Kabinet kijkt of minimum leefbedrag schuldenaar nog voldoet
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt of het minimumbedrag waar mensen met veel schulden maandelijks sowieso recht op hebben om van te leven, door de hoge prijzen nog wel hoog genoeg is. Minister Carola Schouten (Armoedebeleid) zegt wel dat het eventueel verhogen van deze 'beslagvrije voet' een dilemma is.
"We kijken hier goed naar. Dit signaal is al eerder doorgekomen", zegt de bewindsvrouw. Sociaal raadslieden slaan alarm over de gevolgen van de torenhoge prijzen voor mensen onder bewind. De beslagvrije voet is het bedrag waar schuldeisers niet bij kunnen, ook als er beslag wordt gelegd op het inkomen van een schuldenaar. Dit wordt automatisch berekend, op basis van onder meer de levenskosten van de persoon in de schulden.
Volgens Schouten is het al mogelijk om in individuele gevallen al te vragen of de beslagvrije voet kan worden aangepast. Toch kijkt het kabinet naar een algemene versoepeling van het bedrag. Er worden immers miljarden gestoken om ervoor te zorgen dat mensen er in hun koopkracht op vooruitgaan, maar schuldenaren worden hier maar beperkt door geholpen.
Zij hebben bijvoorbeeld niet direct iets aan de verhoging van het minimumloon en de uitkeringen: ook hun hogere inkomen gaat voor een flink deel naar de schuldeiser.
Het kabinet kijkt als optie naar 'indexatie', waardoor het bedrag meestijgt met de inflatie. Maar zo'n ingreep moet "in samenhang worden bezien", om te voorkomen "dat je van de regen in de drup komt".
"Je moet aan de andere kant ook afwegen of je een ander niet in de problemen brengt", aldus Schouten. Bijvoorbeeld een ex-partner die alimentatie krijgt, heeft er volgens de bewindsvrouw weinig "boodschap aan als wordt gezegd: het is geïndexeerd, je krijgt minder. Want die heeft ook rekeningen te betalen."
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.
6 uur geledenASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.
6 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het slachtoffer van de dodelijke steekpartij in een woning in Hoofddorp woensdagavond is een vrouw, meldt de politie donderdag. De persoon die werd aangehouden is een 34-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats.
6 uur geleden