Kabinet in gesprek met Stichting Japanse Ereschulden
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Maarten van Ooijen (VWS) gaat volgende maand in gesprek met de Stichting Japanse Ereschulden. Over de insteek en het doel van het gesprek wil zijn woordvoerder niets zeggen. Hij bevestigt noch ontkent dat het gesprek zal gaan over eventuele excuses van het kabinet aan Nederlandse slachtoffers en nabestaanden van de Japanse bezetting in Nederlands-Indië. De Stichting Japanse Ereschulden zegt wel dat excuses daadwerkelijk de insteek van het gesprek zijn.
De woordvoerder bevestigt dat het gesprek - het eerste dat Van Ooijen met de stichting voert - het directe gevolg is van een uitspraak van de rechter vorige zomer, zoals Trouw meldt. De Stichting Japanse Ereschulden had in een rechtszaak tegen de Nederlandse staat financiële compensatie geëist voor de Nederlandse onderdanen, die onder de Japanse bezetting van de toenmalige kolonie Nederlands-Indië (1942-1945) hebben geleden. De rechter wees die eis af, maar adviseerde het kabinet met de stichting in gesprek te gaan.
Volgens een woordvoerder van de Stichting Japanse Ereschulden zijn excuses en eventueel compensatie "de bevestigde en enig mogelijke insteek" van het op handen zijnde gesprek. Hij zegt dat de rechter destijds het kabinet zelfs heeft "bevolen" om met de stichting te gaan praten.
Gesprekken gevoerd
Trouw meldt dat er inmiddels met twee topambtenaren van het ministerie van VWS gesprekken zijn gevoerd. Volgens de advocaten die de stichting bijstaan, ging het daarbij over een excuus aan nabestaanden. Een van de advocaten, Tom Barkhuysen, zegt in Trouw dat het erop lijkt dat er excuses van het kabinet gaan volgen.
Van Ooijen is namens het kabinet verantwoordelijk voor de zorg voor oorlogsgetroffenen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA praten maandag onder leiding van informateur Sybrand Buma verder over de formatie. De twee partijen hebben nog ruim een week om samen een document op te stellen dat kan dienen als basis voor de rest van de kabinetsformatie. Op 9 december moet het af zijn, wat volgens de partijen zeker gaat lukken.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sharon Dijksma verwijt de landelijke politiek "halfhartigheid" in de houding naar het lokale bestuur. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) reageerde bij Buitenhof op de advertentie in De Limburger waarin lokale bestuurders protesteren tegen intimidatie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties "houdt overal rekening mee" bij de acties van de Verenigde Staten rond Venezuela. In WNL Op Zondag zei de BBB-bewindsman dat we "niet kunnen denken dat het lekker rustig is voor de eilanden". Hij bedoelt daarmee Aruba, Bonaire en Curaçao die niet ver van Venezuela liggen.
17 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De overstap van Eerste Kamerlid Arie Griffioen van BBB naar D66 doet BBB-partijleider Caroline van der Plas pijn. Na afloop van een algemene ledenvergadering in Apeldoorn zei Van der Plas dat ze het moeilijk te begrijpen vindt dat Griffioen overstapt naar D66, een partij die volgens Van der Plas recht tegenover BBB staat.
1 dag geledenAPELDOORN (ANP) - De BBB doet in 29 gemeenten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. De opvallendste gemeente waar de partij meedoet is Amsterdam. In Friesland doen met acht gemeenten de meeste mee.
1 dag geledenBLOEMENDAAL (ANP) - De SP doet met de nieuwe afdeling Bloemendaal-Heemstede mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Bloemendaal. Voormalig voorzitter van de vakbond FNV Tuur Elzinga is de lijsttrekker voor de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma heeft via zijn woordvoerder uitspraken genuanceerd die hij eerder vrijdag deed over de kabinetsformatie. Hij zei toen dat de optie van een kabinet met zowel GroenLinks-PvdA als de VVD definitief is "afgevallen". Hij laat nu weten dat hij bedoelde dat de VVD een blokkade heeft opgeworpen voor samenwerking met GroenLinks-PvdA, en dat hij "tot op heden geen reden" heeft "om aan te nemen dat dat is veranderd".
2 dagen geleden