Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet in beroep in stikstofzaak Greenpeace om zorgen uitvoering

Kabinet in beroep in stikstofzaak Greenpeace om zorgen uitvoering

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een stikstofrechtszaak die door Greenpeace werd aangespannen. De rechter oordeelde dat het kabinet zich aan zijn eigen stikstofdoelen moet houden. Als dat niet lukt in 2030, volgt een dwangsom van 10 miljoen euro.

Het kabinet maakt zich "zorgen over de uitvoerbaarheid van het vonnis", laat minister Femke Wiersma (Landbouw, BBB) op X weten. "Er is een grens aan wat de samenleving op korte termijn kan dragen", schrijft ze. "Deze afweging heeft voor ons zwaar meegewogen in het besluit om hoger beroep in te stellen."

In de wet staan verschillende doelen vastgelegd voor de stikstofneerslag. In 2030 mag de helft van de stikstofgevoelige natuur niet langer overbelast zijn door stikstof. Voor dit jaar gold een tussendoel van 40 procent, maar de rechter zag het missen van dat doel door de vingers omdat het kabinet daar nu niets meer aan kan doen.

Dwangsom

Dat de rechter een dwangsom oplegde aan de overheid, werd gezien als opmerkelijk. De rechtbank zei er niet zonder meer vanuit te kunnen gaan dat het kabinet de doelen wel haalt, aangezien het eerdere doelen heeft gemist. Ook heeft dit kabinet de maatregelen en bijbehorende miljarden van voormalig natuurminister Christianne van der Wal (VVD) geschrapt.

Kort voor de Greenpeace-uitspraak kwam de Raad van State met het oordeel dat er minder makkelijk met stikstofruimte geschoven mag worden. Vanwege deze twee uitspraken heeft het kabinet een speciale ministeriële commissie opgericht, bedoeld om een oplossing te vinden voor de stikstofcrisis. Waarschijnlijk gaat het kabinet binnen enkele weken strenge maatregelen aankondigen, waar wederom miljarden mee gemoeid zijn.

Greenpeace zegt dat het vonnis "prima uitvoerbaar" is. Directeur Andy Palmen van Greenpeace noemt het "enorm triest" dat Wiersma heeft besloten om in hoger beroep te gaan. "Het is de hoogste tijd dat de minister perspectief biedt aan boeren, bouwers, industrie en de energietransitie. Duidelijkheid en betrouwbaarheid is juist waar deze sectoren om vragen."

Meer uit Binnenland

Opnieuw doden bij Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.

3 uur geleden
Niet 200 maar ruim 400 aanhoudingen bij XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.

4 uur geleden
Iraanse delegatie vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.

4 uur geleden
Politie houdt ruim 200 demonstranten aan na XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.

5 uur geleden
Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

7 uur geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

7 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

8 uur geleden