Kabinet kan met koopkrachtpakket alleen de pijn verzachten
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het kabinet enkele miljarden uittrekt om extreme koopkrachtverslechtering tegen te gaan, verzacht het daarmee op zijn hoogst de pijn van de prijsstijgingen, geeft minister Carola Schouten (Armoedebestrijding) toe. "We kunnen niet alle pijn wegnemen", zegt ook minister van Financiën Sigrid Kaag. Ze benadrukt "dat we niet het collectieve welvaartsverlies volledig kunnen compenseren".
Wel heeft het kabinet specifiek een oplossing gezocht voor de laagste inkomens. Een deel van de reparatie komt bij mensen terecht die tot 120 procent van het sociaal minimum zitten (het bedrag waarvan de overheid zegt dat je het minimaal nodig hebt om te leven). Kaag zegt "op een sobere manier blij" te zijn dat "we al iets hebben kunnen doen voor de mensen met de laagste inkomens".
De minima krijgen 800 euro compensatie, in plaats van de 200 euro waar het kabinet eind vorig jaar mee kwam. De lagere btw op energie bespaart zo'n 140 tot 150 euro per huishouden, verwacht Schouten. Daarmee "kom je in de buurt van de 1000 euro" die de grote steden en vakbonden voorstelden. Het kabinet heeft besloten om niet de huurtoeslag te verhogen, omdat hierdoor wellicht bepaalde huishoudens buiten de boot zouden vallen. Schouten wijst op ouderen die alleen van hun AOW moeten leven (en dus geen aanvullend pensioen hebben), maar wel een koophuis hebben.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.
5 uur geledenHURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
8 uur geleden