Kabinet int 1,3 miljard meer inkomstenbelasting tegen hogere btw
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet compenseert het schrappen van de hogere btw op cultuur, media en sport door meer inkomstenbelasting te innen. Dat staat in de vrijdag gepubliceerde voorjaarsnota. Deze maatregel moet jaarlijks 1,3 miljard euro opleveren.
De belastingschijven en heffingskortingen stijgen normaal gesproken mee met de inflatie. Dat gebeurt per 1 januari 2026 maar voor ongeveer de helft, schrijft het kabinet. Inkomens zijn intussen wel gestegen, bijvoorbeeld door hogere lonen. Hierover dragen burgers samen dus 1,3 miljard euro meer belasting af dan verwacht.
Het kabinet wilde de btw op cultuur, media en sport aanvankelijk verhogen van 9 procent naar het hoge tarief van 21 procent. Hierdoor zouden kranten, boeken en toegangskaartjes duurder worden. Tegen dit plan was veel verzet vanuit de maatschappij en de Tweede Kamer. Onder druk van de oppositie - die een meerderheid in de Eerste Kamer heeft - is toen besloten om dit niet door te voeren. Het kabinet moest wel op zoek naar een dekking hiervoor.
Onduidelijk
Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) kan vrijdag niets zeggen over de gevolgen van de extra afdracht voor mensen. Volgens een woordvoerster moet het instituut dit eerst berekenen, maar ze verwacht niet dat het Nibud dat gaat doen.
Rond Prinsjesdag rekent de organisatie de gevolgen van kabinetsbeleid voor de portemonnee van mensen wel door. Dat is rond de voorjaarsnota niet gewoonlijk volgens de woordvoerster en het schuiven met miljarden dit jaar verandert daar niet per se iets aan. Ze erkent dat daardoor onduidelijk is wat de maatregel voor mensen betekent.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geleden