Kabinet komt afstandsmoeders nog niet tegemoet, meer tijd nodig
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft meer tijd nodig om een passende tegemoetkoming te bedenken voor mensen die tussen 1956 en 1984 gedwongen werden hun pasgeboren baby af te staan of als baby werden afgestaan. De demissionaire staatssecretarissen Arno Rutte (Justitie en Veiligheid) en Judith Tielen (Jeugd, Preventie en Sport) willen het "zo zorgvuldig mogelijk" doen. Ze erkennen dat deze mensen groot leed is aangedaan, maar zoeken nog een manier voor een officiële erkenning hiervan.
De twee VVD-bewindspersonen reageerden woensdag in een brief aan de Tweede Kamer voor het eerst op een rapport van een commissie over het onderwerp. Het rapport verscheen in juni en daarin staat dat veel ouders en kinderen er nog last van hebben.
Vrouwen moesten onder dwang hun kind afstaan, bijvoorbeeld als ze niet getrouwd waren met de vader van het kind. Dit is bij ongeveer 15.000 mensen gebeurd. De dwang kwam vaak vanuit de familie of de kerk.
'Onnodig en groot leed'
De staatssecretarissen zeggen de getroffen mensen nauw te betrekken bij het bedenken van herstelmaatregelen. De commissie had aanbevelingen gedaan, maar de bewindspersonen willen niet alleen daarnaar kijken, omdat die niet zouden aansluiten bij de wensen van alle slachtoffers.
"Allereerst willen wij naar de moeders en de afgestanen uitspreken dat de schrijnende gebeurtenissen die in dit rapport zijn beschreven niet hadden mogen plaatsvinden", aldus de bewindslieden. De VVD'ers erkennen dat de ouders "onnodig en groot leed" is aangedaan doordat ze gedwongen werden hun kind ter adoptie af te staan.
De staatssecretarissen roepen meerdere organisaties op te reflecteren op hun eigen rol. Het gaat onder meer om de Raad voor de Rechtspraak, de Raad voor de Kinderbescherming en het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
4 dagen geleden