bezuinigingen op de onderwijsbegroting ongedaan te maken. De partijen dreigen in de Eerste Kamer tegen de voorjaarsnota te stemmen als het kabinet niet zou instemmen met hun wensen.
Minister Eelco Heinen (Financiën) ontraadt het amendement dat de partijen deze week hebben ingediend om de bezuiniging ongedaan te maken. Volgens hem is de dekking van het voorstel ondeugdelijk. De voorjaarsnota wordt op 1 juli besproken in de Eerste Kamer.
Het oppositieblok wilde met het voorstel onder meer verhinderen dat er minder geld gaat naar de onderwijskansenregeling, waardoor voornamelijk vmbo-scholieren extra ondersteuning krijgen. Ook moest worden voorkomen dat er bezuinigd wordt op basisvaardigheden zoals taal en rekenen.
407 miljoen terugdraaien
In totaal willen de vijf partijen 407 miljoen euro aan bezuinigingen terugdraaien. Ze willen dat bekostigen door mensen de keuze te geven om later AOW op te nemen en de boetes voor kartelvorming te verhogen. Volgens Heinen levert die laatste maatregel onvoldoende op en zorgt flexibilisering van de AOW slechts voor een tijdelijke besparing en kan die pas in 2030 worden uitgevoerd.
De vijf partijen trokken vorig jaar ook al samen op om een deel van de bezuinigingen op onderwijs ongedaan te maken. Dat gebeurde toen na langdurige onderhandelingen met de coalitieleiders.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels voor dierwaardigheid zijn niet nodig, schrijft de BBB in haar concept-verkiezingsprogramma. Mochten regels "politiek onvermijdelijk" zijn, dan wil de partij die alleen als ze de inkomsten van boeren niet aantasten en als het aantal dieren op een bedrijf op hetzelfde niveau mag blijven.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-voorzitter van de Nederlandse Politiebond Jan Struijs is door het bestuur van 50PLUS voorgedragen als lijsttrekker bij de komende Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. De ledenvergadering moet zijn voordracht op 30 augustus nog bekrachtigen.
17 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - Een geplande bijeenkomst met lijsttrekkers van verschillende politieke partijen op Lowlands gaat niet door, nadat VVD-lijsttrekker Dilan Yeşilgöz afhaakte. Een woordvoerder van Lowlands bevestigt na berichtgeving van het AD dat het evenement, dat nog niet was aangekondigd, niet doorgaat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minder aanbod van nieuw plastic, regels voor schadelijke chemicaliën en een verbod op bewust toegevoegde microplastics. Onder meer daarvoor pleit demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) woensdag op een VN-top over plastic in Genève. "We gaan er alles aan doen om dit verdrag af te ronden deze week", zegt de VVD-bewindsman in een verklaring.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Israël om opheldering vragen over de journalisten van Al Jazeera die zondag werden gedood door het Israëlische leger. Daarbij is het ook aan Israël om bewijs te leveren voor de beweringen dat de journalisten lid zouden zijn van Hamas.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Veertien belangenorganisaties van moslims hebben maandag collectief aangifte gedaan tegen PVV-leider Geert Wilders om zijn beeldbericht op X van vorige week. Dat bevestigt het kantoor van advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van NRC. De politicus heeft de strafrechtelijke grens "bij haatpropaganda en nazibeeldtaal richting moslims" overschreden, zo staat in de aangifte.
2 dagen geleden