Kabinet kijkt hoe het Strafhof kan beschermen tegen sancties VS
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat na of en hoe het ervoor kan zorgen dat Amerikaanse sancties het werk van het Internationaal Strafhof (ICC) niet verstoren. De aanstaande Amerikaanse president Donald Trump maakt zich op om het in Den Haag gevestigde hof onmiddellijk na zijn aantreden te straffen voor het vervolgen van Israëlische leiders voor de oorlog in Gaza.
"Daar gaan we ons de komende periode over beraden", zei premier Dick Schoof na afloop van de wekelijkse ministerraad. "Want het ICC is een belangrijk instituut." Het is volgens hem "belangrijk dat het instituut ook blijft functioneren".
De VS zijn boos dat het ICC de arrestatie heeft bevolen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zijn voormalige defensieminister. Zodra Trump op 20 januari is aangetreden, moet hij snel actie tegen het Strafhof ondernemen, vindt een meerderheid van het Huis van Afgevaardigden en hoogstwaarschijnlijk ook de Senaat. De president van het ICC waarschuwde vorige maand al dat de sancties het hof het werk onmogelijk zouden kunnen maken.
Trump legde het Strafhof tijdens zijn eerste ambtstermijn ook al strafmaatregelen op. De hoofdaanklager en haar medewerkers mochten toen de VS niet meer in en konden niet meer bij Amerikaanse bankrekeningen en andere tegoeden. Die maatregelen werden door Trumps opvolger Joe Biden teruggedraaid.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op drie bedrijven in het Overijsselse Bornerbroek, en Tienray en Helden in Limburg, is vogelgriep gevonden. Dat laat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit woensdagochtend weten.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 8 procent van de huurwoningen van woningcorporaties die in 2023 vrijkwamen, ging dat jaar naar statushouders, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is ongeveer een procentpunt meer dan het jaar daarvoor, toen zo'n 7 procent van de corporatiewoningen naar mensen met een verblijfsstatus ging. In de jaren daarvoor schommelde dit percentage tussen de 4 en 7.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist in het noorden van het land. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor de provincies Friesland, Groningen en Drenthe.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname en Nederland willen nauwer gaan samenwerken op het gebied van onderwijs. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in Paramaribo, waar hij aanwezig was bij de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Xander van der Wulp, hoofdredacteur van NOS Sport, laat weten dat door de bezuinigingen bij de publieke omroep sportrechten op het spel staan. Dat zei Van der Wulp aan tafel bij Pauw & de Wit.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse hoofdofficier van justitie René de Beukelaer zegt dat de kans bestaat dat het OM de naam van de verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa nooit zal weten. "Ik reken daar bijna op", zei hij.
12 uur geledenVENLO (ANP) - De zoon van regisseur Sunny Bergman heeft dinsdag aangifte gedaan van een geweldsincident dat begin november plaatsvond tijdens een festival in Venlo. Dat heeft Bergman aan het ANP bevestigd. Haar zoon wilde al eerder aangifte doen, maar de politie kon deze pas op 25 november opnemen.
14 uur geleden