Kabinet kijkt hoe het Strafhof kan beschermen tegen sancties VS
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat na of en hoe het ervoor kan zorgen dat Amerikaanse sancties het werk van het Internationaal Strafhof (ICC) niet verstoren. De aanstaande Amerikaanse president Donald Trump maakt zich op om het in Den Haag gevestigde hof onmiddellijk na zijn aantreden te straffen voor het vervolgen van Israëlische leiders voor de oorlog in Gaza.
"Daar gaan we ons de komende periode over beraden", zei premier Dick Schoof na afloop van de wekelijkse ministerraad. "Want het ICC is een belangrijk instituut." Het is volgens hem "belangrijk dat het instituut ook blijft functioneren".
De VS zijn boos dat het ICC de arrestatie heeft bevolen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zijn voormalige defensieminister. Zodra Trump op 20 januari is aangetreden, moet hij snel actie tegen het Strafhof ondernemen, vindt een meerderheid van het Huis van Afgevaardigden en hoogstwaarschijnlijk ook de Senaat. De president van het ICC waarschuwde vorige maand al dat de sancties het hof het werk onmogelijk zouden kunnen maken.
Trump legde het Strafhof tijdens zijn eerste ambtstermijn ook al strafmaatregelen op. De hoofdaanklager en haar medewerkers mochten toen de VS niet meer in en konden niet meer bij Amerikaanse bankrekeningen en andere tegoeden. Die maatregelen werden door Trumps opvolger Joe Biden teruggedraaid.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie stelt dat tbs'er Malek F. (39) volledig ontoerekeningsvatbaar was toen hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt in de Groningse Mesdagkliniek neerstak. De officier van justitie heeft de rechtbank daarom gevraagd de verdachte te ontslaan van rechtsvervolging en om voortzetting van de eerder opgelegde tbs-maatregel.
11 minuten geledenVUGHT (ANP) - De advocaten van Saïd R. (53) zijn boos, omdat volgens hen meegeluisterd kon worden met vertrouwelijke gesprekken die zij voerden met hun cliënt in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI). "Wij vinden dit bijzonder vervelend", zei Mark Dunsbergen dinsdag op een zitting van het Marengo-proces in Vught.
38 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De tbs'er Malek F. (39) heeft dinsdag in de rechtbank in Groningen bekend dat hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt, een joodse man, in de Groningse Mesdagkliniek heeft geprobeerd te doden. F. verklaarde dat hij dit deed in opdracht van stemmen die hij hoorde in zijn hoofd na het wisselen van medicijnen.
52 minuten geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - De voortvluchtige drugscrimineel Bolle Jos heeft van de Dendermondse strafrechter dinsdag acht jaar gevangenisstraf gekregen voor drugssmokkel vanuit Sierra Leone naar Antwerpen. De rechter legde hem ook een boete van 80.000 euro op en een havenverbod van tien jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Openbaar Ministerie in Amsterdam zijn meerdere aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zouden volgens de aangevers aanzetten tot haat en geweld. Een exact aantal kon het OM niet noemen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Op Ibiza is vorige week woensdag een 23-jarige Nederlander uit Den Bosch aangehouden die 49,5 kilo ketamine en 56.000 xtc-pillen bij zich had. Hij zit nog vast op het Spaanse eiland, meldt de politie dinsdag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is slecht gesteld met de arbeidsomstandigheden van sekswerkers. De overheid controleert nauwelijks, handhaving ontbreekt structureel. Dat stelt het Sekswerk Meld- en Adviespunt (SMAP) in een rapport. Bij het meldpunt komen veel klachten binnen over exploitanten.
5 uur geleden