Kabinet kijkt naar vergaande ingrepen tegen antisemitisch geweld
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil verschillende vergaande ingrepen onderzoeken in reactie op het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters in Amsterdam vorige week. Premier Dick Schoof zei in debat met de Tweede Kamer dat hij wil kijken naar een verbod op gezichtsbedekkende kleding, het verruimen van de bevoegdheden van de politie en het inzetten van snelrecht.
Hoe specifiek de maatregelen precies worden, zei Schoof nog niet. Een deel van de voorstellen zal pas over enige tijd worden onderzocht of uitgevoerd, is de verwachting. Naar aanleiding van demonstraties van pro-Palestijnse groepen en klimaatactivisten kijkt het kabinet al naar de reikwijdte van het demonstratierecht. Het kabinet wil "kijken of er meer mogelijkheden zijn" als het gaat om artikel 3 van de Politiewet. Dat wetsartikel schrijft voor dat de politie binnen de geldende regels de rechtsorde moet handhaven.
De premier zei dat het kabinet ook kijkt naar "de discussie over Samidoun en soortgelijke organisaties". De Tweede Kamer vroeg het kabinet vorige maand de pro-Palestijnse organisatie Samidoun op de terreurlijst te zetten. Verschillende westerse landen zien Samidoun al als terreurorganisatie.
D66-leider Rob Jetten vindt het begrijpelijk dat het kabinet snel met een pakket tegen antisemitisme komt. Hij verzocht wel om "snel daarna" met een plan te komen tegen racisme en discriminatie in het algemeen. Het kabinet moet ook oog hebben voor de "continue strijd die Nederlanders vanwege hun huidskleur of achternaam moeten voeren tegen racisme en discriminatie", zei Jetten. "Dus als het het kabinet menens is om er echt te zijn voor hen die lijden onder de kwaden, dan moet het kabinet niet alleen maar die criminelen aanpakken, maar ook de Nederlanders die discrimineren." Schoof zei daarop toe dat het kabinet ook hiervoor plannen zal uitwerken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
22 uur geleden